Narkotyki

JAK ZAPOBIEGAĆ?

o okazywać dziecku ciepło i czułość,
o rozmawiać, nie unikać trudnych tematów,
o słuchać uważnie i nie lekceważyć jego problemów,
o służyć radą i być, kiedy Cię potrzebuje,
o nie oceniać i nie porównywać z innymi,
o nie wyśmiewać, nie krytykować,
o nie stawiać zbyt wysokich wymagań i pomagać uwierzyć w siebie,
o doceniać starania i chwalić postępy,
o być przykładem i autorytetem,
o uczyć podstawowych wartości, pamiętając, że ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz,
o poznawać przyjaciół swojego dziecka,
o zawsze wiedzieć, gdzie jest i co robi Twoje dziecko,
o wyrażać zdecydowanie negatywną postawę wobec narkotyków.

PRAWO A NARKOTYKI

Na granicy
Artykuł 42
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, przywozi z zagranicy, wywozi za granicę lub przewozi w tranzycie środki odurzające, substancje psychotropowe, mleczko makowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.
Wprowadzanie do obrotu
Artykuł 43
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wprowadza do obrotu środki odurzające, substancje psychotropowe, mleczko makowe lub słomę makową albo uczestniczy w takim obrocie, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego lub słomy makowej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 10.
Częstowanie
Artykuł 45
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli sprawca czynu, o którym mowa w ust. 1, udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu lub nakłania go do użycia takiego środka lub substancji albo udziela ich w znacznych ilościach innej osobie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Posiadanie
Artykuł 48
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Uprawa
Artykuł 49
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, lub konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Produkcja
Artykuł 40
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza mleczko makowe lub smołę makową, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego albo słomy makowej lub czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Narkotyki, a używki
Gdy pada to określenie, zazwyczaj przytaczający ma na myśli środki nielegalne. Całą gamę tych substancji traktuje się jako złe i niedobre. W domyśle środki legalne określa się jako używki, która to nazwa sugeruje, że te substancje można używać i skoro są legalne, to ufając ustawodawcom, mamy nadzieję, że pewnie te środki nie są tak strasznie niebezpieczne. Przecież są legalne. Osoby wierzące w coś takiego wykazują się naiwnością małego dziecka.

Rozmawiając o narkotykach należy pamiętać, że dostojne miejsce wśród wielu innych przedstawicieli tej grupy zajmuje nikotyna i alkohol. Alkohol i nikotyna to są również narkotyki, tylko, że legalne. Jest to bardzo ważny element chociażby ze względu na terapię osób uzależnionych. Traktowanie tych dwóch środków oddzielnie jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich próbujących zerwać z


heroiną, amfetaminą, marihuaną czy kokainą. Osoba uzależniona od jakiejś jednej substancji, nie zdając sobie z tego sprawy, ma również obniżoną tolerancję na inne środki psychoaktywne. Dlatego tak wielu narkomanów opuszczających ośrodki rehabilitacyjne, po jakimś czasie zostaje alkoholikami. To bardzo prosty mechanizm zwany teorią zastępstwa. Należy też pamiętać o tym, że ta zależność działa też w drugą stronę. Alkoholicy leczący się z nałogu są o wiele bardziej podatni na inne nałogi niż osoby nigdy od niczego nieuzależnione. Sporo narkomanów podejmujących leczenie wyznaje w czasie terapii, że przed sięgnięciem np. po heroinę, wiele lat nadużywali alkoholu. Pracując z narkomanami należy im wszystkim uświadamiać, że są również alkoholikami, co u niektórych budzi sprzeciw, ale z czasem się szybko przekonują o prawdziwości tej tezy. Jeśli się tego nie robi, bo na przykład terapeuta sam lubi się napić, robi się pacjentowi wielką krzywdę, marnując niekiedy kilka lat leczenia.
Wielkim błędem w mówieniu o narkotykach jest ograniczanie problemu do ludzi młodych między 15, a 25 rokiem życia. Po narkotyki z grupy nielegalnych sięgają również osoby dużo starsze, mające pozycję zawodową i społeczną, mające rodziny i dzieci. Wiele osób dorosłych ulega złudzeniu, że będąc ukształtowanymi, mają możliwość zapanowania nad rozwijąjącym się nałogiem i niekiedy, trzeba stracić pracę, rodzinę, przyjaciół, aby się przekonać, że pomóc sobie samemu, bez udziału specjalisty jest prawie niemożliwe.


Zamiast słowa narkotyki, można używać określeń:
:: substancje psychoaktywne
:: środki odurzające
:: środki zmieniające świadomość

Najchętniej używane w Polsce narkotyki z grupy legalnych to:
:: Alkohol
:: Nikotyna
:: Kofein
:: Leki psychotropowe i antydepresyjne

Substancję można nazwać odurzającą, nie tylko wtedy jak zmiana świadomości jest bardzo wyraźna. Wystarczy, że po zażyciu zmienia się jeden parametr funkcji życiowych, na przykład ciśnienie lub tętno, a tak jest po wypiciu kawy lub zapaleniu papierosa. Powyższe substancje są legalnymi narkotykami, a nikotyna jest największym mordercą ze wszystkich środków legalnych i nielegalnych. Alkohol plasuje się na dostojnym drugim miejscu.
Najbardziej rozpowszechnione w Polsce narkotyki z grupy nielegalnych, najczęściej stosowane, będące w dystrybucji u dealerów:

:: Marihuana
:: Amfetamina
:: Heroina
:: Ecstasy (MDMA)
:: LSD
:: Kokaina

Inne substancje służące do odurzenia, zarówno legalne i nielegalne rzadziej stosowane:
:: Psylocybina, występująca w niektórych grzybach
:: Meskalina, występująca w niektórych odmianach kaktusów
:: Metaamfetamina, będąca wzmocnioną amfetaminą
:: Morfina, dolargan, kodeina z grupy opiatów
:: Bieluń dziędzierzawa z grupy halucynogenów
:: Gałka muszkatołowa, kardamon z grupy przypraw
:: Syropy na kaszel np.: tussipect z grupy leków
:: Środki wziewne np.: butapren, gaz do zapalniczek


Czy palić zioło jest wesoło?
Marihuana intensyfikuje pewne bodźce zewnętrzne w momencie trwania stanu upalenia, ale nie jest w tym selektywna i dlatego niektóre osoby po zapaleniu źle się czują, bo łapią tzw. "muła", co jest tylko intensyfikacją bodźców negatywnych płynących albo ze środka umysłu lub z otoczenia tzw. "kiepski klimat, złe fluidy, czy nieodpowiednia załoga".

Kiedy ktoś się świetnie czuje i zapali, istnieje prawdopodobieństwo, że poczuje się jeszcze lepiej, lecz należy pamiętać, że to nie dzieje się automatycznie i często po 3-4 godzinach dobrego samopoczucia, przychodzi obniżenie nastroju.

Jeśli ktoś zapalił i poczuł się obrzydliwie, to nie, dlatego, że z nim cos jest nie tak i, że nie umie palić, tylko, dlatego, że tak działa marihuana. Jak się chce palić zioło trzeba się liczyć z pewnym ryzykiem pojawienia się "stanu muła". Pamiętaj, paląc marihuanę powoli zbliżasz do stanu, gdzie "muł" będzie się pojawiał coraz częściej....

Ona cię nie zabije, lecz zrobi z ciebie nieudacznika życiowego, outsidera spychanego coraz bardziej na manowce życia.


Amfetamina ułatwia naukę. Prawda, czy fałsz?

Wiele osób opowiada o występującym słowotoku, który niewiele ma wspólnego z erudycją, a przypomina stan, który Jerzy Krzysztoń nazywa w "Obłędzie" "sraczką myślową".

Ktoś mający takie doświadczenia z tym środkiem może sądzić, że to tylko jego osobiste wrażenia i inni pewnie odczuwają poprawę percepcji. Wystarczy sprawdzić jak to jest z innymi. Nie każdy ma taką możliwość
Pojawia się nad aktywność psycho-ruchowa, a ona wręcz utrudnia zdolność do koncentracji nad tekstem. Skoro ciężko jest usiedzieć w jednym miejscu, to jak mówić o nauce?

Amfetamina likwiduje potrzebę snu i to na wiele godzin,.Jak ktoś już może spać po wzięciu amfetaminy powinien natychmiast biec do terapeuty, bo to objaw na całkowite rozregulowanie systemu nerwowego, skąd do psychoz już droga niedaleka, a te są wpisane na długo w życiorys większości miłośników amfetaminy.

Sądzą niektórzy, że jak nie będą mogli spać, to na pewno będą mogli zgłębiać w tym czasie wiedzę. I tutaj pojawia się niespodzianka. Zamiast bycia "wykutym na blachę", następnego dnia pojawia się bardzo przykry stan zwany w slangu "zejściem", w głowie większa pustka niż na początku, a na taki stan najlepszym lekarstwem jest kolejna działka, a potem kolejna i jeszcze następna.

Ci, którym udaje się uczyć po amfetaminie zapewne mogliby to robić z powodzeniem, bez zatruwania się chemią. Paradoksem jest to, że niektórzy nauczyciele, próbujący zniechęcić do brania tego środka, mówiąc, że nic się nie pamięta z tego, co się uczyło, utrwalają ten bzdurny mit, bo przecież większość nie uczy się po to, aby pamiętać, ale żeby zaliczyć.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Narkotyki wśród młodzieży licealnej.

Rozdział 2 Charakterystyka zażywania narkotyków wśród młodzieży licealnej.
1. Ogólna charakterystyka. Co to takiego narkotyki? Kim są narkomanie?.
Od zarania dziejów człowiek starał się poznawać najbliższe otoczenie i świat....

Pedagogika

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki
Narkotyki to owoc zakazany, a to, co zakazane smakuje najlepiej, z wielka chęcią sięga się po narkotyki, aby spróbować, a szczególnie na to narażona jest młodzież, ponieważ oni uczą się dopier...

Pedagogika

Narkotyki

NARKOTYKI - NAJLEPSZY SPOSÓB NA ZMARNOWANIE SOBIE ŻYCIA

Narkotyki towarzyszyły ludziom od zawsze - jako część środków leczniczych, oraz "warsztatu pracy" różnych czarowników, szamanów i kapłanów (wszyscy oni byli jednocześnie...

Wiedza o społeczeństwie

Narkotyki - droga do raju czy zagłady?

Historia narkotyków sięga już czasów starożytnych, wtedy jednak nie stwarzały one takiego niebezpieczeństwa dla ludzkości, jak dzieje się to w czasach obecnych. Różnego rodzaju środki odurzające pochodzenia roślinnego miały zastosowan...

Socjologia

Wszystko o Narkotykach.Narkotyki zdrowie i życie, czyli uzależnienia i leczenie!!

Narkotyki zdrowie i życie, czyli uzależnienia i leczenie!!

UZALEŻNIENIE, med. zaburzenie zdrowia, stan psychologiczny. Albo psychologiczny. I fizyczny. Zależności od jakiegoś psycho-aktywnego środka chemicznego. (Najczęściej leku),...

Język polski

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki?

W niniejsze rozprawce pragnę przybliżyć i opisać problem narkomanii wśród nastolatków, a także znaleźć odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie rozprawki.
Czym jest narkotyk? Jest to substancja odurzająca, działająca na ośrodkowy u...