Europol
EUROPOL
CEL
Międzynarodowa organizacja o nazwie Europol powołana została w celu wspomagania działań organów ścigania państw UE poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
GENEZA
Europol utworzony został na mocy Traktatu z Maastricht, w celu usprawnienia współpracy państw członkowskich UE w dziedzinach takich jak zwalczanie przemytu narkotyków, terroryzmu i innych form międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.
W oparciu o postanowienia Konwencji haskiej EDU rozpoczął swoja działalność 3 stycznia 1994 r., początkowo jako Europejska Jednostka Narkotykowa (EDU) powołana do zwalczania przestępczości narkotykowej, jednak stopniowo rozszerzano zakres działania tej jednostki.
Utworzenie organizacji o nazwie Europol wymagało stosownych porozumień, które podpisane zostały przez przedstawicieli Państw członkowskich w dniu 26 lutego 1995, ratyfikowane w czerwcu 1998, a w dniu 1 października 1998 r. weszły w życie.
Od tego dnia Europol uzyskał osobowość prawna, co umożliwia m.in. podpisywanie porozumień z różnymi podmiotami.
CELE
Cele, jakie stawia sobie organizacja to zwiększenie wykrywalności przestępstw poprzez usprawnienie współpracy międzynarodowej w zapobieganiu i zwalczaniu terroryzmu, przemytu narkotyków i innych form przestępczości, co, do których istnieje uzasadnione podejrzenie, ze SA to zorganizowane struktury przestępcze działające na terenie dwóch lub więcej państw.
W szczególnym zainteresowaniu Europolu znajdują się następujące zagadnienia:
- Przemyt narkotyków
- Przemyt materiałów nuklearnych i substancji radioaktywnych
- Przestępstwa związane z nielegalna migracja
- Przemyt skradzionych pojazdów
- Handel ludźmi
- Pranie pieniędzy pochodzących z w/w przestępstw
Zgodnie z ostatnimi decyzjami Komitetu Europejskiego, kompetencje Europolu zostały rozszerzone o następujące zagadnienia:
- terroryzm
- fałszerstwa banknotów i innych środków płatniczych
- pornografia dziecięca
Europo wspomagać ma państwa założycielskie poprzez:
Ułatwienie wymiany danych ( osobowych i nieosobowych) zgodnie z prawem wewnętrznym krajów członkowskich pomiędzy oficerami łącznikowymi Europolu wydelegowanych do Europolu przez państwa członkowskie z różnych narodowych jednostek organów ścigania.
Wykonywanie analiz operacyjnych, raportów strategicznych oraz analiz kryminalnych w oparciu o informacje dostarczone przez państwa członkowskie, jak i pozyskane z innych źródeł.
Wspomaganie organów ścigania państw członkowskich poprzez dokonywanie analiz i wsparcie techniczne w trakcie postępowań i operacji prowadzonych przez organa ścigania państw członkowskich.
Europol ma także za zadanie promowanie konieczności stosowania szeroko pojętej analizy kryminalnej, a także ujednolicenia technik śledczych jako elementów niezbędnych przy zwalczaniu przestępczości zorganizowanej w ramach UE.
PERSONEL
Obecnie w organizacji zatrudnionych jest 180 osób, z czego 43 to oficerowie łącznikowi działający jako przedstawiciele różnych jednostek organów ścigania ( policji, straży granicznej, celnej) ze wszystkich krajów członkowskich.
Oficerowie łącznikowi Europolu wraz z pracownikami Europolu, analitykami i innymi ekspertami SA gwarancja efektywnej szybkiej i sprawnej, wielozagadnieniowej, 24 godzinnej obsługi.
Oceniono, ze do roku 2003 obsługa Europolu zwiększy się do 350 osób włączając w to oficerów łącznikowych i pracowników ochrony.
KOMPUTEROWY SYSTEM INFORMATYCZNY (TECS)
Statut Europolu stanowi, ze Europol zbuduje i będzie obsługiwał system komputerowy, który umożliwi rejestrowanie, przetwarzanie i analizowanie danych.
Statut określa także ściśle zasady w odniesieniu do:
- Ochrony danych osobowych
- Kontroli nadzoru
- Ochrony danych
System komputerowy Europolu składa się z trzech głównych części:
- Systemu informacji
- Systemu analizy
- Systemu indeksowego
System indeksowy będzie gotowy, kiedy tylko zakończy się rozwój systemu informacji, planowana data to 2001 r.
BUDZET
Europol finansowany jest ze składek państw członkowskich, proporcjonalnie do wysokości produktu krajowego brutto.
1999: 18,89 milionów EURO
2000: +/- 28 milionów EURO