Co sądzisz o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Temat opracowania :

Co sądzisz o warunkowym przedterminowym zwolnieniu i warunkowym zawieszeniu kary jako instytucjach prawnych służących do resocjalizacji sprawcy przestępstwa w warunkach wolnościowych.

Motto lekarza brzmi : ” przede wszystkim nie szkodzić ”. Zatem podobne pytanie można zadać sędziom którzy orzekają o winie lub niewinności oskarżonego. Podobno każdy zasługuje na drugą szansę i ja się z tym stwierdzeniem zgadzam lecz tylko częściowo. Ponieważ jak można dać drugą szansę człowiekowi który brutalnie zamordował matkę 3 dzieci. Jak można dać drugą szansę bestii która gwałciła i zabiła kilkuletnie dziecko. Ja może jeszcze mógłbym to zrozumieć jako, że nigdy podobne nieszczęście mnie nie spotkało ani nikogo z moich bliskich lecz nie wyobrażam sobie rodziców zamordowanego dziecka aby mogli dać kolejną szansę takiej osobie.
Ale jest światełko w tunelu ponieważ z literatury z której korzystałem wynika, że zawieszenia kary odbywania więzienia nie stosuje się w przypadku morderstw, gwałtów oraz rozbojów.

Odwołanie do prawa w starożytnym Babilonie: ząb za ząb, czy oko za oko wydaje się być sporym uproszczeniem, ale... Podchodząc do kwestii pragmatycznie, to tak na prawdę niekoniecznie musi chodzić o ukaranie przestępcy. Prawdopodobnie większy sens ma to, jak odbiorą tę karę inni, być może potencjalni przestępcy.

Dość często jesteśmy obiektami propagandy, szczególnie od ok. 10 lat, że nie tyle sama kara jest istotna, co jej nieuchronność. W każdej sytuacji nie można znaleźć w wypowiedziach tzw. autorytetów jakichkolwiek dowodów, że tak jest, albo tak nie jest.
Dlaczego w krajach skandynawskich, gdzie jeszcze tak niedawno obcinano rękę za kradzież można spokojnie zostawić niezamknięty samochód, albo walizkę na chodniku. Odstraszanie jeszcze tam działa...
Ktoś powie: zawsze się znajdzie szaleniec, któremu coś podpowiada, że ma zabić i... zabija. Tak, w kategorii szaleńców - zgoda, ale co do pozostałych, bardzo byłbym wstrzemięźliwy. Taki przestępca kalkuluje... i każdy inny podobny potencjalny przestępca - też. Kalkulacja, to jak w interesach: zyski i straty. I tu okazuje się, że straty mogą być zbyt duże. Może nie warto? A może jest jakiś inny sposób?
Chciałbym być dobrze zrozumiany; przypadek kary, szczególnie tej najwyższej powinien być stosowany wyłącznie w sytuacjach ewidentnych. Przestępca nie będzie mógł z góry założyć, że jego przypadek na pewno nie będzie ewidentny.
Wariant taki w niczym nie zagraża ogromnej większości społeczeństwa, wprost przeciwnie, zwiększa jego bezpieczeństwo.

A teraz trochę teorii:

WARUNKOWE ZAWIESZENIE WYKONANIA KARY polega na tym, że oskarżony zostaje skazany za popełnione przestępstwo, ale wykonanie kary zawiesza się na okres próby. W przypadku, gdy okres próby przejdzie pomyślnie okres uważa się za niebyłe. Sprawce traktuje się tak jakby tego czynu nigdy nie popełnił. W związku z tym z rejestru skazanych usuwa się dane o wymierzonej karze. Warunkowego zawieszenia kary w zasadzie nie stosuje się wobec recydywistów popełniających najpoważniejsze przestępstwa (zabójstwo, gwałt, rozbój).


Instytucja warunkowego zawieszenia wykonania kary spełnia ważną role instrumentu indywidualizacji reakcji na przestępstwo. Podstawową przesłanką warunkowego zwieszenia wykonywania kary jest pozytywna prognoza, która wyraża się w przekonaniu sądu, że pomimo niewykonania kary przestępca będzie przestrzegał porządku prawnego i oczywiście nie popełni następnych przestępstw. Kodeks karny przewiduje warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lata, kary ograniczenia wolności oraz grzywny samoistnej. Warunkowe zawieszenie kary następuje na okres próby, która biegnie od uprawomocnienia się wyroku. W wypadku warunkowego zawieszenia wykonywania kary pozbawienia wolności okres ten wynosi od 2 do 5 lat. Zawieszając karę sąd może orzec grzywnę. W przypadku warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności wymiar grzywny określono do 180 stawek dziennych, natomiast przy zawieszeniu wykonania kary ograniczenia wolności do 90 stawek dziennych. Zawieszając warunkowo wykonanie kary można na sprawce nałożyć odpowiednie obowiązki próby. Ich obszerny katalog, jest katalogiem otwartym, gdyż sąd może nałożyć inne stosowne obowiązki nie wymienione w katalogu. Katalog ten zawiera zobowiązania do: informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby; przeproszenia pokrzywdzonego; wykonywania ciążącego na sprawcy obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby; wykonywania pracy zarobkowej, nauki lub przygotowania się do zawodu; potrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających; poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu; powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach; innego stosowanego postępowania w okresie próby, jeżeli może to zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa. Ponadto sąd może zobowiązać skazanego do naprawienia w całości lub w części wyrządzonej szkody albo do uiszczenia świadczenia pieniężnego. Zawieszając wykonywanie kary pozbawienia wolności można skazanego poddać dozorowi. Zadaniem dozoru jest podjęcie starań, aby sprawca w okresie próby przestrzegał porządku prawnego, wykonywał nałożone przez sąd obowiązki i co najważniejsze aby nie popełnił ponownie przestępstwa. Istotą warunkowego skazania jest uzależnienie skutków prawnych od przebiegu okresu próby. Pozytywny wynik powoduje zatracie skazania. Natomiast negatywny wynik próby oznacza naruszenie jej warunków a więc następuje obligatoryjne zarządzenie wykonania zawieszonej kary.

Na wstępie mojej pracy napisałem, że jestem za zwolnieniem warunkowym lecz pod pewnymi warunkami i przytoczyłem motto lekarzy : przede wszystkim nie szkodzić „
Uważam, że sędzia który feruje wyrok powinien właśnie tą maksymą się kierować.
Z całą pewnością są przestępcy na których odbycie pełnego wyroku zadziałała przeciwnie niż było to założone, bo przecież głównie chodzi o to aby sprawcę RESOCJALIZOWAĆ aby w przyszłości nie wrócił na drogę przestępstwa i kara jaka została mu wymierzona była dla niego karą dotkliwa lecz nie na tyle aby RESOCJALIZACJA zakończyła się DEMORALIZACJĄ .

Myślę, że warto tutaj przytoczyć art. 54. 1. kk. Sąd wymierzając karę nieletniemu albo młodocianemu, kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować.
Instytucjami prawnymi służącymi resocjalizacji są: warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Instytucja warunkowego zawieszenia wykonania kary spełnia ważną role instrumentu indywidualizacji reakcji na przestępstwo. Podstawową przesłanką warunkowego zwieszenia wykonywania kary jest pozytywna prognoza, która wyraża się w przekonaniu sądu, że pomimo niewykonania kary przestępca będzie przestrzegał porządku prawnego i oczywiście nie popełni następnych przestępstw. Kodeks karny przewiduje warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lata, kary ograniczenia wolności oraz grzywny samoistnej. Warunkowe zawieszenie kary następuje na okres próby, która biegnie od uprawomocnienia się wyroku.
W wypadku warunkowego zawieszenia wykonywania kary pozbawienia wolności okres ten wynosi od 2 do 5 lat.
Zawieszając wykonywanie kary pozbawienia wolności można skazanego poddać dozorowi. Zadaniem dozoru jest podjęcie starań, aby sprawca w okresie próby przestrzegał porządku prawnego, wykonywał nałożone przez sąd obowiązki i co najważniejsze aby nie popełnił ponownie przestępstwa. Istotą warunkowego skazania jest uzależnienie skutków prawnych od przebiegu okresu próby. Pozytywny wynik powoduje zatracie skazania. Natomiast negatywny wynik próby oznacza naruszenie jej warunków a więc następuje obligatoryjne zarządzenie wykonania zawieszonej kary.
Warunkowe przedterminowe zwolnienie jest tzw. środkiem probacyjnym, stosowanym na etapie wykonywania kary pozbawienia wolności. Instytucja ta jest stosowana tylko w stosunku do skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności. Środek probacyjny, to w zasadzie swoista "umowa" między sądem
a skazanym, na mocy której ten ostatni zostaje poddany próbie, czy w zamian za pozostawanie przez niego na wolności będzie przestrzegał porządku prawnego.

Owszem jestem ”za” szczególnie jeżeli chodzi o młodocianych przestępców, lub alimenciarzy lub ” przestępców ” im podobnych. Nie można ludzi którzy swoim dotychczasowym zachowaniem nie narazili się na bliskie kontakty z Sądem lub Policją, a jedynie powinęła im się noga. Jest ogromny wachlarz kar zastępczych które może zastosować sędzia wobec przestępcy, należy pamiętać że kara pozbawienia wolności jest karą ostateczną i najbardziej dotkliwą.

Jeżeli chodzi o przedterminowe zwolnienie również jestem „” za „” ponieważ nie można wrzucić do jednego worka przestępcy – recydywisty lub nawet nie recydywisty lecz takiego który odbywanie wyroku traktuje jak chwilową przerwę w dotychczasowym przestępczym życiu i za murami więzienia nie wykazuje żadnych cech resocjalizacji. Natomiast więzień który żałuje swojego czynu, nie grypsuje z współwięźniami czyli nie jest zainteresowany więzienną subkulturą, głęboko wierzy iż po wyjściu naprawi wszystkie szkody które wyrządził zasługuje na nagrodę. I w tym wypadku taką nagrodą powinno być przedterminowe opuszczenie zakładu karnego. Taka osoba nie potrzebuje dodatkowej zachęty oraz motywacji .


Uważam, że instytucje prawne takie jak warunkowe zawieszenie wykonania kary i warunkowe przedterminowe zwolnienie wpływa pozytywnie na sprawcę, wobec którego można zastosować resocjalizację. Sprawce dostaje szansę na zmianę swojego postępowania w warunkach wolnościowych, co z pewnością daje dużo większe prawdopodobieństwo zaniechania przestępczej działalności skazanego niż osadzenie go więziennej celi. Moim zdaniem warunkowe zawieszenie wykonania kary i warunkowe przedterminowe zwolnienie jest potrzebne i należy je stosować szczególnie do ludzi, którzy pierwszy raz popadli w konflikt z prawem.

Przy napisaniu pracy korzystałem z własnej głowy i materiałów ogólnie dostępnych.
Pozdrawiam
[email protected] (tangobravo)PRiS

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Co sądzisz o warunkowym zawieszeniu wykonania kary i warunkowym przedterminowym zwolnieniu jako instytucjach prawnych służących resocjalizacji sprawcy przestępstwa w warunkach wolnościowych.

Termin ?resocjalizacja? oznacza proces modyfikacji osobowości jednostki społecznej w celu przystosowania jej do życia w danej zbiorowości,
a w węższym rozumieniu w społeczeństwie, polegający na tym, iż poprzez odpowiednie zabiegi kszt...