Komora Wilsona


Jak wiadomo z badań fizyków i meteorologów, para wodna skrapla się przede wszystkim na jonach. Wykorzystał to w roku 1912 C.T.R. Wilson do opracowania metody pozwalającej obserwować ślady toru cząstek ab-. Rysunek 1 przedstawia schematycznie zbudowane przez niego urządzenie zwane obecnie komorą Wilsona. Zbiornik A napełniony jest gazem (np. powietrzem lub argonem) z domieszką pary wodnej. Przez szybę S możemy obserwować, co dzieje się w komorze lub dokonywać fotografii. Wewnątrz komory umieszczamy preparat promieniotwórczy P, emitujący cząstki jonizujące. Przez szybkie obniżenie tłoka T powodujemy gwałtowne rozrzedzenie znajdującego się w zbiorniku gazu, co prowadzi do obniżenia jego temperatury i częściowo skroplenia się pary wodnej. Para skrapla się przede wszystkim na jonach utworzonych przez poruszającą się cząstkę jonizującą , wyemitowaną przez substancję promieniotwórczą. Powstałe kropelki wody tworzą biały ślad toru poruszającej się cząstki. Rysunek 2 przedstawia fotografię takich śladów cząstek a, a rysunek 3 cząstki b-. Widzimy, że zagęszczenie kropelek wody na torze cząstki a jest znacznie większe niż w przypadku cząstki b-. Świadczy to, że zdolność jonizacyjna cząstek a jest znacznie większa niż cząstek b-.
Im dana cząstka naładowana ma większą energię, tym mniej par jonów wytwarza na 1cm toru. Stąd na przykład tory cząstek a lub b- sfotografowane w komorze Wilsona są cieńsze na początku a grubsze u końca. Pozwala to wyznaczyć kierunek ruchu cząstki.
Komora Wilsona często umieszcza się w jednorodnym polu magnetycznym (wytworzonym np. przez solenoid). Pole jest skierowane prostopadle do szyby S (rys.1). Cząstki naładowane poruszają się w płaszczyźnie prostopadłej do linii sił pola ulegają odchyleniu. Obserwując kierunek odchylenia można określić znak ładunku elektrycznego cząstki. Rysunek 4 przedstawia poglądowo zachowanie się promieniowania a,b- i g w polu magnetycznym.
Mierząc dokładnie promienie krzywizny toru cząstki w polu magnetycznym o znanym natężeniu, długość toru, tj. zasięg oraz zagęszczenie powstałych kropel można za stosunkowo dużą dokładnością wyznaczyć masę cząstki, jej ładunek i energię. Pozwala to między innymi określić jaka to jest cząstka, czyli ,,zidentyfikować” ją.
Komora Wilsona pozwala również na obserwowanie skutków oddziaływania promieniowania gamma z materią. Przyjrzyjmy się rysunkowi 5 przedstawia on fotografię śladu promieniowania gamma o niewielkiej energii fotonu (tzw. promieniowania miękkiego). Widoczne są liczne ślady elektronów, które pojawiają się wskutek znanego nam już zjawiska fotoelektrycznego (foton gamma wyrzuca elektron z atomu lub molekuły gazu wypełniającego komorę, a elektron ten jonizuje atomy lub molekuły gazu, na których z kolei skrapla się para wodna).
Cząstki o dużej energii mają w gazie zasięg większy od wymiarów nawet dużych komór Wilsona, a ponadto jonizując słabiej pozostawiają ledwie widoczny ślad. utrudnia to ich badanie. Toteż dla tych cząstek poczęto w latach czterdziestych stosować tzw. Emulsje jądrowe, a w latach pięćdziesiątych stosować tzw. komory pęchorzykowe.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Detektory promieniowania jonizującego- czyli sposób ich rejestrowania

DETEKTORY PROMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO- czyli sposób ich rejestrowania

Detektory cząstek to urządzenia do rejestracji cząstek elementarnych i jonów, pomiaru ich pozycji przejścia, prędkości, energii oraz do ich identyfikacji. Są st...

Fizyka

Promieniotwórczość - zastosowania i zagrożenia

PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ, RADIOAKTYWNOŚĆ, zjawisko samoistnej przemiany jednych jąder atomowych w inne. Głównymi procesami odpowiedzialnymi za promieniotwórczość są: rozpad beta, rozpad alfa, wychwyt elektronu, spontaniczne rozszczepienie.

Historia

Wynalazki XX wieku.

Wynalazki n.e.
Od radia do szklanego wlókna
1901 – nawiazanie lacznosci radiowej poprzez Atlantyk (Marconi, Wlochy), grupa krwi (Landsteiner, Austria), detektor krysztalowy (Braun, Niemcy), aparat do golenia z wymiennym ostrzem (K. Camp, ...

Historia

Wpływ wynalazków na ludzi na przełomie XIX i XX w.

Wpływ wynalazków na ludzi na przełomie XIX i XX w.
Kalendarium
1850 – pierwsza fotografia Księżyca (C. Bond - USA), palnik gazowy (W. Bunsen - Niemcy), udowodnienie obrotu Ziemi (L. Foucault).
1851 – podmorska linia telegraficz...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Pokojowe zastosowanie promieniotwórczości

POKOJOWE ZASTOSOWANIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI:

1. Rad i polon. Odkrycie radu i polonu zbudziło w ludziach nadzieję, że wreszcie znaleziono substancję będącą lekarstwem na wszelkie schorzenia i dolegliwości. Zaczęto stosować rad do l...