Pokojowe zastosowanie promieniotwórczości

POKOJOWE ZASTOSOWANIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI:

1. Rad i polon. Odkrycie radu i polonu zbudziło w ludziach nadzieję, że wreszcie znaleziono substancję będącą lekarstwem na wszelkie schorzenia i dolegliwości. Zaczęto stosować rad do leczenia prawie wszystkich chorób, stał się on podstawowym składnikiem różnych medykamentów, takich jak np. maści stosowane w chorobach skóry. Uważano, że będzie on skuteczny przy leczeniu niepłodności, zapobieganiu starości, etc
2. Zegar helowy. Na podstawie zawartości helu w skale można określić jej wiek.
3. Tryt (3H) ? wskaźnik wieku wina.
4. Zegar archeologiczny.
5. Węgiel 14 w badaniach naukowych. Badany związek organiczny mający brać udział w jakimś procesie znakuje się izotopem 14C i następnie śledzi się jego drogę przez analizę zawartości węgla 14 w produktach reakcji.
6. Technet. Jest jednym z najczęściej stosowanych pierwiastków promieniotwórczych. Ma on szerokie zastosowanie w medycynie. Jest stosowanyw leczeniu m.in. scyntygrafii mózgu, wątroby, nerek, serca, kości, etc. Metoda ta polega na wprowadzeniu do organizmu odpowiedniego związku chemicznego znakowanego technetem ? 99m, a następnie mierzeniu promieniowania wysyłanego przez badane tkanki, które wychwyciły ten pierwiastek. 7. Izotopy jodu. Sztucznie otrzymywane pierwiastki promieniotwórcze stosowane w medycynie. Są one stosowane przed wszystkim w diagnostyce i leczeniu schorzeń tarczycy.
8. Kobalt 60 odgrywa ważną rolę w technice i medycynie, jest otrzymywany sztucznie i cechuje go promieniowanie g. Stosujemy go do napromieniowania komórek nowotworowych.
9. Licznik Geigera-Mllera. Jonizacja gazów przez niemieckiego fizyka Hansa Geigera (w 1908roku) w konstrukcji sondy do pomiaru promieniowania jonizującego
10. Komora Wilsona. Komorę kondensacyjną, zwaną od nazwiska konstruktora (1912), stosuje się często do wykrywania promieniowania kosmicznego.
11. Rentgenowskie promieniowanie, promieniowanie X, rodzaj promieniowania elektromagnetycznego (fale elektromagnetyczne)
12. Broń jądrowa.
13. Reaktor jądrowy, reaktor atomowy, stos atomowy, urządzenie służące do wytwarzania kontrolowanej reakcji łańcuchowej, tj. ciągłego pozyskiwania energii z rozszczepiania jąder atomowych.
14. Defektoskopy
15. Grubościomierze
16. Sterylizacja żywności
17. Sterylizacja strzykawek
18. Transport morski

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Zastosowanie pierwiastków promieniotwórczych.

Wyróżnia się dwa rodzaje promieniotwórczości:

PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ:

- SZTUCZNA
zjawisko promieniotwórczości obserwowane dla izotopów promieniotwórczych innych niż występujące w naturalnym środowisku ziemi, otrzyma...

Elektrotechnika

Baski i cienie promieniotwórczości

Co to jest promieniotwórczość jądrowa?


Pod koniec XIX wieku niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen odkrył promieniowanie przenikliwe, nazwanym przez niego promieniowaniem X. Obecnie nazwę tę stosuje się zamiennie z terminem promienio...