"Pan Tadeusz" - czytać czy nie?

"Pan Tadeusz" - czytań czy nie? Sądzę iż to dobre pytanie. Wielu młodych ludzi zadaje je sobie przed przeczytaniem tak ciężkiej do zrozumienia książki. Od razu z góry nastawiają się do niej negatywnie myśląc, że i tak nic z tego nie zrozumieją. Lecz czy maja oni rację?

Uważam, że powinniśmy czytać "Pana Tadeusza" ze wzgędu na to iż jest ostoją polskości, którą warto przeczytać ponieważ dzięki niej możemy dowiedzieć się o zwyczajach i obyczajch, które panowały w XIX wiecznej Polsce m. in. jak wyglądały polowania bądź jak się ubierano w tamtych czasach.

Kolejnym argumentem jaki chciałabym przedstawić to taki, że w książce jest wiele ciekawych postach, które ciągle trzymają czas w napięciu, są postaciami dynamicznymi.

Następnie chciałabym uwzględnić to iż niektóre z tych fragmentów uczą jak zmienić sie na lepsze. Mowa o tym jest zawarta w momencie gdy Jacek znienawidził Stolnika po czym w gniewie zastrzelił go za to, iż nie chciał aby jego córka wyszła za pijaka. Po tym incydencie postanowił on zmienić się na lepsze.

Uważam, że należy przeczytać książkę "Pan Tadeusz" i nie powinno sie jej usuwać za spisu lektur mimo to iż nie jest do końca idealna i nie spełnia wszystich wymogów epopeji narodowej, jednakże zawsze czytanie największego Polskiego poematu powinno napełniać dumą, radością i optymizmem każdego Polaka.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Pan Tadeusz" arcydzieło czy kicz.

Wielki poemat Adama Mickiewicza, pisany na emigracji, przez wiele lat był i nadal jest ikoną w polskiej literaturze. Jest wciąż cytowany, często można znaleźć do niego odwołania, wrósł w polską kulturę. Mimo, że tłumaczony na dziesią...

Język polski

"Błądzić jest rzeczą ludzką" Marcin Borowicz, Zenek Wójcik, Ebenezer Scrooge, Jacek Soplica - doskonałe przykłady osób, które się zrehabilitowały.

Jest rzeczą ludzką, że człowiek błądzi. Ucząc się na własnych błędach, doskonalimy sami siebie. Robiąc coś przeciwko sobie jesteśmy skazani na wiele niepowodzeń., Ale jak prawdziwa rzeczywistość wygląda? Czy zawsze dążymy do napr...

Język polski

Skreślam "Pana Tadeusza" z listy lektur obowiązkowych, gdyż...

Skreślam „Pana Tadeusza” z listy lektur obowiązkowych, bo jest za długi i nie chce mi się go czytać! – tak powiedziałaby zdecydowana większość uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ale czy opinia ta nie byłaby wydana zbyt pochopnie? Z...

Język polski

Przeżycia wewnętrzne Skawińskiego po przeczytaniu "Pana Tadeusza".

Niemożliwe! Czy oczy mnie nie mylą?! Jednak na paczce dokładnie jest napisane moje nazwisko i wyraźny adres. Więc to nie może być pomyłka. Umierając z ciekawości szybko otwieram paczkę, choć grube żaglowe płótno tak łatwo nie daje si...

Język polski

Wizja polskości w "Panu Tadeuszu".

„Przewróciwszy stronę tytułową , zacząłem czytać łamiącym głosem... zacząłem głośno płakać... Nie mogłem uwierzyć, że dzięki zwykłej książce odnalazłem jednak swoją ojczyznę. Było mi wstyd, że zaczynałem o niej zapomin...