Ziemia Kłodzka

UKSZTAŁTOWANIE TERENU
Ziemia Kłodzka na terenie, której się teraz znajdujemy stanowi wysunięty na południe półwysep terytorium polskiego w kształcie zbliżonym do ukośnie położonego prostokąta.
Obejmuje ona część województwa wrocławskiego.
Jest to obszar największej w Sudetach kotliny nazwanej od Kłodzka Kotliną Kłodzką i otaczających ją pasm górskich oraz Obniżenia Kudowskiego, znajdującego się po zachodniej stronie Wzgórz Lewińskich.
A tak dla przypomnienia kotlina jest to zagłębienie w powierzchni Ziemi (okrągłe lub podłużne) o wklęsłym lub płaskim dnie, powstaje wskutek zapadania się pewnych obszarów powierzchni Ziemi lub wskutek erozji.
O.K jak już wiecie, co to jest kotlina to powiem wam, że ta, o której mówiłem wcześnie ma powierzchnie około 500 km 2 i ma wydłużony kształt o długości 45 km (północ-południe) i szerokość 8-15 km( wchód-zachód). Położona jest na wysokości 280-450 m.n.p.m. i jest otoczona górami.
Wiem, że to strasznie nudne, ale pocieszcie się; mnie się dopiero nudziło, gdy to opracowywałem. A więc posłuchajcie o tych górach, które otaczają Kotlinę Kłodzką.
Od północy Wzgórza Włodzicke, Góry Sowie i Góry Brodzkie, od wschodu Góry Złote, góry Bialskie i Grupa Śnieżnika, od północnego-wschodu wkracza w głąb Kotliny pasmo Krowiarek natomiast z południa na północ przecina Kotlinę Kłodzką rzeka o nazwie Nysa Kłodzka.
Jeszcze taka ciekawostka:
W Grupie Śnieżnika wznosi się Trójmorski Wierch 1145m.n.p.m., po którego zboczach woda płynie do trzech mórz: przez Murawę i Dunaj do Morza Czarnego, przez Łabę i Orlicę do Morza Północnego oraz przez Nysę Kłodzką i Odrę do Morza Bałtyckiego.




GOSPODARKA
Na Ziemi Kłodzkiej znajdują się trzy większe miasta: Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka i Nowa Ruda. żyzne gleby dna Kotliny Kłodzkiej stworzyły dobre warunki dla rolnictwa, a masywy leśne i górskie łąki do rozwoju leśnictwa i hodowli. Rozwój przemysłu zapewniają bogactwa naturalne: węgiel kamienny koksujący, kamień drogowy i budowlany, piaskowce w Górach Stołowych, wapienie i marmury w Górach Bialskich i Krowiarkach, żwiry i piasek wydobywa się głównie nad Ścianawką i Nysą. W okolicach Złotego Stoku i Lądka występują rudy cynku i ołowiu a galena z drobną zawartością srebra występuje również w okolicach Srebrnej Góry. Dzięki miękkiej, pozbawionej większej zawartości związków wapnia i żelaza wodzie górskich rzek i potoków rozwinął się przemysł włókienniczy ( len, bawełna-fabryki w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Kudowie Zakrzu i Krosnowicach Kłodzkich).

KLIMAT
Klimat Ziemi Kłodzkiej charakteryzuje się łagodnymi zimami i nieco mniej upalnymi niż w głębi kraju latami. Najcieplejszym, ale najbardziej obfitującym w opada miesiącem roku jest lipiec ze średnimi temperaturaturą w Kłodzku +16 stopni Celsjusza. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, średnia temperatura w Kłodzku wynosi –2,4 stopnie Celsjusza. Najmniej opadów przypada na luty i wrzesień, który jest najsłoneczniejszym miesiącem roku. Największe opady śnieżne notowane są w styczniu.

FAUNA I FLORA
Na ten temat można bardzo długo opowiadać, ale postaram się zawęzić to w paru może parunastu zdaniach.
Zacznę od flory...
Rozwój rolnictwa i przemysłu, w tym przede wszystkim górnictwa i budownictwa, spowodował wielkie zmiany w zadrzewieniu Ziemi Kłodzkiej. Lasy w zasadzie utrzymały się jedynie w górach, na terenach nie nadających się do upraw rolnych.
Do wysokości około 500 m.n.p.m. występują lasy liściaste z przewagą dębu i buka (w Górach Bialskich Rezerwat Puszczy Bukowo Jodłowej z jaworami, mały rezerwat bukowy w Górach Stołowych).
Od 500 do 1000 m.n.p.m występują lasy świerkowe z niewielką domieszką buka.
Od 1000 m.n.p.m. wzwysz lasy wyłącznie świerkowe w poszycie rosną borówki.
Ciekawym i rzadkim zjawiskiem przyrodniczym są torfowiska wyżynne: Rezerwat Przyrody „Topieliska” w Górach Bystrzyckich, Wieli i Mały Batorowski w Górach Stołowych. Zachowała się tu roślinność tundrowa, która przetrwała od epoki lodowcowej: sosna torfowiskowa, brzoza karłowata, brzoza niska, żurawina, modrzewica zwyczajna, rosiczka. Z kwiatów w rejonach tych spotykamy: żółty fiołek sudecki, wiele odmian storczyków, zimowit jesienny, pełnik europejski zwany kłodzką różą i wiele innych.
A teraz fauna...
Najpopularniejszą zwierzyną występującą w lasach Ziemi Kłodzkiej są jelenie, sarny i dziki-spotykane przede wszystkim w leśnych rejonach Grupy Śnieżnika i Gór Bardzkich. Muflony to odmiana dzkich owiec, sprowadzonychprzezd pół wiekiem z gór Sardynii i Korsyki i są pod ochroną, można je spotkać w lasach Grupy Śnieżnika i Gór Bystrzyckich. W tym samym rejonie żyją rzadziej spotykane borsuki, kuny leśne, gronostaje, wydry, lisy i tchórze. Liczne są natomiast łasice jeże i nietoperze. Charakterystyczne dla Sudetów są czarne wiewiórki.
ZAKOŃCZENIE
To chyba tyle na temat przyrody mam nadzieje, że tak strasznie was nie zanudziłem, ale pociesz was to dopiero początek...Hihihi

Powinienem jeszcze wspomnieć o tym, iż na tym obszarze znajdują się liczne źródła wód mineralnych i były one przyczyną powstawania i rozwoju uzdrowisk a pojawienie się tych źródeł wiąże się z wygasającymi w głębi ziemi procesami wulkanicznymi.

To chyba wszystko, co miałem do powiedzenia na temat Kotliny Kłodzkiej. Mam jedną prośbę, jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośne tego co powiedziałem proszę się mnie o ty spytać za chwilę bo pewnie nie będę znał odpowiedzi.





Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Ziemia Kłodzka

Jednym z piękniejszych regionów Polski jest Ziemia Kłodzka. Na wstępie należy wspomnieć, iż Ziemia Kłodzka to pojęcie raczej historyczne niż geograficzne i odnosi się do obszaru, którego centrum stanowi rozległe obniżenie Kotliny Kłod...

Turystyka i rekreacja

Walory turystyczne Sudetów.

Podregion na zachód od Nysy Kłodzkiej odznacza się znaczną atrakcyjnością turystyczną. Decyduje o tym duże zróżnicowanie środowiska naturalnego – bardzo urozmaicona rzeźba, korzystne warunki klimatyczne, wysoki stopień zalesienia, du�...

Turystyka i rekreacja

Rola i znaczenie walorów turystycznych na wybranym obszarze geograficznym

●Walory turystyczne - to zespół elementów środowiska naturalnego oraz elementów poza przyrodniczych, które - wspólnie lub każde z osobna - są przedmiotem zainteresowania turysty (decydują one o tzw. atrakcyjności turystycznej)
Jak d...

Geografia

Przewodnik turystyczny po Złotym Stoku

Złoty Stok
Okolice Złotego Stoku



Błotnica
Mąkolno
Laski
Płonica
Chwalisław




Dane Ogólne

Powierzchnia gminy wynosi 75,459246 km2, gmina dzieli się na Złoty Stok i pi�...

Geografia

Euroregiony Polski




W ostatnim czasie nastąpiły istotne zmiany w obszarach poszczególnych euroregionów oraz powstał kolejny trzynasty euroregion - "Silesia". W opracowaniu tym przedstawiono aktualną informację o wszystkich euroregionach funkcjonuj...