Racjonalizm
Racjonalizm wywarł swego czasu zasadniczy wpływ na postrzeganie świata. Zmienił stosunek ludzi do wyznawania wiary w Boga, religi. Ludzie wreszcie zwątpili w skuteczność palenia czarownic ale i częściowo w sens wiary. Każdy człowiek nie tylko myśliciel zaczął sobie zadawać pytania po co żyje, do czego zmierza, i czy światem kieruje jakaś siła wyższa. Człowiek stał się wolny od zabobonów i decyzji kleru mającego w średniowieczu znaczny wpływ na rządy w państwie.
Obok racjonalizmu w oświeceniu pojawia się emipyryzm i sensualizm częściowo powiązane z racjonalizmem ale jednak przeciwstawne Według tej pierwszej filozofii tylko to czego możemy doświadczy lub dotknąć jest prawdziwe a więc zjawiska paranormalne nie mają racji bytu jeśli nie można ich udowodnić na naukowym gruncie. Z racjonalizmu wywodzi się ateizm który przed nim nie istniał z racji tego że czy w sredniowieczu czy wczesniejszych epokach celem całych plemion i społecznośći był kult bóstw czy chociażby drzew, kamieni. Natomiast ateizm wypiera wiare a kultywuje materie ? najważniejsze jest to co tu i teraz mogę osiągnąc ważne by życ w zgodzie z wlasnym sumieniem a nie jakimikolwiek przykazaniami.
Opisywana przezemnie filozofia propaguje przedewszystkim myślenie, bo prawdą jest że to rozum jest potęgą ale nie jest idealnie zaprogramowaną sztuczną inteligencją więc nie zawsze jest w stanie uchronić się przed przesądami. Mimo tego racjonalizm nie odrzucal emiryzmu do końca, przeciwstawiał się natomiast ?pozarozumowym? źródłom poznania czyli np. doświadczenia mistyczne lub intuicję, przeciez zanim obejmiemy coś rozumem musi to najpierw trafić do naszych zmysłów. Faktem jest że to właśnie oświeceniowy racjonalizm przyczynił się do kontynuacji rozwoju nauk jaki miał miejsce w czasach starożytnych. Np. za ojca racjonalizmu można uznać Platona bo on jako pierwszy dokonał podziału na sprawy irracjonalne i racjonalne. Dało to początek wielu nowym dziedzinom nauki, ułatwia codzienne życie właśnie w naszych czasach. Najlepszym opisem tej filozofii są według mnie słowa Leonarda da Vinci ? ?Kto myśli wiele, popełnia błędy. Kto nie myśli, tkwi w błędzie?. Umysł racjonalisty jest wolny; odrzuca dogmaty, fanatyzm a wszystkie prawdy tłumaczy sobie w myśli.
Racjonalizm to przedewszystkim szukanie odpowiedzi i sztuka zadania sobie odpowiednich pytań prowadzącyh do celu i rozwiązania. Używanie rozumu to nie sprzeciw w stosunku do krytyki ale wyciąganie z niej wniosków.