Dyktator był w Rzymie nadzwyczajnym urzędnikiem. Miał władzę absolutną na 6 miesięcy maksymalnie. Był powoływany przez konsulów na polecenie Senatu. Nadużywanie tego urzędu np. Przez Juliusza Cezara doprowadziło do końca republiki.
Dyktator ->>> w starożytnym Rzymie osoba sprawująca najwyższą i nieograniczoną władzę. Była wybierana na okres sześciu miesięcy tylko w sytuacji, gdy państwu zagrażało jakieś niebezpieczeństwo. Kadencja trwała tylko sześć miesięcy, ponieważ nie chciano dopuścić do sytuacji, aby doszło do tyranii.
Skrypt Prawo rzymskie
PRAWO RZYMSKIE
NOTATKI
TYLKO DO UŻYTKU STUDENTÓW
WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI
UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO
OPOLE 2007/2008
WYKAZ LITERATURY:
A. Dębiński, Rzymskie prawo prywatne. Kompendi...
Starożytny Rzym
Starożytny Rzym
Historia Rzymu
Rzym powstał w 753 p.n.e. nad rzeką Tyber. Miejsce było zresztą szczęśliwie dobrane. Znajdowała się tu najwygodniejsza, przeprawa rzeczna, musiała więc prowadzić tędy droga wiodąca do nadbrze...
Starożytny Rzym
Historia
Rzym, jak wszyscy pamiętamy jeszcze ze szkoły podstawowej, powstał w 753 p.n.e. Do niedawna data ta była niemal jednomyślnie kwestionowana przez specjalistów. Dodajmy przy tym, że sami Rzymianie nie byli w tym względzie zgo...
Porównanie cesarstwa i republiki w Rzymie.
Który z ustrojów starożytnego Rzymu republika czy cesarstwo było korzystniejsze dla najbiedniejszych? Swoj odpowied uzasadnij.
Rzym został założony wród siedmiu wzgórz, w krainie nazwanej w starożytnoci Lacjum, zamieszkiwanej prze...