Motyw podróży.

Podróż
Przebywanie drogi do jakiegoś miejsca przenoszenie się, przemieszczanie z miejsca na miejsce po rozległych terenach. Kolejne odwiedzanie wielu miejsca w poszukiwaniu czegoś.
Czasem podróż może przybrać formę pielgrzymki czyli drogi, którą się przebywa zmierzając do miejsca świętego. Może się też stać tułaczką bezcelowym, nieustannym przenoszeniem się z miejsca na miejsce. W kulturze podróż odbywa się nie tylko w przestrzeni np. wędrówka dusz, podróż w głąb samego siebie, podróż w czasie

Adam Mickiewicz ,,Upiór”
Mickiewicz Adam (1798-1855), polski poeta, publicysta. Uważany za największego pisarza polskiego, jednego z tzw. "wieszczów".W okresie młodzieńczym pisał utwory będące przeróbkami i przekładami z Woltera, np. powstały w 1817: Mieszko, książę Nowogródka (fragmenty wydano 1908 i 1925, całość 1948), pierwszy wydrukowany wiersz Zima miejska (Tygodnik Wileński 1818) wiersze o charakterze programowym, m.in.: Oda do młodości (powstała 1820 pt. Do młodości, krążyła w odpisach, pierwodruk 1827 w Polihymnii).

Za manifest i początek romantyzmu polskiego uznano wydany 1822 tom 1 Poezji, zawierający głośne Ballady i romanse. 1823 ukazał się tom 2 Poezji, zawierający Grażynę oraz część II i IV Dziadów, a 1826 w Moskwie wyszły Sonety. Owocem podróży po Europie po opuszczeniu Rosji był tom 3 Poezji (1833).

Powstanie listopadowe i jego upadek zainspirowało znane utwory, np. poemat Reduta Ordona. Opowiadanie adiutanta (1832, pierwodruk w Poezjach S. Garczyńskiego, Paryż 1833). W 1832 w Dreźnie powstała część III Dziadów (pierwodruk w tom 4 Poezji, Paryż 1832). Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego (1832) kreśliły wizję posłannictwa Polski w dziejach (mesjanizm polski) oraz zadania emigracji.

Twórczość poetycką Mickiewicza kończy w zasadzie wielki poemat epicki (epopeja narodowa) Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z 1811 we dwunastu księgach wierszem (pisany z przerwami 1833-1834, wydany tom 1-12 w Paryżu 1834). Późniejsze wiersze, wśród nich tzw. liryki lozańskie, powstałe 1839-1840, nie zostały opublikowane za życia pisarza.

Co roku w Dzień Zaduszny, młody samobójca powstaje z grobu o błąka się po świecie, jeszcze raz przeżywając to wszystko co doprowadziło go do śmierci.

Henryk Sienkiewicz ,,Latarnik”
Sienkiewicz Henryk, pseudonim Litwos (1846-1916), polski prozaik. Laureat Nagrody Nobla 1905. Jeden z najpopularniejszych pisarzy XX w. Wywodził się z zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 1855 przebywał w Warszawie, 1866-1869 studiował prawo, do 1871 także w Szkole Głównej (Wydział Filologiczno-Historyczny) i na rosyjskim Uniwersytecie Warszawskim. W swojej twórczości nowelistycznej (nowela) poruszał problemy społeczno-obyczajowe w duchu ideologii pozytywistycznej, np. Humoreski z teki Worszyły (1872), Hania (1880), Szkice węglem (1880), Za chlebem (1880), Janko muzykant (1880), Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela (1880), Bartek Zwycięzca (1882), Jamioł (1882). Także nowele amerykańskie, m.in.: Orso (1880), Latarnik (1882), Sachem (1889), Wspomnienie z Maripozy (1889).

Sławę przyniosły Sienkiewiczowi wielkie powieści historyczne, poprzedzone nowelą Niewola tatarska (1880). Cykl nazwany Trylogią składa się z utworów: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886) i Pan Wołodyjowski (1888), obejmujących burzliwe dzieje Polski w XVII w., wojny z Tatarami, Szwedami i Turkami.
Skawiński powstaniec – emigrant tuła się po świecie, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca. Także w Aspinwall nie zatrzyma się na dłużej. Lektura ,,Pana Tadeusza” sprawi, że rozmyślając o utraconej ojczyźnie zapomni zapalić latarnię morską i straci pracę. Wyruszy znowu na tułaczkę ale bogatszy wewnętrznie o odzyskanie wspomnienia o Polsce.

Antoine de Saint – Exupery ,,Mały Książę”
Saint-Exupry Antoine de (1900-1944), francuski pisarz. Studiował architekturę w cole des Beaux-Arts. W latach 1921-1923 służył w lotnictwie wojskowym, następnie był pilotem lotnictwa cywilnego, m.in. linii Francja-Afryka oraz w Ameryce Południowej. Podczas wojny domowej w Hiszpanii korespondent prasy francuskiej. Od 1940 do 1943 przebywał w Ameryce. Zginął podczas lotu wywiadowczego w czasie II wojny światowej. W 2000 na dnie Morza Śródziemnego u wybrzeży Marsylii został odnaleziony wrak jego samolotu.

W prozie opartej głównie na wątkach autobiograficznych, należącej do klasyki literatury współczesnej, głosił braterstwo wszystkich ludzi, potrzebę odwagi, prawości i moralnego obowiązku. Twórczość: powieści Nocny lot (1931, wyd. polskie 1933), Ziemia, planeta ludzi (1939, wyd. polskie 1957), opowieść poetycka Mały Książę (1943, wyd. polskie 1958), zbiór obserwacji i refleksji Twierdza (1948, wyd. polskie 1985), Carnets (1953), Lettres de jeunesse 1923-1931 (1953). W Polsce wydano także wybór Aforyzmy (1980).

W 2000 r. wydany został poświęcony pisarzowi Pamiętnik róży (wyd. polskie 2002) autorstwa Consuelo de Saint-Exupry, jego żony
Zmęczony kaprysami róży. Mały Książę opuszcza swoją planetkę i podróżuje po wszechświecie. Odwiedza kolejne planety: Króla, Próżnego,Pijaka, Bankiera, Latarnika i Geografa aż wreszcie dociera na Ziemię. Tu poznaje Lisa , który uczy go czym jest przyjaźń. Na Ziemi uświadamia sobie także, że choć zobaczył ogród z tysiącem róż jego róża jest jedyna i niepowtarzalna. W końcu miłość do pozostawionego kwiatu każe mu powrócić na rodzinną planetę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Motyw podróży w literaturze fantastycznej. Omów na wybranych przykładach.

Witam szanowną komisję. Postaram się jak najlepiej przedstawić realizację wybranego przeze mnie tematu który brzmi: Motyw podróży w literaturze fantastycznej. Omów na wybranych przykładach.
Życie człowieka niewątpliwie porównać ...

Język polski

Rozprawka - Motyw podróży w literaturze.

Podróż jest przemierzaniem pewnej drogi, często prowadzącej do jakiegoś celu. Może być też poszukiwaniem wartości doczesnego bytu. Wędrówka może mieć również metaforyczne znaczenie – to synonim egzystencji, czyli ludzkiego życia na...

Język polski

Co to jest motyw podróży? Pliss pilne na jutro daje najjj

Co to jest motyw podróży? Pliss pilne na jutro daje najjj...

Język polski

Wypisz tytuły filmów lub książek w których pojawia się motyw podróży! Na dzisiaj daje naj!!!

Wypisz tytuły filmów lub książek w których pojawia się motyw podróży! Na dzisiaj daje naj!!!...

Język polski

„Motyw wędrówki w literaturze. Przywołując utwory różnych epok, omów temat.”

Witam szanowną komisje, nazywam się Jakub Szczeciński i pragnę zaprezentować Państwu moją realizacje tematu pt.: ?Motyw wędrówki w literaturze. Przywołując utwory różnych epok, omów temat.?

"Idź dalej niezłomnie, a mnie zost...

Język polski

Motyw wędrówki w literaturze polskiej. Wykaż różnorodność funkcjonowania tego motywu (np. pielgrzymka, włóczęga, zesłanie) na przykładach wybranych przez siebie lektur.

Witam szanowną komisję nazywam się Monika Słoma i pragnę zaprezentować państwu moja realizację tematu: „Motyw wędrówki w literaturze polskiej. Wykaż różnorodność funkcjonowania tego motywu (np. pielgrzymka, włóczęga, zesłanie) n...