Rozprawka - Motyw podróży w literaturze.

Podróż jest przemierzaniem pewnej drogi, często prowadzącej do jakiegoś celu. Może być też poszukiwaniem wartości doczesnego bytu. Wędrówka może mieć również metaforyczne znaczenie – to synonim egzystencji, czyli ludzkiego życia na ziemi od chwili urodzenia aż do śmierci.
W mojej pracy chciałabym udowodnić, iż motyw podróży jest elementem bardzo często występującym w literaturze, zarówno tej starszej, jak i współczesnej. Moją tezę pragnę poprzeć kilkoma przykładami.
Przypuszczalnie najstarszym tego przykładem może być przejście ludu izraelskiego izraelskiego Egiptu do Ziemi Obiecanej. Czterdzieści lat tejże wędrówki oznaczało dla niego stopniowe odrzucenie pogaństwa, a także odrodzenie duchowe. Ponieważ opowieść ta jest jednocześnie przenośnią zawierającą treści ukryte, możemy utożsamiać ją z poszukiwaniem sensu istnienia, drogą poznania tego, co w życiu najważniejsze, a także głębokim doznaniem wewnętrznym.
Kolejnym przykładem popierającym moją tezę będzie powieść przygodowa Jonatana Swifta „Podróże Guliwera”. Główny i tytułowy bohater Guliwer realizuje swoje marzenia o morskich wyprawach. Ze swych podróży wraca bogatszy w doświadczenie, wiedzę o sobie i świecie. Potrafi też docenić wartość kochającej rodziny i ciepłego domu. Możemy wysnuć wniosek, iż jego podróż jest drogą odkrycia znaczenia miłości oraz ogniska domowego.
Jeszcze jednym utworem, który przywołam będzie powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Jest to klasyczny przykład literatury podróżniczej. Główni bohaterowie, Staś i Nel, wbrew własnej woli przemierzają samotnie Afrykę wzdłuż i wszerz i pomimo przeciwności losu szukają drogi do domu. Tułaczka ta nauczyła dzieci samodzielnego życia oraz wprowadziła je w dorosłość. Była ona też swego rodzaju walką z niedogodnościami i trudnościami piętrzącymi się na ich drodze.
Motyw podróży daje się zauważyć także w poezji – takim przykładem jest wiersz Cypriana Kamila Norwida „Pielgrzym”. Jednak tutaj motyw wędrówki należy rozumieć w inny sposób. Jak wspomniałam na wstępie, wędrówka może niekiedy oznaczać życie człowieka. Tak jest właśnie w tym przypadku – w kontekście tego wiersza wędrowanie jest nie tylko przemieszczaniem się z miejsca na miejsce, lecz również całym życiem. W życiu, tak jak i w podróży, spotykamy wielu ludzi i przeżywamy różne przygody.
Podobnych przykładów można by podawać bardzo wiele. Wynika z tego wniosek, iż motyw podróży w literaturze w istocie jest nierzadko wykorzystywany przez autorów wielu dzieł. Mam więc nadzieję, że udało mi się udowodnić moją tezę powyższymi przykładami.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Podróżnicy na kartach literatury - rozprawka

PODRÓŻNICY NA KARTACH LITERATURY ? ROZPRAWKA.

Podróż jest przemierzaniem pewnej drogi, często prowadzącej do jakiegoś celu. Może być też poszukiwaniem wartości doczesnego bytu. Wędrówka może mieć również metaforyczne znacze...

Język polski

Wędrówką życie jest człowieka - rozprawka

Czy stwierdzenie, w tym przypadku teza, "Wędrówką życie jest człowieka", jest słuszne? Sądzę, że tak i udowodnię to w poniższej rozprawce. We wcześniej przytoczonym temacie, mamy słowo "wędrówka". Jak mamy je odbierać? Uważam, że j...