Wiek elektroniki
WIEK ELEKTRONIKI
Elektronika to dziedzina techniki i nauki zajmująca się wytwarzaniem i przetwarzaniem sygnałów w postaci prądów i napięć elektrycznych i pól elektromagnetycznych, obejmujący praktyczne wykorzystanie zjawisk ruchu swobodnego elektronów w próżni, gazach i ciałach stałych. Elektronika zajmuje się teorią działania, konstrukcją i technologią przyrządów elektronowych (lamp elektronowych i przyrządów półprzewodnikowych). Elektronika znajduje zastosowanie między innymi w takich dziedzinach, jak medycyna, informatyka, teleelektronika, bionika.
Elektronikę dzielimy na próżniową (łącznie z elektroniką gazów) i półprzewodnikową ( ciała stałego). Podział ten następuje ze względu na ośrodek, w którym odbywa się ruch elektronów.
Elektronika próżniowa zajmuje się lampami elektronowymi (próżniowymi i gazowymi), a także innymi próżniowymi przyrządami elektronowymi, jak np. mikroskopy elektronowe, akceleratory cząstek naładowanych itp.
Elektronika półprzewodnikowa zajmuje się właściwościami elektronowymi półprzewodników przyrządami półprzewodnikowymi, takimi jak diody, tranzystory, układy scalone, tyrystory, termistory. Z elektroniką półprzewodnikową ściśle wiąże się mikroelektronika.
Dioda to dwuelektrodowy przyrząd lampowy lub półprzewodnikowy zawierający anodę i katodę (elektrody), który przewodzi prąd tylko w jednym kierunku. Dioda jest wykorzystywana w prostownikach prądu. Dwie najpopularniejsze konstrukcje diody to dioda próżniowa (lampowa) i półprzewodnikowa.
Tranzystor, inaczej trioda półprzewodnikowa to trójzłączowy półprzewodnikowy element elektroniczny. Posiada on zdolność wzmacniania sygnałów elektrycznych. Obecnie jest wykonywany głownie z krzemu.
Mikroelektronika to dziedzina elektroniki, która zajmuje się procesami produkcji układów scalonych i innych urządzeń elektronicznych o bardzo małych rozmiarach.
Układ scalony to zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający od setek do wielu milionów elementów składowych (tranzystorów, diod, rezystorów, kondensatorów...). Są one produkowane masowo. Skutecznie usuwają szum impulsowy z obrazu wideo zakłóconego w czasie transmisji. Pobierają mało mocy z zasilacza. Do układu scalonego jest wymagana mała powierzchnia krzemu. Jest on tani.
<pod spodem załączony cały referat z obrazkami>