Wiek XX – dobry, czy zły?

Przez wiele wieków cała populacja Świata dążyła do tego, aby ulepszyć sobie życie, szybko i w łatwy sposób się wzbogacić, a także zapewnić potomstwu dostatnie życie. Te starania często pociągały za sobą ogromne konsekwencje tragiczne w skutkach dla wszystkich. Chciałbym stwierdzić, że wiek XX był dobry dla naszej cywilizacji.

Powyższą tezę chciałbym poprzeć następującymi argumentami. Po pierwsze, dzięki wielkim odkryciom w wielu dziedzinach życia mamy obecnie mniej skomplikowane, łatwiejsze i przyjemniejsze życie. Aby uwiarygodnić ów argument podam przykład pralki, dzięki której nie musimy już ręcznie szorować i wywabiać plam z naszych ubrań, lecz możemy wrzucić brudną odzież do pralki i bez najmniejszego wysiłku, po około godzinie będziemy mieli ją dokładnie upraną. Dalej, samochód umożliwia nam szybkie i łatwe przemieszczanie się wszędzie tam, gdzie będziemy chcieli.

Po drugie, wielkie przełomy w dziedzinie astronomii miały miejsce właśnie w XX wieku. Dzięki eksploracjom kosmosu, wylądowaniu na księżycu i cząstkowemu zbadaniu wszechświata mamy wiele informacji na tematy nurtujące nas od wieków, o życiu na innych planetach, odległej galaktyce oraz o innych planetach układu słonecznego.

Po trzecie, odkrycia w dziedzinie medycyny i genetyki trwające od lat umożliwiły skomplikowane operacje, przeszczepy różnych organów np. serca, nerek; szczepienia uodparniające nas przed chorobami, sztuczne zapłodnienia, a także klonowanie; ułatwiające i wydłużające nasze życie.

Po czwarte, nieustający rozwój elektroniki i komunikacji spowodował to, że bez problemu porozumieć się i uzyskać informacje z drugiego końca świata. Dzięki instalowaniu coraz to nowszych i doskonalszych microchipów i modemów możemy połączyć się z Internetem, a przez to z całym globem. Na przykład, gdy coś wartego przekazania zdarzycie na drugiej półkuli my dowiadujemy się o tym w mgnieniu oka.

Pomimo tak wielu zalet i korzyści które przyniósł nam XX wiek, są takie wydarzenia jak odkrycie polonu i radu przez M.C. Skłodowską, wynalezienie dynamitu i ciągłe wyścigi wielkich mocarstw o jak najnowocześniejsze uzbrojenie, przyczyniły się do rozwoju terroryzmu, demonstracji siły, a także zwiększonej przemocy i dostępności broni wśród normalnej społeczności. Te wszystkie wydarzenia przyczyniają się do wzrostu zabitych i rannych, tak jak to dzieje się w Stanach Zjednoczonych gdzie podczas gangsterskich porachunków codziennie ginie wielu przypadkowych świadków.

W świetle przedstawionych argumentów ponownie chciałbym stwierdzić, że wiek XX był dobrym, a zarazem dochodowym okresem w historii ludzkości, ze względu ma wiele dobrodziejstw jakie nam pozostawił.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Wiek XX - dobry czy zły?

Wiek XX – dobry czy zły?

Wiek XX – dobry, czy też zły – według mnie, na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. W tym czasie wynaleziono wiele udogodnień, które ułatwiły dzisiejsze życie codzienne, podając jako prz...

Język polski

Wiek XX, dobry czy zły?

Wiek XX, dobry czy zły – pytanie, na które, moim zdaniem nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pod pewnymi względami minione stulecie było dla nas dobre np. powstanie komputerów, a pod innymi nie: dwie wojny światowe. W tej rozprawce postaram si�...

Język polski

Wiek XX – dobry czy zły?

Przed nami rozciąga się wizja nowego, miejmy nadzieję pięknego i dobrego wieku XXI. Co będzie w przyszłości, tego nie wie nikt, lecz co już jest za nami i się wydarzyło, wie wielu z nas. Właśnie… Wiek XXI kojarzy się nam z czymś najl...

Język polski

"Miał być lepszy od zeszłych nasz XX wiek. Już tego dowieść nie zdąży." (W.Szymborska). Znajdź potwierdzenie tego sądu w wybranych lekturach.

Jaki był dwudziesty wiek? Dobry czy zły? Z pewnością nie da rady tego jednoznacznie ocenić. Odwiecznym, naturalnym pragnieniem człowieka jest, aby przyszłość byłaby lepsza od tego co minęło. Niestety, rzeczywistość potrafi zawodzić oc...

Socjologia

Wiek dorastania

Wiekiem dorastania przyjęto nazywać ten okres życia jednostki, który następuje po okresie późnego dzieciństwa i trwa do wieku młodzieńczego. Powszechnie uważa się, że jest to okres pomiędzy czternastym a osiemnastym rokiem życia.