Odprawa posłów greckich

"Odprawa posłów greckich" to dramat, który został oparty na micie opowiadającym o dziejach Parysa (Spór o złote jabłko i przyznanie nagrody Afrodycie, która w zamian obiecała Parysowi najpiękniejszą kobietę - Helenę). Parys pogwałcił prawa gościnne i w czasie nieobecności Menelaosa (męża Heleny) uprowadził Helenę.

Dramat rozpoczyna się od przybycia posłów greckich do Troi by w drodze pokojowej odebrać Helenę. Król Priam nie umiejąc podjąć właściwej decyzji pozostawia spór do rozstrzygnięcia radzie trojańskiej.

Obrady królewskie przypominają obrady sejmu polskiego, marszałkowie i posłowie przekrzykują się wzajemnie, stukają laskami o ziemię i nie potrafią podjąć żadnej decyzji.

Spośród posłów wyróżnia się Antenor, dawny przyjaciel Aleksandra (Parysa). Jest to bohater odważny, rozsądnie myślący, prawdziwy patriota, który dobro ojczyzny stawia ponad dobro jednostki. Jako jedyny jest świadomy że Troja może zginąć jeśli Helena nie powróci do Grecji.

Natomiast Aleksander czyli Parys to egoista działający szantażem i przekupstwem. Przekupieni przez niego posłowie nie myślą o konsekwencjach swych czynów i głosują za pozostawieniem Heleny w Troi. Dramat kończy się wizją Kasandry przepowiadającej zagładę państwa i przybycie wojsk greckich do granic Troi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Antygona" a "Odprawa posłów greckich" tematyka, problematyka i budowa dramatów

."Antygona" a "Odprawa posłów greckich" tematyka, problematyka i budowa dramatów

Najpierw trzeba wspomnieć, iż są to utworu powstałe w zupełnie innych czasach: "Antygona" jest utworem napisanym w starożytnej Grecji przez Sofoklesa ...

Język polski

"Odprawa posłów greckich" - J. Kochanowski.

Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego

"Odprawa" - jako dzieło sztuki dramatyczno-teatralnej - nie jest szczególnie wybitnym osiągnięciem, ale jest pierwszą po polsku napisaną oryginalną tragedią.
Temat u...

Język polski

"Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego utworem okolicznościowym czy pierwszym dramatem narodowym wyrosłym z analizy ówczesnych stosunków w Polsce?

"Odprawa posłów greckich" to pierwszy dramat narodowy. Jan Kochanowski pisał go w swoim zacisznym Czarnolesie, bo bolała go postawa szlachty wobec ojczyzny. Wcześniej tłumaczył poeta na język polski trzecią księgę "Iliady" Homera. Właśn...

Język polski

„Odprawa posłów greckich” jako dramat antyczny o tematyce narodowej.

„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego jest pierwszym polskim dramatem. Utwór powstał prawdopodobnie na prośbę Jana Zamoyskiego, którego uroczystości ślubne miało uświetnić wystawienie dzieła. Akcja dramatu umieszczona jest w...

Język polski

"Odprawa posłów greckich" dramatem narodowym opartym na wzorach antycznych

Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego najbliższa jest twórczości Eurypidesa, bowiem fatum (przekleństwo, wina, wola bogów) nie ma żadnego znaczenia dla rozwoju akcji. Podobnie jak u Erypidesa wszystko jest dziełem ludzi. Tragedi...

Język polski

"Antygona" a "Odprawa posłów greckich" tematyka, problematyka i budowa dramatów

Najpierw trzeba wspomnieć, iż są to utworu powstałe w zupełnie innych czasach: "Antygona" jest utworem napisanym w starożytnej Grecji przez Sofoklesa i miała na celu tylko rozrywkę i doprowadzenie widzów do katharsis (co było celem tragedi...