Historia zamku Horeszków.

Zamek Horeszków to budowla, w której niegdyś odbywały się uczty, zabawy i polowania. W tajemniczym zamku były też narady polityczne. Jego właścicielem był Stolnik Horeszko. Mieszkał ze swą córką Ewą i zaufanym Klucznikiem Gerwazym. Ewa była bardzo piękna, miała wielu adoratorów, lecz jej serce było już zajęte, kochała Jacka Soplicę- z wzajemnością. Jacek to ubogi szlachcic, który dość często bywał na zamku Horeszków. Przyjaźnił się ze Stolnikiem, lecz ciągle brakowało mu odwagi, by poprosić go o rękę jego ślicznej córki. Kiedy magnat poprosił go w doborze zięcia, nie wytrzymał i poprosił go o rękę Ewy. Wtedy podano mu czarną polewkę. Wściekły i załamany wyszedł.
Po jakimś czasie na zamek napadli Moskale. Mieli przewagę liczebną, lecz mieszkańcy pałacu nie dawali za wygraną. Kiedy było już prawie po bitwie do zamku przybył Soplica. Wyrwał broń jednemu z Moskali i wystrzelił w Horeszkę. Trafił go w pierś. Gerwazy za swego ukrycia zobaczył sprawcę i natychmiast wystrzelił dwukrotnie w Jacka. Chybił i obiecał sobie, że zemści się na całym rodzie Sopliców.
Soplica wyjechał i zniknął na długie lata. Ewa wyszła za mąż, wyjechała i po jakimś czasie zmarła.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Historia zamku Horeszków.

Historia zamku Horeszków

Zamek Horeszków był to wielki i piękny gmach, który znano w całej wsi. Znajdowało się tam wiele komnat, tak pięknych, iż nie jeden bogaty magnat mógł ich pozazdrościć. Stolnik, który był właścicie...

Język polski

HISTORIA ZAMKU HORESZKÓW KRÓTKO I NA TEMAT USUWAM SPAM!

HISTORIA ZAMKU HORESZKÓW KRÓTKO I NA TEMAT USUWAM SPAM!...

Język polski

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz...

Język polski

Historia zamku Horeszków w punktach.

Historia zamku Horeszków w punktach....

Język polski

Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz".

Historię zamku Horeszków Gerwazy opowiada Hrabiemu podczas polowania.
Przedstawia On zamek jako miejsce spotkań szlachty okolicznej, miejsce sejmików i narad szlachty, podczas których wypito wiele beczek wina. Tu zbierano się na łowy, na...

Język polski

Historia zamku Horeszków.

Zamek Horeszków to budowla, która leży tuz przy majątku Sopliców.Dawniej odbywały się tam uczty, zabawy, polowania i było tam centrum życia politycznego. Właścicielem zamku był stolnik Horeszko, który lubił gości i życie towarzyskie ...