Historia zamku Horeszków.

Zamek Horeszków to budowla, która leży tuz przy majątku Sopliców.Dawniej odbywały się tam uczty, zabawy, polowania i było tam centrum życia politycznego. Właścicielem zamku był stolnik Horeszko, który lubił gości i życie towarzyskie "Pan godził spory włościan, lub w dobrym humorze gościom różne historie prawił..." Właściciel zamku interesował się sytuacją polityczną kraju i regionu w którym mieszkał, w związku z tym jego spotkania towarzyskie miały charakter polityczny.Był zwolennikiem Konstytucji 3 maja, która zmieniła ustrój kraju, dodawała ludziom większą swobodę polityczną.

Stolnik przyjaźnił się z Jackiem Soplicą, często gościł go w pałacu, zwłaszcza w okresie sejmików.W zamku Horeszków zamieszkała córka Stolnika-Ewa.Jacek i Ewa dążyli się głębokim uczuciem.Soplica coraz częściej jeździł do zamku nieproszony, co zaczęło niepokoić właściciela zamku.Gdy Jacek chciał się oświadczyć Ewie, to w tym samym czasie podo mu czarną polewkę.

Pewnego razu Stolnik zwołał szlachtę, aby pomóc konfederatom wówczas moskale napadli na zamek.Po bitwie Horeszko wyszedł na ganek przed swój dom, wtedy został zastrzelony przez Jacka Soplicę.Na pomoc przyszadł im Parafinowicz. Klucznik Horeszków zauważył zabójcę i próbował go zabić, lecz nie zdołał.Gerwazy pomścił swego pana zabijając, gdębiąc i prześladując rodzinę Sopliców.

Udało mu się pomścić Stolnika, jednak jeden z rodu nadal dycha "Rodzioniutki braciszek owego wąsala, żyje dotąd i z swoich bogactw się przechwala..."

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Historia zamku Horeszków.

Historia zamku Horeszków

Zamek Horeszków był to wielki i piękny gmach, który znano w całej wsi. Znajdowało się tam wiele komnat, tak pięknych, iż nie jeden bogaty magnat mógł ich pozazdrościć. Stolnik, który był właścicie...

Język polski

HISTORIA ZAMKU HORESZKÓW KRÓTKO I NA TEMAT USUWAM SPAM!

HISTORIA ZAMKU HORESZKÓW KRÓTKO I NA TEMAT USUWAM SPAM!...

Język polski

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz

1 Opis dworku w soplicowie "Pan Tadeusz"   2 Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz...

Język polski

Historia zamku Horeszków w punktach.

Historia zamku Horeszków w punktach....

Język polski

Historia zamku Horeszków "Pan Tadeusz".

Historię zamku Horeszków Gerwazy opowiada Hrabiemu podczas polowania.
Przedstawia On zamek jako miejsce spotkań szlachty okolicznej, miejsce sejmików i narad szlachty, podczas których wypito wiele beczek wina. Tu zbierano się na łowy, na...