"Balladyna" charakterystyka Goplany

'Balladyna' to dramat, w którym występuje wiele bohaterów. Jedną z fantastycznych postaci jest Goplana, królowa jeziora Gopło. Nimfa widna jest szalenie zakochana w Grabcu jednak na przeszkodzie stoi jej Balladyna. Goplana ma również swoich poddanych, którymi są Skierka i Chochlik.

Goplana jest nimfą wodną. Na pytanie Balladyny 'A ty, co za widmo?' odpowiedziała 'Bańka z kryształu, którą wichry z błękitu fali i barwami kwiatu maluję zorze...'. Miała złote włosy, w których gnieździły się jaskółki. Postać tą można nazwać również stworzeniem z mgły i galarety.

Nimfa wodna charakteryzuje się dążeniem do upragnionych celów. Kocha Grabca jednak na przeszkodzie stoi jej Balladyna. Można nazwać ją zazdrosną o ludzkie szczęście. Była dumna z tego, że jest królową jeziora Gopło.

Uważam, że Goplana pomimo tej całej historii to pozytywna postać. Zrozumiała swój błąd i opuściła jezioro Gopło. Choć wyrządziła tyle złego miała przecież dobre zamiary, które nie do końca się sprawdziły.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Goplany lektura pt:"Balladyna" prosze o więcej niz 8 zdań szybko!

Charakterystyka Goplany lektura pt:"Balladyna" prosze o więcej niz 8 zdań szybko!...

Język polski

1. Wypisz przykłady dialogów i monologów w utworze "Balladyna" 2. Wypisz przydład didaskalii w utworze "Balladyna" 3. Charakterystyka Balladyny. NIE Z INTERNETU! Samodzielnie. 4. Krótki opis Goplany. NIE Z INTERNETU! Samodzielnie.

1. Wypisz przykłady dialogów i monologów w utworze "Balladyna" 2. Wypisz przydład didaskalii w utworze "Balladyna" 3. Charakterystyka Balladyny. NIE Z INTERNETU! Samodzielnie. 4. Krótki opis Goplany. NIE Z INTERNETU! Samodzielnie....

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny

Balladyna i Alina to siostry, bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Mieszkają na wsi w ubogiej chacie matki - wdowy.

Starsza siostra – Balladyna jest osobą bardzo pewną siebie i zawziętą. Gdy Alina mówi, że o...

Język polski

Charakterystyka Grabca i Goplany

Goplana to fantastyczna nimfa, królowa Gopła występująca w tragedii Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna". Zakochuje się ona w Grabcu, wieśniaku z krwi i kości, który był synem organisty. Staje się to po tym, gdy Goplana ratuje go od...