Charakterystyka Grabca i Goplany

Goplana to fantastyczna nimfa, królowa Gopła występująca w tragedii Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna". Zakochuje się ona w Grabcu, wieśniaku z krwi i kości, który był synem organisty. Staje się to po tym, gdy Goplana ratuje go od utopienia w jeziorze podczas zimowego odpoczynku.

Królowa żyje w wodach Gopła, którym włada. Usługuje jej Skierka i Chochliki, które starają się spełniać jej wszelkie zachcianki. Niestety Goplana pragnie jedynie miłości Grabca i niegrzecznie odrzuca wszelkie propozycje jej sług. Grabiec zaś żyje w świecie ludzi, podziela upodobania swego ojca: ,, Jestem, jak mówią, ojca wizerunek czysty, Bo lubię stary miodek i kocham gorzonnę". Jako przystojny wieśniak nie trudzi się niczym.

Goplana zaślepiona miłością, przy pierwszym spotkaniu wykazuje się wielką naiwnością. Liczy na natychmiastowe odwzajemnienie uczuć przez Grabca. Wieśniak za to traktuję ją jak kolejną dziewuchę, która się za nim ugania. Jest wobec niej niekulturalny i wredny. Zwraca się do niej niegrzecznie: ,,Proszę, co za ciekawość w tym wywiędłym schabku!", przez co zdradza jakim jest prostakiem. Lecz i Goplana wykazuje się wielkim nietaktem. Narzuca się Grabcowi i bez ogródek wyznaje: ,, O luby! ja cię kocham...", mimo iż Wieśniak nie zdradza szczególnego zainteresowania jej osobą. Jedyne co go skłania do rozmowy z Nimfą, jest ciekawość i jej egzotyczność.

W końcu Grabiec wykorzystuje okazję i całuje Goplanę. Jest to dla niego niemiłym doświadczeniem, więc nie przywiązuje do niego większej wagi. Jest przyzwyczajony do tego, że jest uwielbiany przez kobiety i nie ma ochoty wiązać się z kimś, kto nie zachwyca urodą. Ze względu na jego próżność, jest zdolny tylko do płytkiego uczucia, a tak naprawdę kocha tylko siebie. Za to Goplana jest oczarowana Wieśniakiem i w swojej naiwności oddaje mu ,,część swojego dziewiczego wianka", co dla niej jest ogromnym przeżyciem. Pomimo tego, że tak naprawdę nie zna Grabca, gotowa jest dla niego do poświęceń. Wykazuje się tu nie lada brakiem rozsądku i ignorancją, gdyż nie jest w stanie zauważyć jak traktuje ją ten Wieśniak. Oferuje mu, że będzie zbierała mu maliny, dbała o niego i spotykała się z nim nad jeziorem. Niestety wizja miłości Grabca jest zupełnie inna, więc złośliwie odrzuca jej obietnice. 

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Balladyna" charakterystyka Goplany

'Balladyna' to dramat, w którym występuje wiele bohaterów. Jedną z fantastycznych postaci jest Goplana, królowa jeziora Gopło. Nimfa widna jest szalenie zakochana w Grabcu jednak na przeszkodzie stoi jej Balladyna. Goplana ma również swoich ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny

Balladyna i Alina to siostry, bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Mieszkają na wsi w ubogiej chacie matki - wdowy.

Starsza siostra – Balladyna jest osobą bardzo pewną siebie i zawziętą. Gdy Alina mówi, że o...