Opis Wesela w Lipcach.

W całych Lipcach trwają przygotowania do wesela. Na uroczystość zaproszono tylko najbogatszych gospodarzy. Zabawa rozpoczęła się po południu. Muzykanci i drużbici przechodząc przez wieś odprowadzają gości do domu weselnego. Po błogosławieństwie orszak rusza do kościoła. Jagnę prowadzą drużbowie a Macieja druhny. Ślub odbywa się w szybkim tempie. Wracających z kościoła państwa młodych Dominikowa wita chlebem i solą. Uroczystość zaczyna się od tańców. Poźniej następuje obfita wieczerza. Podczas wznoszenia potraw kucharki śpiewają piosenki, a później zbierają pieniądze. W czasie gdy młodzież urządza różne gry, kobiety przygotowują Jagnę do oczepin. Po dłuższym czasie panna młoda wychodzi z komory. Śpiewając kobiety odsłaniają Jagnę, która przez cały czas przykryta była prześcieradłem. Wszyscy weselnicy bawią się śpiewając „chmiela”.
Tańce trwają do białego rana.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Śmierć biedaka w Lipcach - Jakub

Śmierć wpisana jest w porządek świata. W książce pt. „chłopi” Władysława Reymonta widzimy świat, którego porządki wyznaczają pory roku oraz cykl liturgiczny. W tym świecie śmierć jest czymś naturalnym, czymś, co jest dla każde...

Język polski

Wybrane lektury.

a...b...c... Eliza Orzeszkowa
"A...B...C" to opowiadanie zaadresowane do inteligencji, zawierające wyraźny nakaz "pracy u podstaw". Bohaterką jest młoda dziewczyna, Joanna Lipska, córka nauczyciela, mieszkająca w "wielkim mieście wielkich...