Charakterystyka "Rudego" Jana Bytnara.

Jan Byntar ps. Rudy - ur. 6 maja 1921r, zm.30 marca 1943 roku. Jeden z głównych bohaterów "Kamieni na szaniec". W swoim krótkim życiu był harcmistrzem, członkiem podziemnej organizacji "WAWER", dowódcą plutonu GS i podporucznikiem AK.
Janek miał rude włosy i piegowatą twarz, był szczupły, ale silny. Chłopak był bardzo mądry, czego przykładem mogą być piątki na cenzurce i dawanie korepetycji w czasie wojny, kiedy szkoły były zamknięte.
Nigdy nie poddawał się, jak coś zaczął musiał skończyć. W akcji Małego Sabtażu przezwyciężył swój lęk i na ścianie pisał obraźliwe napisy dla niemców " Tylko świnie siedzą w kinie".
Oprócz wielkich dla Polski czynów był doskonałym kucharzem. Z początku nie wychodziło mu to, ale z czasem osiągnął upragniony cel.Gotował różne pyszności np zuę z pokrzyw. Dlatego był ambitny.
Dla Rudego zawsze ważna była przyjaźń. Jego najlepszymi kumplami byli Zośka i Alek, ale chyba nie było osoby, którejby nie lubił (oprócz niemców). Zawsze mógł na nich polegać. Kiedy został pojmany przez gestapo oni od razy zaczęli omawiać plan odbicia przyjaciela i udało się. "Ogolona głowa, twarz zielono-żółta, zapadnięte policzki, olbrzymi siniec pod okiem, sine uszy, wielkie oczy szeroko otwarte... Dłonie czarne spuchnięte" W takim stanie Rudego zobaczył Zośka. Z takimi obrażeniami trudno jest przeżyć. Alek wraz z Zośką wydostali Rudego, ale niedługo po tym zmarł.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Kamienie na szaniec" charakterystyka "Rudego" Jana Bytnara.

Oczywiste jest to, że słów "Pozdrawiam Twoją wielkość", nie można skierować do wszystkich bohaterów litrackich. Swoim postępowaniem, nie wszyscy zasługują na miano bohaterów - przeszłych i przyszłych pokoleń. Są wśród bo...

Język polski

"Kamienie na szaniec" - charakterystyka Jana "Rudego" Bytnara.

„Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo!”
Marszałek J. Piłsudski

Jan Roman Bytnar ( pseudonimy: „Czarny Janek”, „Krokodyl”, „Rudy”, posługiwał się przybranym nazwiskiem „Jan Karski”) - harcmistrz, czło...

Język polski

Charakterystyka "Zośki" Tadeusza Zawadzkiego - "Mówiło wielu i pięknie, ale pozostał w pamięci ten, który mówił rzeczy najważniejsze...".

"Mówiło wielu i pięknie, ale pozostał w pamięci ten, który mówił rzeczy najważniejsze..." W trakcie rozmyślań nad słowami poetki Julii Hartwig przez moją głowę przewinęły się dziesiątki postaci literackich, od Jacka Sopl...

Język polski

Charakterystyka Jana Bytnara.

Jednym z głównych bohaterów książki A.Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec był Jan Bytnar. Urodzony dnia 6 maja 1921 roku. Na początku powieści Rudy jest zwyczajnym chłopakiem, lecz wraz z jaj rozwojem staje się odważnym mężczyzn�...

Język polski

Charakterystyka Rudego - Jana Bytnara - bohatera powieści A. Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec".

Jedną z głównych postaci powieści A. Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" jest młody chłopak o pseudonimie Rudy.
Jego prawdziwe nazwisko to Jan Bytnar. Urodził się on 6 V 1921r. Pochodizł z Warszawy, gdzie uczęszczał do G...