Reformacja Marcina Lutra
Reformacja Kościoła
Kościół katolicki dzisiaj jest dla nas wielką rodziną. Jednak zanim nią się stał przechodził przez najróżniejsze wydarzenia, które go kształtowały i zmieniały. Jakiekolwiek krytyki zaczęły się dopiero w renesansie. Dlaczego? W epoce takiej jak średniowiecze ludzie byli głęboko wierzącymi ludźmi. Poza wielką wiarą w grę wchodziła Inkwizycja. Tak więc brak wiary, a co dopiero takie rzeczy jak krytyka jej wyznawania kończyły się na torturach, w wyniku których najczęściej się umierało... A wracając do reforamcji... Była ona ruchem zapoczątkowanym przez niemieckiego zakonnika Marcina Lutra... Podważył on autorytet kościoła Rzymsko-Katolickiego twierdzeniem głoszącym, że wierni powinni sami studiować Biblię, a nie odmawiać modlitwy i uczęszczać w nabożeństwach.
Marcin Luter: Niemiecki doktor teologi, mnich Augustyński oraz, co najważniejsze inicjator reformacji kościoła. W roku 1516 Papież Leon X wprowadził tzw. Odpusty. Były to płatne przedmioty sprzedawane przez kościół powiązane w pewnym sensie z religią przypowieściami oraz Biblią. Kupno odpustu darowało część lat spędzonych w czyśćcu za grzech popełnione na ziemi. Pieniądze które stanowiły zapłatę za odpusty szły sobie na konto kościoła. I dopiero w 1517 roku Marcin Luter napisał pracę naukową zatytułowaną Disputatio contra scholastcam theologiam. Nie miała ona większego odzewu więc reformator postanowił wysłać je do arcybiskupa Moguncji i biskupa Brandenburgii. Przed wysłaniem wiadomości przybił swoje 95 Tez na drzwi przedsionka kościoła zamkowego w Wittenberdze. Na pozór tak niewielki czyn stał się początkiem reformacji kościoła.
Marcin Luter był również założycielem wyznania luterańskiego, zwanego również ewangelickim. Jego wyznawcy uważają Biblię, a zwłaszcza Ewangelię za jedyne źródło wiary.
Jednak nie na tym kończył się proces reformacji. Wręcz przeciwnie. To dopiero początek...