Krzysztof Kamil Baczyński
KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI
KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI pseudonim Jan Bugaj; Piotr Smugosz.
Urodzony 22.01.1921r w Warszawie, syn Stanisława Baczyńskiego krytyka literackiego, działacza socjalistycznego i Stefanii z Zieleńczyków, nauczycielki, autorki podręczników szkolnych.
Od 1933r uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im Stefana Batorego w Warszawie gdzie w 1939r uzyskał świadectwo dojrzałości. Swą twórczość poetycką rozpoczął w latach szkolnych- pierwszy zachowany wiersz to „ Wypadek przy pracy”.
Baczyński był członkiem ZHP. Należał do półlegalnej Organizacji Młodzieży Socjalistycznej „ Spartakus”. Od 1937r wchodził w skład Komitetu Wykonawczego tej organizacji, od 1938r. Redagował jej pismo „ Strzały”. W czasie okupacji mieszkał cały czas w Warszawie. Przez krótki czas chodził do miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa im C.K. Norwida. Od 1940r. Publikował konspiracyjne tomiki poetyckie, jego wiersze ukazywały się w podziemnych antologiach i w czasopismach min w „Dniu warszawskim” i „Miesięczniku Literackim”-1943r.
Jako poeta współpracował z referatem literackim Podwydziału Propagandy Mobilizacyjnej
„Rój” Biura Informacji i Propagandy AK.
W czerwcu 1942r ożenił się z Barbarą Drapczyńską, studentką polonistyki. Jesienią tego samego roku rozpoczął studia polonistyczne na tajnych kompletach Uniwersytetu warszawskiego. Należał do komitetu redakcyjnego wydawanego od grudnia 1943r do kwietnia 1944r przez grupę młodzieży akademickiej miesięcznika literacko- społecznego
„Droga’. Był członkiem socjalistycznej organizacji Płomienie.
Zawarł umowę z wydawnictwem Zbigniewa Mitznera. Latem 1943r wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych AK. Był sekcyjnym w 2 plutonie „Alek” 2 kampanii „Rudy” batalionu „Zośka” w stopniu starszego strzelca. Ukończył turnus Szkoły Podchorążych rezerwy Piechoty „Agricola” ze stopniem starszego strzelca podchorążego rezerwy piechoty. W lipcu 1944r został zwolniony z dotychczasowej funkcji w plutonie „Alek” i przeszedł na stanowisko zastępcy dowódcy 3 plutonu 3 kompanii batalionu „Parasol”. W chwili wybuchu powstania warszawskiego nie zdołał dołączyć do swego plutonu i walczył w okolicach Placu Teatralnego w oddziale należącym do 2 batalionu motorowego- zgrupowanie „Gozdawy”. Tam też zginął 04.08.1944r.
TWÓRCZOŚĆ K.K. BACZYŃSKIEGO
W rękopisach dochowała się cała spuścizna czyli około 500 utworów poetyckich, w tym blisko 20 opowiadań, fragmentów prozy i wierszowany dramat. Po okresie młodzieńczym, który sam poeta określił mianem ‘juweniliów”, rozpoczął się wraz z wybuchem wojny właściwy okres jego twórczości, której towarzyszyło przeczucie katastrofy.