wiosna
Wiosna to pora roku, która rozpoczyna się w momencie RÓWNONOCY WIOSENNEJ, czyli wtedy, kiedy długość dnia równa się długości nocy. Zrównanie nocy i dnia następuje 21 MARCA.
To ulubiony dzień wszystkich uczniów ;))
Wiosna rozpoczyna się jednak tylko na północnej półkuli Ziemi. W tym samym czasie na półkuli południowej trwa jesień.
Święto wiosny dawniej obchodzono w kwietniu. Na wschodzie Polski (i u południowych sąsiadów) właśnie dzień świętego Jerzego - 23 kwietnia - obchodzono jako święto wiosny.
Według legendy o świętym Jerzym w kraju syryjsko-fenickim mieszkał straszny smok, który zabijał ludzi oddechem. Mieszkańcy kraju musieli codziennie oddawać smokowi kilka dziewcząt i chłopców na pożarcie. Wreszcie przyszła pora na oddanie smokowi ukochanej córki króla. Wielcy rycerze przybywali, by pokonać smoka, ale bezskutecznie. Dopiero święty Jerzy jednym uderzeniem kopii uśmiercił smoka. A ponieważ dokonał tego, czego nie udało się innym wielkim rycerzom, uznano go za patrona rycerzy. Jego kult już od V wieku zaczęto wiązać z 23 kwietnia.
23 kwietnia w niektórych częściach naszego kraju rozwiązywano snopy w stodołach, ponieważ wierzono, że z nierozwiązanych snopów nie urodzi się zboże.
23 kwietnia to także tradycyjny termin pierwszego wiosennego wypasu bydła. Tego dnia imano się wszelkich sposobów, by zapewnić sobie powodzenie w hodowli przez cały rok i spowodować, by krowy dawały więcej mleka.
Co prawda do 23 kwietnia jeszcze miesiąc, a zima tak naprawdę jeszcze nie ustąpiła, to już teraz można cieszyć się widokiem bocianów, żurawi, skowronków, przebiśniegów i krokusów - czyli wszystkiego co w przyrodzie zwiastuje początek wiosny.