Zapalenie płuc.
Nazwa choroby:
Zapalenie płuc (łacińska nazwa pneumonia) to wszelkie zmiany miąższu tkanki płucnej. Nierzadko bywa poprzedzone zapaleniem oskrzeli lub grypą. W przeszłości zapalenie płuc było ostatnią chorobą zabijająca wyniszczony organizm starszego człowieka. Zapalenie płuc zwykle atakuje ludzi chorych, bardzo młodych i bardzo starych. Obecnie, w dobie antybiotyków rokowanie jest zwykle pomyślne, a śmiertelność wynosi około 5%.
Przyczyny:
Trudno jest podać jedną, konkretną przyczynę zapalenia płuc. Najczęściej jednak jest ono wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki, pasożyty, czynniki chemiczne i fizyczne.
Drogi zakażenia:
· aspiracja wydzieliny zawierającej drobnoustroje z górnych dróg oddechowych;
· kropelkowa - inhalacja drobnoustrojów zawartych w powietrzu;
· przejście zakażenia przez ciągłość z ogniska znajdującego się w sąsiedztwie płuca;
· aspiracja treści pokarmowej.
Objawy:
Objawy zależą od wieku pacjenta, ciężkości choroby i częściowo od czynnika patogennego. Główne objawy zapalenia płuc to:
· osłabienie, bóle mięśniowe;
· podwyższona temperatura (zwykle powyżej 38oC), dreszcze;
· kaszel, początkowo suchy, potem staje się wilgotny, połączony z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny;
· duszność o różnym stopniu nasilenia;
· na początku choroby często występuje ból w klatce piersiowej nasilający się podczas kaszlu i głębokiego oddychania.
Profilaktyka:
Największe znaczenie w profilaktyce wirusowego zapalenia płuc ma zapobieganie infekcjom grypowym przez stosowanie szczepionek – np. przeciwgrypowych, których skuteczność sięga 75–90 %.
Leczenie:
W zależności od czynnika wywołującego chorobę, np. w przypadku, gdy przyczyną są bakterie stosuje się antybiotyki. W lekkich postaciach choroby wystarczają leczenie ambulatoryjne, leżenie w łóżku lub ograniczona aktywność, natomiast w cięższych konieczna jest hospitalizacja.