Węgiel, ropa naftowa, energetyka na świecie

Surowce energetyczne
I. Surowce energetyczne dzielimy na:
A. Nieodnawialne: węgiel kamienny, brunatny, torf, ropa naftowa, gaz ziemny, piaski i łupki bitumiczne, drewno, pierwiastki promieniotwórcze (uran, tor)
B. Odnawialne: energia wód płynących, pływów i prądów morskich, energia słońca i wiatru
II. Węgiel kamienny powstał z drzewiastych paproci, skrzypów i widłaków w karbonie w erze paleozoicznej w wyniku procesów geochemicznych.
III. Węgiel brunatny powstał również z drzewiastych roślin w trzeciorzędzie w erze kenozoicznej, jest surowcem niskokalorycznym wykorzystywanym wyłącznie do celów energetycznych
IV. Zagłębia węgla kamiennego
A. Chiny
1. Fushun
2. Z. Kailuan
3. Fuxin
4. Datong
5. Huainah
B. Rosja i inne
1. Donieckie
2. Karagandzkie
3. Kuźnieckie
4. Peczorskie
5. Ekibstulskie
6. Lwowsko-Wołyńskie
C. USA
1. Appalaskie
2. Climax
3. Birmingham
4. Filadelfia
5. Wewnętrzne Wschodnie
Ropa naftowa i gaz ziemny na świecie.
I. Ropa naftowa, czyli olej skalny jest mieszaniną węglowodorów powstałych ze szczątków organizmów w dawnych okresach geologicznych. Ropa naftowa jest surowcem energetycznym i chemicznym o większej kaloryczności niż węgiel kamienny i ma ogromne zastosowanie w produkcji paliw wykorzystywanych w środkach transportu. Zaletą ropy naftowej jest również stosunkowo niski koszt wydobycia i transportu.
II. Największe zasoby ropy naftowej znajdują się w Basenie Zatoki Perskiej – ok. 67% światowych zasobów – w tym rejonie najbogatsze złoża ma Arabia Saudyjska, Iran, Irak, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), szczególnie Abu-Zabi. Ropa naftowa występuje również w dnie Zatoki Perskiej.
III. W Rosji ropa naftowa występuje w Basenie Wołżańsko-Uralskim, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej, w rejonie Tiumenia i Tobolska, nad Morzem Kaspijskim w rejonie Groznego, na wyspie Sachalin.
IV. W rejonie Morza Kaspijskiego ropa naftowa występuje w Azerbejdżanie, w okolicach Baku oraz w Turkmenistanie po wschodniej stronie Morza Kaspijskiego i w Tadżykistanie w Kotlinie Fergany.
V. W USA ropa naftowa występuje nad Zatoką Meksykańską w stanie Teksas, Luizjana, Oklahoma oraz w strefie szelfowej zatoki. Ropa występuje również wzdłuż Gór Skalistych w stanach Nowy Meksyk, Kolorado, Wyoming i na Zachodzie USA w Kalifornii. Duże złoża ropy są w północnej części Alaski skąd prowadzi rurociąg naftowy do portu Valdez nad Zatoką Alaską.
VI. W Kanadzie ropa naftowa występuje w prowincji Alberta.
VII. W Meksyku ropa naftowa występuje w prowincji Chiapas, na półwyspie Jukatan oraz w strefie brzegowej i szelfowej Zatoki Meksykańskiej.
VIII. W Wenezueli nad jeziorem Maracaibo i w pobliżu delty rzeki Orinoko.
IX. W Afryce północnej bogate złoża są w Libii, Algierii, mniejsze w Egipcie i Tunezji.
X. Nad Zatoką Gwinejską ropa naftowa występuje w szelfie, głównie w Kamerunie, Gabonie, Kongo, Zairze i Angoli.
XI. W Chinach głównie na Nizinie Mandżurskiej, u ujścia rzeki Huang-Ho, na szelfie Morza Żółtego i na wschodzie Chin.
XII. W Indonezji głównie na wyspach Borneo, Sumatrze i Jawie.
XIII. W Europie ropa naftowa eksploatowana jest na szelfie Morza Północnego przez Wielką Brytanię, Norwegię i Danię. Na lądzie występuje w Karpatach, głównie w Rumunii, we Francji, w Basenie Paryskim, w Niemczech nad rzeką Ems.
XIV. Gaz ziemny towarzyszy ropie naftowej. Największe złoża są w Basenie Zatoki Perskiej i w Rosji.
XV. Światowe wydobycie:
A. Ropy naftowej – 3,2 mld ton.
1. Arabia Saudyjska - 12,5%
2. USA - 10%
3. Rosja - 9%
4. Iran - 6%
5. Chiny - 5%
B. Gazu ziemnego – 2352 mln ton.
1. Rosja - 25%
2. USA - 23%
3. Kanada - 8%
4. Indonezja - 4%
5. Holandia - ok. 4%
Energetyka na świecie.
I. W skali światowej największym konsumentem energii jest przemysł, transport (kolejowy, miejski, rurociągowy, taśmociągowy), budownictwo, rolnictwo, gospodarka komunalna.
II. Światowa produkcja energii elektrycznej pochodzi głównie z elektrowni cieplnych – 63%, z wodnych – 20%, atomowych – ok. 17,5% i niekonwencjonalnych – 0,4%
III. W większości krajów dominują elektrownie cieplne opalane głównie węglem kamiennym, olejem opałowym, gazem ziemnym i węglem brunatnym.
A. Elektrownie węglowe dominują w krajach o dużej wydajności tego surowca, np. w Polsce – 97%, Rosji, Chinach, Indiach, RPA, Australii.
B. Elektrownie opalane olejem opałowym i gazem ziemnym są głównie w rejonie Zatoki Perskiej, w Indonezji, Wenezueli, Egipcie, a także w USA, Japonii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
IV. Elektrownie atomowe – głównym palnikiem jest uran i pluton. Pracują w ponad 20 krajach. Największy udział w produkcji energii elektrycznej mają we Francji, Belgii, Szwecji, Niemczech, Japonii, USA, Rosji. Dalszy rozwój energii jądrowej zależy od rozwoju techniki zabezpieczającej przed kataklizmami i skutkami składowania odpadów radioaktywnych.
V. Elektrownie wodne stanowią przyszłość energetyki w wielu krajach na kontynencie Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Koszt budowy hydroelektrowni jest duży, dlatego najlepiej zbudować w krajach dobrze rozwiniętych i dysponujących energią spadku rzek, np. w USA na Kolorado. Kolumbii, Missouri, Tennessee, w Rosji na Wołdze (Wołgogradzkie), na Kamie, Donie, Jeniseju, Angarze, na rzece Ob. W Afryce na Nilu w Egipcie, na Zambezi, Wolcie. W Ameryce Południowej jest największa hydroelektrownia na świecie, pracuje w systemie kaskad o mocy 11.000 MW na rzece Paranie. Wykorzystuje się także spadek wód wielkich wodospadów, np. elektrownia pod Niagarą w USA i Kanadzie. Największą energię elektryczną w hydroelektrowniach produkuje Norwegia 100%, Brazylia 83%, Austria 64%, Szwecja 41%
VI. Światowa produkcja energii elektrycznej
A. Świat – 14000 mld
B. USA - 26%
C. Chiny - 8%
D. Japonia - 7,5%
E. Rosja - 6%
F. Niemcy - 4%
G. Polska (18) - 1%

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Ropa naftowa

Skład chemiczny
Ropa naftowa jest mieszaniną węglowodorów, w skład której głównie wchodzą parafiny (alkany), cykloparafiny (cykloalkany), olefiny (alkeny) i węglowodory aromatyczne. Pozostałość, do około 20% stanowią związki orga...

Elektrotechnika

Energetyka

Energetyka czyli dział nauki i techniki zajmujący się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, gromadzeniem oraz użytkowaniem różnych form i nośników energii; użyteczne formy energii uzyskuje się w wyniku przetwarzania energii pierwotnych, głownie ...

Geografia

Energetyka

1. Jakie cechy ropy naftowej uczyniły z niej źródło energii XX w?
W trwającym już ponad 200 lat rozwoju przemysłowym świata zachodziły poważne zmiany struktury zużywanych surowców energetycznych. Początkowo podstawowym źródłem e...

Geografia

Alternatywne źródła energii i stopień ich wykorzystywania w Polsce i na świecie.

Energia była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Jej postać, forma czy wykorzystanie może być różne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu czy oświetleniu. Początkowo tej ener...

Fizyka

Rodzaje źródeł energii

Energia to podstawowa wielkość fizyczna, opisująca zdolność danego ciała materialnego do wykonania określonej pracy.
ZASADA ZACHOWANIA ENERGI
całkowita energia
Izolowanego układu ciął pozostaje stała, przy czym poszczególne ...