Oceń proces globalizacji
OCEŃ PROCES GLOBALIZACJI: CZY STANOWI ON SZANSĘ, CZY ZAGROŻENIE DLA POLSKI? (TEZA POPARTA ARGUMENTAMI – TRZY ZA LUB PRZECIW).
Globalizacja obejmuje różne dziedziny naszego życia, zarówno politycznego, jaki i gospodarczego. Oznacza proces wzrostu zależności i postępującej integracji społecznej państw w skali całego globu. Oficjalnie globalizacja jest zjawiskiem ekonomicznym, które łączy się ze zwiększeniem współdziałania i integracji systemów gospodarczych poszczególnych narodów, poprzez wzrost handlu międzynarodowego, inwestycji i przepływu kapitału. Ostatnio zjawisko to objęło swym zasięgiem również wymianę kulturową, społeczną i technologiczną, która przekracza granice państw. W swojej pracy będę się zastanawiać, czy globalizacja stanowi szansę dla Polski. Swoją tezę poprę odpowiednimi argumentami.
Pierwszym, jakże ważnym argumentem, niech będzie fakt, iż dzięki globalizacji nastąpił postęp w dziedzinie telekomunikacji, telefonii (szczególnie komórkowej) i Internetu, czyniąc komunikację między ludźmi szybką i sprawną. Internet dał nam możliwość łatwego dostępu do wiedzy i usług z całego świata. Możemy porozumiewać się z bliskimi nie wychodząc z domu na krok. Możemy robić zakupy za pośrednictwem sieci, co jest szczególnym udogodnieniem dla starszych ludzi. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, co by było, gdyby nie dotarł do nas Internet i telefony komórkowe, jakby wyglądało nasze życie, życie w Polsce? Ja sobie tego nie wyobrażam, choć nasi przodkowie doskonale sobie radzili bez takich udogodnień.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść globalizacji jest fakt, iż dzięki wielonarodowościowym korporacjom, które wybierają Polskę, jako wykonawcę różnych inwestycji (choćby takie koncerny jak: Toshiba, Samsung, General Motors, Philips i inne), ludzie dostają zatrudnienie, mogą pracować i zarabiać. Dzięki takim właśnie inwestycjom zmniejsza się bieda i maleje bezrobocie, co dla Polaków i Polski jest bardzo ważne. Przy budowie jednej fabryki produkującej np. komputery pracę znajduje ok. 600 ludzi.
Ostatnim, najważniejszym argumentem, którego użyję na poparcie mojej tezy, niech będzie fakt, iż globalizacja wzbogaca naszą kulturę. Niektórzy twierdzą, że to zjawisko powoduje "amerykanizację" całego świata. Jest prawdą, że kultura Stanów Zjednoczonych jest przez ludzi postrzegana, jako bardzo atrakcyjna, mimo iż wielu z nas przeciwstawia się temu zjawisku. Dzięki globalizacji do Polski trafiło wiele nowych rzeczy. Możemy „smakować” i „testować” nowinki, które tam są jak "chleb powszedni". Należy przypomnieć tutaj szaleństwo na punkcie małego angielskiego czarodzieja Harrego Pottera, które ogarnia Polskę i inne kraje w momencie wejścia na ekrany kin nowego filmu, czy wydania kolejnej książki z serii opisującej jego przygody. Tym wszystkim żyje wiele dzieci, i co może wydawać się w tym najdziwniejsze, także dorosłych. Niezwykle popularne stały się u nas pokemony. Wszędzie, gdzie tylko się dało, można było zauważyć koszulki, czapeczki, a nawet specjalne żetony w paczkach z chipsami, z wizerunkami przeróżnych japońskich stworków. Podobnej popularności dorobiły się japońskie bajki Manga. Elementy kultur różnych narodowości, które dotarły do Polski, wzbogacają nas wszystkich i siebie nawzajem.
Podsumowując. Zjawisko globalizacji jest cechą współczesnego świata wpływającą na dynamikę i rozwój gospodarki światowej. Termin wywodzi się od słowa globalny, czyli ogólnoświatowy. Zjawisko to obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia. Co my, Polacy, zrobilibyśmy bez Internetu, telefonów komórkowych? Czym, dla oderwania się od szarej rzeczywistości, zajmowałyby się dzieci, gdyby nie było książek, pokazujących inny, magiczny świat, niczym z przygód Harrego Pottera? Jaki niekorzystny wpływ na naszą gospodarkę miałby fakt, iż wielkie koncerny przemysłowe nie wybierałyby Polski, jako wytwórcy wielu różnych towarów? To właśnie przemawia za globalizacją, jednak taką, która bierze pod uwagę naszą kulturę. Mimo wielu zalet należy także pamiętać, by w pogoni za sukcesem i pieniądzem nie zapomnieć, kim jesteśmy, że jesteśmy Polakami.