Palenie papierosów
Nie trać czasu – rzuć palenie!
Prawdziwą zmorą XXI wieku jest tytoń. Palenie stało się towarzyskim obowiązkiem, modą. Mało kto zastanawia się co się dzieje z płucami osoby palącej. Zwyczajna "zadyszka", czy lekki kaszel powinny zwrócić naszą uwagę, ponieważ mogą być symptomem wielu niebezpiecznych chorób płuc. W Polsce każdego dnia zaczyna palić papierosy około 500 nieletnich - chłopców i dziewcząt. Mimo prawnego zakazu sprzedaży papierosów osobom poniżej 16 roku życia, a także prowadzenia programów edukacyjnych, palenie tytoniu przez młodych ludzi jest zjawiskiem powszechnym w wielu krajach. Rocznie próbuje palenia około 180 tysięcy dzieci. Z badań wynika, że próby palenia tytoniu ma za sobą 38% młodzieży - prawie co drugi chłopiec i co trzecia dziewczyna. Szacuje się, że dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 miliardów papierosów.
Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty, a:
• 20 papierosów dziennie o ok. 5 lat
• 40 sztuk to życie krótsze o 8 lat.
Statystyki:
• około 10 mln Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie.
• prawie 5 mln z tych osób pali dłużej niż 20 lat.
• 57 % palaczy to mężczyźni
• każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60 % dotyczy osób w wieku 35 - 69 lat.
• 70 % palących chce rzucić palenie, jedynie 3 % udaje się to zrobić zdając się na silną wolę.
• 39 % mężczyzn i 19 % kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.
• co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.
• rocznie statystyczny palacz wypala 3000-3600 sztuk papierosów
• w sumie Polacy wypalają 4,5 miliarda opakowań rocznie za 16 miliardów zł.
W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym (uszkadzającym DNA), teratogennym (uszkadzającym płód), kancerogennym (powodującym rozwój nowotworów).
Substancje te znajdują się w dwóch frakcjach dymu: gazowej oraz cząsteczkowej zawieszonej w wodzie tworzącej tzw. ciała smołowate. Niektóre z nich działają jedynie miejscowo w jamie ustnej, drogach oddechowych podczas gdy inne po wchłonięciu do układu krążenia wywierają działanie na większość tkanek i organów człowieka. Do najważniejszych składników dymu tytoniowego należą:
• nikotyna - alkaloid występujący w liściach i korzeniach tytoniu. Ciecz rozpuszczalna w wodzie i w alkoholu, wykazująca aktywność optyczną (lewoskrętna), na powietrzu brunatniejąca.
Działanie:
- układ krążenia: przyspieszenie czynności pracy serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, skurcz naczyń obwodowych
- układ pokarmowy - małe dawki pobudzają perystaltykę jelit a wyższe opóźniają perystaltykę powodując zwolnienie opróżniania z żołądka co przedłuża uczucie sytości po jedzeniu.
- Nikotyna działa najpierw pobudzająco, a następnie porażająco na połączenia w zwojach nerwowych, zwłaszcza autonomiczny układ nerwowy. Poraża też nerwowe zakończenia ruchowe i ośrodki (depresja ośrodkowa) rdzenia przedłużonego. Śmierć przy zatruciu następuje wskutek porażenia oddechu (depresja oddechowa). Dawka śmiertelna od 50 mg, co odpowiada 2-3 papierosom przyjętym doustnie.
- Objawami zatrucia są: nudności, ślinotok, wymioty, drżenie kończyn, bladość skóry, poty, biegunka, kolka jelitowa, drgawki lub kurcze mięśniowe, zaburzenia wzroku, początkowo zwolnienie, potem przyspieszenie tętna, zaburzenia świadomości, następnie utrata przytomności, zapaść, porażenie oddechu
• tlenek węgla - wiąże się z hemoglobiną krwinek czerwonych znacznie szybciej niż tlen, zmniejszając poziom tlenu w krwiobiegu, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z przewlekłą chorobą płuc lub serca.
• cyjanowodór - toksyczny gaz - był używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa.
• fenole - niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.
• substancje smołowate (rakotwórcze) - dym tytoniowy inicjuje oraz pobudza rozwój nowotworów. Zawiera około 60 substancji rakotwórczych lub współrakotwórczych, które znajdują się zarówno w głównym strumieniu dymu jak i bocznym nierzadko w większym stężeniu.
Uzależnienie:
Nikotyna jest substancją uzależniającą równie silnie jak kokaina czy heroina, lecz w przypadku nikotyny proces uzależnienia następuje szybciej.
Mechanizm działania uzależnienia:
• od momentu zapalenia papierosa, nikotyna zawarta w dymie dociera do mózgu w ciągu zaledwie 10 sekund.
• w mózgu nikotyna pobudza wydzielanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za:
o doznawanie przyjemności związanej z paleniem
o pobudzenie aktywności organizmu przejawiające się lepszą koncentracją uwagi i pamięcią
o mniejszy apetyt i rozdrażnienie
• w przypadku regularnego palenia organizm przyzwyczaja się do działania nikotyny, obecność jej w mózgu staje się niezbędna, ponieważ tylko wtedy palacz potrafi normalnie funkcjonować
• bez regularnej dawki nikotyny w postaci np. papierosów, uzależniony palacz nie odczuwa już przyjemności, ale doznaje przykrych objawów abstynencji, takich jak: rozdrażnienie, niepokój i trudności w koncentracji.
Choroby wywołane paleniem:
Rak płuc, nerki, trzustki, rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, rak pęcherza moczowego, choroba niedokrwienna serca ,przewlekłe zapalenie oskrzeli ,gruźlica układu oddechowego ,nadciśnienie tętnicze ,Arteriosclerosis ,udar mózgu ,wrzody żołądka oraz dwunastnicy ,przepukliny jelitowe, impotencje.
Oto jak wygląda płuco osoby palącej, która zachorowała na raka
Prawda, że nieprzyjemny widok? Więc po cóż sięgać po papierosy? Zatruwać się na własne życzenie? Czy ktoś z nas chciałby nosić w sobie takie płuca? Prawdą jest, iż najlepiej w ogóle nie zaczynać palić, ale zawsze warto jest rzucić nałóg. Po rzuceniu papierosów organizm zaczyna się regenerować i oczyszczać żyły i cały ustrój. Skóra odzyskuje zdrowy koloryt, nie jest już ziemista i szara, włosy wzmacniają się i tracą nieprzyjemny zapach dymu, nasz uśmiech niewątpliwie zyskuje na bieli. Zaczynamy intensywniej odczuwać smak potraw i zapominamy o zadyszce, ponieważ nasze płuca zwiększają swoją pojemność. Wiele osób boi się przybrania na wadze, gdyż zaczynają odczuwać większy apetyt, a to wszystko dlatego, że organizm znowu zaczyna żyć, a nie wegetuje jak dotychczas. Tylko w początkowym okresie rzucenia palenia odczuwa się wilczy apetyt, potem to mija. Pierwsze symptomy braku nikotyny w organizmie pojawiają się już w pierwszy dzień odwyku.
Są to :
· drgania
· chłód rąk
· uczucie rozbicia
· trudności w koncentracji
· objawy przeziębienia
· silna potrzeba zapalenia papierosa
· agresywność
· rozdrażnienie
· bezsenność
Tak wygląda różnica między płucami osoby zdrowej, niepalącej , a płucami osoby uzależnionej od tytoniu...
Tak wygląda tętnica palacza...
Palenie a uroda:
- palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry
- wcześniej występują zmarszczki
- opóźnia się gojenie ran
- zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Dermatolodzy mówią o "tytoniowej twarzy" - łatwej do rozpoznania już na pierwszy rzut oka.-
- palenie tytoniu wzmaga niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, bo zwiększa wytwarzanie wolnych rodników i suchość skóry. Poza tym trzy schorzenia skóry, które często występują u nastolatków tj. trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca, bardzo lubią składniki dymu
Korzyści zdrowotne rzucenia palenia papierosów:
- w ciągu 20 min Do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz obniża się tętno.
- w ciągu 8 godzin Zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu.
- w ciągu 24 godzin Zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca.
- w ciągu 48 godzin Powraca do normy zmysł smaku i zapachu.
- od 2 tygodni do 3 miesięcy Poprawie ulega stan układu krążenia. Zwiększa się wydolność fizyczna. -Wydolność płuc wzrasta o 30%.
- od 1 do 9 miesięcy Poprawia się wydolność układu oddechowego, ustępuje kaszel duszności, zmęczenie.
- po 1 roku O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.
- po 5 latach O połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
-po 10 latach Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się.
- po 15 latach Ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
Ciekawostki:
Co 13 sekund ktoś umiera z powodu palenia tytoniu. W nowym stuleciu nałóg ten będzie zabijać co 4 sekundy. Gdy dzisiejsza młodzież osiągnie wiek średni, umierać będzie na skutek palenia prawie 10 000 000 osób rocznie. Jeśli nic się nie zmieni w tej dziedzinie, będziemy świadkami wielkiej i dobrowolnej samozagłady.
Papierosy - wyraźna strona finansowa:
1 dzień 5zł - czasopismo
4 dni 20zł - bilet do kina
1 tydzień 35zł - książka
1 miesiąc 155zł - ubranie
4 miesiące 620zł - rower górski
6 miesięcy 930zł - telewizor
1 rok 1860zł - 2-tygodniowe wczasy w Hiszpanii
10 lat 18600zł - działka rekreacyjna
40 lat 74400zł - wysokiej klasy samochód