Lutowanie i pierwiastki
Ferryt jest międzywęzłowym roztworem stałym węgla w żelazie alfa. małe rozmiary luk są przyczyna minimalnej rozpuszczalności węgla. Ferryt można traktować jako techniczne żelazo. Jest to faza bardzo miękka i plastyczna o małej wytrwałości na rozciąganie.
Austenit jest międzywęzłowym roztworem stałym w żelazie gama. jest to faza stosunkowo twarda o znacznej wytrzymałości na rozciąganie a przy tym bardzo ciągliwa. Dzięki temu stopy austenitu są podatne na przeróbki ale odznacza się złą skrawalnością
Cementyt związek między metaliczny o zawartości węgla 6,67.cementyt wydzielony z roztworu ciekłego podczas krzepnięcia nosi nazwę pierwotnego lub pierwszorzędowego
Perkt jest mieszaniną eutektoidalną nasyconego ferrytu i cementytu wturnego o zawartosci węgla o,8. jest składnikiem strukturalnym o dobrej wytrzymałości i niezłej ciągliwości.
Ledeburyt jest mieszaniną eutektyczną nasyconego austenitu i cementytu pierwotnego o zawartości wegla4,3
Żeliwo jest stopem z weglem o zawartości na ogół powyżej 2 % przenaczonym na odlewy.otrzymuje się je poprzez przetopienie surówki odlewniczej z dodatkiem złomu żeliwnego i stalowego. Żeliwo białe w którym węgiel występuje w postaci związanym cementytu . Żeliwo białe którym węgiel występuje głównie w postaci wolnej-grafitu.
Mosiądz to stop o zawartości mniejszej, niż 48% ponieważ większa zawartość cynku powoduje nadmierną kruchość.
Durale- z pośród stopów największe znaczenie mają urale stopy na bazie glinu przeznaczone do przeróbki plastycznej. Zawierają od 2% do 5% miedzi poniżej 3% magnezu. Stopy podwyższonej plastyczności mają poniżej 3% miedzi a o podwyższonej wytrzymałosci poniżej 4% miedzi
Pomiary twardości polega na wciskaniu stalowej kulk i o średnicy 10-5-2 , 5-2 , 1 mm lub z węglików spiekanych. Średnice kulki odbiera się w zależności wielkości prubki. Wielkosci stosownego obciążania w zależności od przewidywalnej twardości badanego materiału.
Połączenie nierozłączne nazywamy takie połączenia w których części łączone lub łączniki ulegają uszkodzeniu przy rozłączeniu. Do najczęściej spotykanych połączeń nierozłącznych należą; 1.Sawane a) spawane b) gazowe Spawaniem nazywamy łączeniem materiałów głównie metali przez ich miejscowe stopienie z dodaniem lub bez dodania spoiwa.
Lutowaniem nazywamy łączeniem metali przy użyciu lutu (spoiwa) z metalu lub stopu łatwo topliwego niż metal.