Scharakteryzuj tworzywa pochodzenia mineralnego

METALE

Dobrze przewodzą ciepło i elektryczność, można obrabiać je mechanicznie poprzez:
- kucie
- walcowanie
- cięcie
- piłowanie
- wiercenie
- szlifowanie
Metale dzielimy na metale lekkie np. tytan, sód, wapń, glin. I metale ciężkie np. iryd, platyna, wolfram. Większości metali tworzy stopy, które można łączyć na gorąco poprzez spawanie i lutowanie. W większości przypadków metale używa się w postaci stopów. Są też metale czyste takie jak miedź, wykorzystywana jest do produkcji drutów na przewody elektryczne, rur wodociągowych i blach do pokrycia dachów. Głównym tworzywem metalowym jest stal czyli stop żelaza z węglem, który zawiera nie mniej niż 0,5% i nie więcej niż 1,7% węgla oraz inne pierwiastki, ale w takich ilościach, aby nie przekraczały 2,5%.

BETON

Tworzywo uzyskiwane poprzez połączenie cementu ze żwirem oraz domieszką wody. Służy do wytwarzania elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych w budownictwie i przemyśle, jest najbardziej wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym niemetalem. W czacie twardnienia betonu zachodzi wiele reakcji chemicznych, podczas których tlenki i woda przekształcają się w różne sole, głownie krzemiany. Cement twardnieje w wodzie i na powietrzu

CERAMIKA BUDOWLANA

Jest wykorzystywana w budownictwie. Są to różnego rodzaju cegły i płytki, glazura, dachówka. Otrzymuje je się z gliny poprzez uformowanie i wypalenie. Głównymi składnikami wyrobów ceramicznych są: tlenek krzemu i tlenek glinu.

ZAPRAWA WAPIENNA

Zwana także murarską, jest materiałem konstrukcyjnym. Stosuje się ją do łączenia cegieł. Powstaje przez stwardnienie mieszaniny wapnia, cementu, gipsu i piasku. Procesy powstawania wapnia
- gaszenie wapna: CaO + H2O = Ca(OH)2
- mieszanie wapna gaszonego z pisakiem i wodą
- twardnienie zapraw: Ca(OH)2 + CO2= CaCO3 + H2O

SZKŁO

Zbudowane jest głownie z krzemianów. Jest mieszaniną SiO2(krzemionki) Na2SiO3(krzemian sodu) i CaSiO3(krzemian wapna). Zaletą szkła jest przezroczystość, a wadą kruchliwość. Szkło jest izolatorem. Otrzymuje się je poprzez stapianie piasku krzemowego z wodą, wapieniem, pięciotlenkiem fosforu. Można też dodać pigmenty chcąc zmienić kolor szkła. Mamy różne rodzaje szkła: szkoło hartowane, szkło zbrojone, jenajskie i szkło ołowiowe. Szkło służy do produkcji szyb, opakowań szklanych, sprzętu laboratoryjnego.

Dodaj swoją odpowiedź