(scenariusz) , (do wystawienia na scenę) , (bohaterowie sami się charakteryzują) (tekst podzielony na sceny , akty , didaskalia)
Dramat dzieli się na: tekst główny - część tekstu w dramacie zawierająca monologi i dialogi tekst poboczny ( didaskalia ) - uwagi i wskazówki autora tekstu dla inscenizatora dotyczące scenerii,wyglądu postaci itp. Dramat składa się z aktów i scen.
Charakterystyka romantyzmu
Preromantyzm - ruchy zapowiadające romantyzm
Sturm und Drank - Okres burzy i naporu w Niemczech, bunt, na ten okres przyada twórczość Goethego i Schillera.
Poezja jezior i grobów - wywodzi się z niej romantyzm, rozwinęła si...
Cechy gatunkowe dramaty antycznego.
Powstanie dramatu w Grecji wiąże się ze świętami obchodzonymi ku czci boga Dionizosa – boga wina,, narodzin, śmierci i użycia. W obrzędzie wykorzystywano taniec, śpiew, muzykę i recytację. Ważną rolę odgrywało też opowiadanie jakie...
Wszystko o Starożytności
Antyk
Kultura:
1 zachowania człowieka
2 wzory(normy tych zachowań)
3 wytwory człowieka
1. Tragedia antyczna- jej cechy i miejsce w poetyce starożytnej. Rozwój dramatu i teatru greckiego w okresie klasycznym.
Traged...
Przegląd literatury - od Homera do Boccaccia.
Biblia
Mitologia
Homer „ Iliada ” i „ Odyseja ”
Starożytność
V wiek ( 475 r.n.e. )
Średniowiecze Średniowiecze w Polsce od chrztu Polski – 966 r
XV wiek
Jan Kochanowski
Renesans ...
Kultura śródziemnomorska – źródłem inspiracji dla wielu twórców literackich. Interpretując wybrane teksty wyjaśnij jaką funkcję pełnią nawiązania.
Antyk, pierwsza epoka literacka, stał się źródłem inspiracji dla wielu późniejszych twórców. Mówiąc o tej właśnie epoce, największą wagę przywiązuje się do Biblii oraz kultury śródziemnomorskiej, czyli mitów starożytnych Grekó...