Być czy mieć ?

"Człowiek nie jest wielki przez to, co ma, co posiada lecz pzez to co może dać innym."

Ludzie od niepamiętnych czasów zadawali sobie pytanie o wartości w ich życiu. Co jest dla nich lepsze - przeżyć w dobrobycie i przepychu dążyc do zdobywania bogactw, pieniędzy czy za cenę ubóstwa i strat materialnych osiągnąć szczęście kierując się uczuciami. W ciągu różnych epok przeważały na przemian wartości intelektualne i wartości materialne. Historia i literatura dostarcza nam wielu przykładów różnych postaw wobec powyższych zagadnień.

Ebenezer Scrooge- bohater "Opowieści Wigilijnej" Dickensa jest przykładem, którego życie wypełania wartość "mieć". Był on bardzo bogatym człowiekiem, dla niego liczył się tylko majątek. Jednak nie umiał się nim dzielić z innymi. Ludzie uważali go za skąpca, nie lubili jego towarzystwa, tak jak i jego samego. Był człowiekiem niewrażliwym, obojętnym na los i krzywdę innych ludzi.

Innym bohaterem literackim, dla którego liczy się tylko to, co posiada jest Balladyna z dramatu J. Słowackiego. Balladyna za wszelką cenę chciała zostać żoną Kirkora, poineważ marzyła o bogactwie i władzy. Chęć posiadania doprowadziła do tego, że posunęła się do zbrodni. Zabiła własną siostrę, tylko po to żeby mieć władzę.

Literatura współczesna ukazuje nam także przykłady bohaterów dla których wartością ważniejszą jest "mieć". Przykładem takiego bohatera może być Lord Voldemort z serii przygód o "Harrym Potterze". Tak jak wyżej wymieniona postać, pragnie zdobyć władzę za wszelką cenę, nawet śmierci innych osób. Jest to postać bezwątpienia negatywna.

Uważam, że chęć posiadania majątku i bycia władcą potrafi zabić w ludziach prawdziwe uczucie. Pozbawia ich miłości i ludzkiego ciepła. Ale literatura i życie codzienne daje także przykłady innych postaw.

Chciałabym na początku przdstawić bohaterkę, dla której wartością ważniejszą w życiu jest "być". Tą bohaterką jest Ania Shirley z ksiąki pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" autorstwa L.M.Montgomery. ania bttła osobą bardzo ciepłaą, wrażliwą, miała "duszę poetki" i ogromną wyobraźnię, chociaż tak naprawdę nie posiadała nic. Nie miała rodziny, pochodziła z Domu Dziecka i była biedną osobą. Lecz ona pragnęła tylko miłości i kochających przyjaciół. Jej marzenie się spełniło. Miała liczne grono prawdziwych przyjaciół, którzy lubili ja za to kim była- jakim była człowiekiem.

NIepowtarzalnym autorytetem współczesnego świata jest papież Jan Paweł II. Wszystko to, co robi w swoim życiu robi z myślą o innych. Przez swą wiarę, pracę i poświęcenie udowadnia jak można byc prawdziwym człowiekiem.

Zilustrowane przeze mnie przykłady wyraźnie pokazują, która z wartości jest ważniejsza w życiu. Bohaterowie, którzy wybrali "mieć" przegrali swoje życie, a ci którzy wybrali "byc" cieszą się autorytetem, powodzeniem i szacunkiem. Ja również zgadzam się z tym, że ważniejszą wartością jest "być".

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Być czy mieć? W jaki sposób rozstrzygali ten dylemat znani Ci bohaterowie literatury polskiej i obcej?

„Być czy mieć?” To pytanie zmusza do wyboru przed którym staje każdy człowiek. Odpowiedzi na nie szukamy już od początku naszego istnienia. Wiele czynników może wpłynąć na to jaka drogę w życiu obierzemy. Czy zdecydujemy się za na...

Język polski

Być czy mieć - rozważania.

Człowiek dorastając i szukając swojego miejsca w świecie boryka się z rozmaitymi dylematami, a co za tym idzie, dokonuje trudnych wyborów. Wybór jest decyzją co wybrać z dwóch lub wielu możliwości ze świadomością jego konsekwencji. Wy...

Język polski

Być czy mieć.

„ Być czy mieć? „ Pytanie, które oddaje chyba całą głębię człowieka początku dwudziestego pierwszego wieku.

Na początek należałoby się zastanowić , co jest przyczyną tego że pytanie to dotyczy każdego człowieka bez wy...

Język polski

Problem "być czy mieć" w literaturze Pozytywizmu.

Człowiek związany pewnymi normami moralno etycznymi ciągle staje przed koniecznością wyboru. Wybór ten nie zawsze jest rzeczą łatwą i często łączy się z określonym ryzykiem i odpowiedzialnością Ludzie, więc muszą wybierać między:...

Język polski

"Być czy mieć?" - rozważania na temat kondycji współczesnego człowieka końca XX wieku.

I. Plan:
A. Wstęp:
"Być czy mieć" - problem człowieka ery nieograniczonej konsumpcji.
B. Rozwinięcie:
1. Dylemat moralny, a współczesne społeczeństwo.
2. Życie ludzkie i jego wymagania, a dążenie do luksusu...

Język polski

"Być czy mieć?" - rozważania na temat kondycji współczesnego człowieka końca XX wieku.

I. Plan:
A. Wstęp:
"Być czy mieć" - problem człowieka ery nieograniczonej
konsumpcji.
B. Rozwinięcie:
1. Dylemat moralny, a współczesne społeczeństwo.
2. Życie ludzkie i jego wymagania, a dążenie do luksusu...