Echa Słowian

ECHA SŁOWIAN
Kwiecień 996

Przełomowe wydarzenie w dziejach Polski.
Książe Mieszko I przyjął chrzest.

Książe Mieszko I, syn Siemowita, rozpoczał panowanie ok. roku 960. Zjednoczył wokół siebie plemiona słowiańskie.
na poczatku panowania głównym celem księcia było utrzymanie niezależności państwowej zagrożeonej przez najazdy Wieletów, Wolinian oraz napadajace cesarstwoNiemieckie, które pod pozorem chrystianizacji zabierało słabe ludy słowianskie na wiarę chrześcijańską.
W obliczu rosnącego zagrożenia Mieszko zdecydował siena zawarcie przymierza z księciem czeskim Bolesławem Srogim.Zobowiązal siezarazem przyjać chrzest, przechodząc z pogaństwa na wiarę chrzescijańską.Ułatwiło mu to malżeństwo z Dobrawą- córką czeskiego władcy.
Przybyła ona na dwór polański z grupą duchownych, którzy mieli nawracać poddanych Mieszka na chrześcijaństwo..uroczysty chrzest księcia i jego dworu miał miejsceprawdopodobnie w Ostrowie Lednickim w Wielką Sobotę.
Mieszko po przyjeciu chrztu stał sie równy innym chrześcijańskim władcom..Mógł z nimi zawierać przymierza i sojusze.Przyjecie chrztu umocniło też wzrost władzy królewskiej wobec poddanych.Kościół głosi, że władza księcia pochodzi od Boga i kazde wystąpienie przeciw władcy uznawano za grzech ciezki.
Według naszej redakcji, jest to najwazniesza z korzyści, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i oddanie władcy.
Po przyjęciu chrześcijaństwa do Polskiprzybywali liczni duchowni. Uczą ludzi nowej prawd wiary i służą władcy.W Polsce zaczeto jużwznosić pierwsze kościoły co powoduje zapotrzebowanie na malarstwo i rzeżbe sakralną.
Życzymy powodzenia i gratulujemywłaczenia Polski do szeregów państw chrześcijańskich.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Średniowiecze.

Nazwa średniowiecze zrodziła się w początkach epoki odrodzenia (XV w.). Termin „wieki średnie” rozumiany był wtedy jako synonim zacofania, barbarzyństwa w zestawieniu z kulturą antyczną. Data upadku Rzymu symbolizuje jedynie początek �...

Historia

Demonologia i wierzenia słowiańskie

Demonologia i wierzenia słowiańskie
Świat dawnych Słowian:
· niezmierzone puszcze,
· rozległe mokradła,
· rozlewiska rzek,
· niedostępne pasam górskie,

Dom – twierdza i ostoja, symbol bezpieczeństwa:

Geografia

Słowenia

SŁOWENIA
Slovenija, Republika Słowenii, Republika Slovenija, państwo w pd. Europie, nad M. Adriatyckim.
Informacje ogólne
Stolica: Lublana
Powierzchnia: 20,3 tys. km2
Ludność: 2 mln mieszk. (1997)
Język urzędowy: ...

Historia

Husyci w Średniowiecznej Polsce

We wszystkich cywilizacjach religia pełni bardzo istotna role. Średniowieczna Europa była wyjątkowo religijna. Można pokusić się stwierdzeniem, ze Kościół i społeczeństwo stanowili jedność. Religijność średniowiecza objawiła się t...

Język polski

Powtórka z Baroku.

LITERACKIE I IDEOWE WYZNACZNIKI EPOKI.

1. N a z w a:
Nazwa „barok” stała się metaforą epoki dziwnej, niezwykłej i odchodzącej od klasycznego wzorca renesansu, harmonii i proporcjonalności (zarzucano jej barbarzyństwo polegaj�...