Znaczenie Świąt Bożego Narodzenia we współczesnym świecie.

Jak co roku, tak i w tym pod koniec grudnia obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy z niecierpliwością ich wyczekiwali i cieszyli się na ich przyjście. Dla mnie jednak, jako dla młodej dziewczyny, której światopogląd radykalnie się zmienia, były one tylko czystym ceremoniałem. Tak właśnie teraz jest... Święta stały się pustym rytuałem.
Cały grudzień biegamy po sklepach w poszukiwaniu prezentów dla rodziny i przyjaciół. Kupujemy coraz to droższe prezenty i to nie dlatego, że osoby, które nimi obdażymy, są nam wyjątkowo bliskie. Bo przecież nie możemy pozwolić na to, żeby Baśka kupiła Zośce lepszy prezent niż my! To by była dla nas tragedia. Poza tym czujemy się tacy dowartościowani dając takie prezenty. W końcu nas na nie stać! A jeśli nie?
Inną sprawą jest zwyczaj ubierania choinki. Nasze drzewka z roku na rok są coraz większe, coraz piękniej ozdobione. Kupujemy wciąż nowe ozdoby – bombki, łańcuchy... A po co? Też pytanie! Przecież w święta ma przyjechać do nas kuzyn brata matki naszego bratanka. Wstyd będzie, gdy okaże się, że ma ładniejsze drzewko od nas. Oprócz tego jest jeszcze jeden problem... Kiedyś wszyscy z niecierpliwością oczekiwali świąt, aby móc ubrać choinkę. Wtedy zarówno młodzi jak i starzy spotykali się w jednym pokoju i śpiewając kolędy wieszali na gałązkach ozdoby. Teraz co najwyżej rodzice pokażą dziecku, jak powinno to zrobić, albo co gorsza, wysyłają je na czas przystrajania drzewka do przedszkola.
Sama wigilijna kolacja to też nie to samo. W przeciwieństwie do przeszłości, w dzisiejszych czasach spędza się ją w malutkim gronie najbliższej rodziny. Sama dobrze pamiętam, jak jeszcze parę lat temu zjeżdżała się na święta cała rodzina – dziadkowie, ciocie, wójkowie, kuzyni, itd. a atmosfera była wesoła i czas mijał prędko. Niestety ostatnimi laty zrobiło się pusto w domu... Teraz kolację wigilijną jem w bardzo wąskim gronie rodzinnym, a czas dłuży mi się niemiłosiernie. Boję się aż myśleć, jak będzie to wyglądać za kilka lat.
Widzicie zatem, iż mam rację twierdząc, ze święta zatraciły swojego ducha. Teraz obchodzimy je tylko dlatego, że nas do tego pryzwyczajono. Materializujemy wszystko dookoła i zapominamhy o najważniejszej idei Bożego Narodzenia. Przecież tego dnia urodził się Chrystus i to właśnie wydarzenie mamy obchodzić! Nie pamiętamy już o tym, nie pamiętamy...

„Zdaje się, że ludzkość przeoczyła największe zdarzenie w swych dziejach, że Ten, do którego tęskni i woła, już przyszedł, jest. Zdjął jarzmo nie dające się udźwignąć, otworzył więzienia umysłów i cerc, stał się Prawodawcą miłości.” /Stefan Kardynał Wyszyński/

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

W świecie olimpijskich bóstw i kręgu miłości ewangelickiej

Religia jest tym co człowiek nosi w sercu, jest odpowiedzią na wszystkie nurtujące nas pytania , jest sensem każdego ludzkiego życia. Stanowi ona rzeczywistą relację między człowiekiem a bogiem od którego człowiek jest zależny w istnieni...

Język polski

Starożytnosc

Epika-świat przedstawiony przez autora poprzez opowiadanie i opis (epopeja, nowela, opowiadanie, powieść)
Liryka-świat osobistych doznań „ja” lirycznego (monolog)(elegia, tren, oda, pieśń, hymn, erotyk, sonet)
Dramat-bohaterowie p...

Religia

Boże Narodzenie

BOŻE NARODZENIE

Myślę, że każdemu z nas Boże Narodzenie kojarzy się z symbolami tego święta, czyli z choinką, prezentami, kolędami. Jednak przede wszystkim jest to święto religijne.

Narodzenie Chrystusa miało miejsce...

Język polski

Teatr.

Dramat antyczny - rodzaj literacki, powstały w starożytnej Grecji, wywodzący się z pieśni pochwalnych, śpiewany w czasie misteriów dionizyjnych. Rozwinął się około V w. p.n.e.
Koncepcja tragizmu
hibris, ate (pycha, zaślepienie)...

Język polski

Przegląd literatury - od Homera do Boccaccia.

Biblia
Mitologia
Homer „ Iliada ” i „ Odyseja ”
Starożytność

V wiek ( 475 r.n.e. )

Średniowiecze Średniowiecze w Polsce od chrztu Polski – 966 r

XV wiek
Jan Kochanowski
Renesans ...