Reduta Ordona - Adam Mickiewicz - opis sytuacji

Jest wrzesień roku 1833, trwa obrona Woli. Garstka polskich żołnierzy stawia opór licznym wojskom rosyjskim. Jedyny dźwięk jaki można usłyszeć to huk dwustu armat wroga. Polacy, posiadając jedynie sześć, nie mają żadnych szans na zwycięstwo.

W obie strony nieustannie lecą pociski i granaty. Żołnierze padają jeden po drugim. Obrońcy reduty zyskują chwilową przewagę. Nagle ostatnie działo zapada się w piasek, przebieg bitwy jest przesądzony. Jednak Polacy nadal walczą. Trupy gęściej ścielą ziemię. Rosjanie przełamują pierwszą linię obrony. Legioniści próbują rozpaczliwie odeprzeć wroga, ale to już koniec, zabrakło amunicji. Ordon, widząc że reduta jest stracona, podejmuje się desperackiego czynu. Huk i błysk, wysadził ją wraz z Moskalami.

Ten bohaterski czyn może nie przysporzył Polakom zwycięstwa, lecz na pewno zasługuje na podziw. Ordon wykazał się zimną krwią i dumą nie poddając swojej reduty wrogowi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Problem walki narodowo-wyzwoleńczej w życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz elementy biograficzne w jego utworach

Tego roku jesień była inna niz zazwyczaj. Niebo skrylo sie pod natretna warstwa chmor, ktore raz po raz dawaly o sobie znac rzesistym deszczem. Powietrze przecinaly klucze ptakow kierujac sie na poludnie, ale... niektóre zostawaly probojac przetr...

Język polski

„Polska – to wielka rzecz”. Różne drogi do wolności w literaturze XIX wieku. Omów, analizując wybrane dzieła literackie.

W roku 1795 Polska straciła swoją niepodległość. Odzyskała ją dopiero po 123 latach – w roku 1918. Polacy przez długi czas byli zatem narodem bez państwa, a walka o niepodległość stała się trwałym, powracającym tematem literatury X...

Język polski

Romantyzm

Romantyzm jako prąd umysłowy i literacki rozwijał się w Europie od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789-1799) do końca lat czterdziestych XIX wieku, a w wielu literaturach narodowych nieco dłużej.

Fundamentalnym składnikiem ...

Język polski

Motyw ojczyzny w literaturze

Dla każdego człowieka pod słowem ojczyzna kryją się zupełnie inne treści. Jeden uważa, że ojczyzna to miejsce, w którym przyszło się człowiekowi urodzić i którego w takim układzie, z oczywistych wzglądów, nie może sobie wybrać. K...