Socjologia- działania społeczne
Jak socjologia rozumie działania społeczne? Jakie sa typy działań według Maxa Webera?
Pojecie działań społecznych wprowadził Max Weber. Odrzucał on pozytywistyczna koncepcje nauk społecznych jako nauk pozytywistycznych (której przedstawicielem był August Comte ). Weber postulował aby nadać naukom społecznym ścisły i obiektywny charakter, poprzez opracowanie specyficznej dlań metodologii i filozofii nauki (np. koncepcja typow idealnych) , opisywanie ich jak najbardziej precyzyjnym językiem, oraz prowadzenia zakrojonych na szeroka skale badan historyczno porównawczych .
Swoją teorie socjologiczną weber buduje na pojęciu działania społecznego. Od innych zachowań ludzkich odróżnia je to że działający podmiot wiąże z nim subiektywny sens. Operacja rozumienia jest możliwa, ponieważ większość działań ludzkich to działania racjonalne. Wystarczy wtedy odtworzyć subiektywna kalkulacje środków i celow, kosztow i zysków, jaka leży u podłoża działań. W odniesieniu do działań afektywnych, opierających się na stanach uczuciowych, pomocna jest empatia, do tradycjonalnych zaś ? pamięć historyczna.
Pojecie działania racjonalnego jest kluczem do zrozumienia procesu racjonalizacji zachodzącego w świecie zachodnim, według Webera.
Weber rozróżnił cztery typy działań społecznych :
? działania racjonalne ze względu na cel , w którym działający kieruje się racjonalnością instrumentalną: ze zbioru wartości podmiot wybiera cele i przy uwzględnieniu alternatywnych kosztów i korzyści dobiera odpowiednie środki,
? działania racjonalne ze względu na wartości (wertrational), w odróżnieniu od powyższych, działający podmiot nie kieruje się kalkulacją następstw działania ( w myśl zasady "cel uświęca środki"),
? działania afektywne, odpowiadające aktualnym stanom uczuciowym,
? działania tradycjonalne, opierające się na nawyku. Źródło (Wikipedia )
Jakie jest znaczenie socjalizacji pierwotnej w złożonych i zmieniających się społeczeństwach?
Socjalizacja pierwotna jest częścią procesu socjalizacji zachodząca w grupie pierwotnej najczęściej na obszarze rodziny. W socjalizacji pierwotnej na jednostkę maja wpływ osoby jej bliskie (znaczący inni). Charakteryzuje się silnym emocjonalnym oddziaływaniem znaczących innych na jednostkę. Reguły działania przyswaja ona na zasadzie naśladownictwa oraz poprzez werbalny przekaz symboliczny. Kończy się ona w momencie rozpoczęcia etapu socjalizacji wtórnej.