Rolnictwo ekologiczne
Rolnictwo ekologiczne (biodynamiczne) to sposób produkcji, który zakłada stosowanie nawozów naturalnych, naturalnych sposobów wali ze szkodnikami i różnymi chorobami roślin.
Rolnicy do uprawiania swoich pól używają tylko naturalnych, nawozów, pochodzących z własnego gospodarstwa (kompost, obornik czy nawóz zielony, który polega na wysianiu roślin motylkowatych, które po osiągnięciu odpowiedniego wzrostu przekopuje się i miesza z glebą).
Rolnicy uprawiane gatunki roślin dobierają zgodnie z typem posiadanej gleby i warunkami wodnymi, jednak uprawiają jednocześnie różne gatunki roślin. Zwalczanie chwastów oraz owadów roślinożernych odbywa się wyłącznie za pomocą metod biologicznych, stosowanie środków chemicznych jest wykluczone.
Żywność pochodząca z gospodarstw ekologicznych jest znacznie zdrowsza. Nie zawiera szkodliwych substancji pochodzących za środków ochrony roślin oraz związków azotowych powstających przy nadmiernym nawożeniu gleby.
Założeniami rolnictwa ekologicznego są:
• Produkcja tzw. Zdrowej żywności;
• Ochrona środowiska przyrodniczego przez rezygnację ze szkodliwych środków ochrony roślin;
• Stosowanie – zamiast sztucznych nawozów mineralnych – obornika, kompostu, torfu, roślin zielonych;
• Gospodarowanie bez niszczenie gleby, wody, krajobrazu, oparte na minimalnej ingerencji człowieka w środowisko;
• Stosowanie odpowiedniego płodozmianu, np. roślin wzbogacających glebę (motylkowych);
• Stosowanie odpowiedniego sąsiedztwa roślin (np. pomidory nie znoszą buraków);
• Propagowanie oświaty rolniczej – dobra znajomość gleby, jej właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych.
Założeniem rolnictwa ekologicznego jest gospodarowanie oparte na naturalnych środkach biologicznych i mineralnych. Metody stosowane w rolnictwie ekologicznym są bardziej pracochłonne od stosowanych w gospodarstwach nie ekologicznych, ceny z reguły są wyższe od cen produktów z innych gospodarstw, niższe zaś są plony.