Społeczny program polskiego pozytywizmu.

W realizacji społecznego programu polskiego epoki pozytywizmu decydujacą role odegrali literaci w formuowaniu i rozwoju ideologi tego okresu.
Za forpocztę uważa się początek kampani publicystycznej, młodych wychowanków Szkoły Głównej w 1871 roku. Najważniejszymi przedstawicielami śą: Aleksander Świętochowski, Julian ochorowicz, Piotr Chmielowski a także Bolesław Prus oraz Eliza Orzeszkowa.

Program "młodych"
Polegał on na konieczności trzeźwego myślenia w polityce i liczenia sie z realnymi możliwościami i układem sił.Dążono również do odżucenia nadziei na interwencje państw zachodnich, czy powodzenie militarne kraju, a więc przekreślenie przynajmniej tymczasowo hasła walki zbrojnej i działalności konspiracyjnej.
Spór " Starych i młodych" na łamach parsy, dotyczacy głównie stosunku do tradycji narodowej i hierarchi różnych warst społeczeństwa (artykuł A. Świetochowskiego pt. "My i wy").

W postawie społecznej konieczność wyrwania narodu ze stanu zniechecenia, życiowej apatii po klęsce, nawiązania do tradycji oświecenia, praca nad przetrwaniem w sile.

Hasło "Pracy organicznej"
Zapewnienie rozwoju społeczeństwa przez stworzenie wszystkim warstwom i klasom możliwe najlepszych warunków bytu. Droga wzajemnej pomocy i zgodnej współpracy oraz obowiązek użyteczności.

Hasło "Bogaćcie się"
Wspólne dobro narodu to stan posiadania ziemi,potencjał gospodarczy, materialny; główne zadania patrityczne polaków to pomnażanie bogactwa narodowego we wszystkich dostepnych dziedzinach gospodarki i kultury.

Emancypacja kobiet
Dążenie do równouprawnienia kobiet (Eliza Orzeszkowa "Marta").

Asymilacja żydów
Żądanie rownouprawnienia rasowego i narodowościowego. Walka z przezytkami feudalnymi w obyczajach i kulturze (Maria Konopnicka " Mendel Gdański).

Praca u podstaw
praca dla ludu i nad ludem, zblizenie sie do wsi, poznanie jej potrzeb, walka z ciemnota, uczynienie z chłopa pełnoprawnego partnera społecznego.

Postulat filantropii
Domaganie sie pomocy dla biedoty miejskiej i wiejskiem, a także zrujnowanie szlachty.

Z czasem ideały młodych pozytywistów ukazały sie utopią, ktora nie potrafiła sprostać ani oczekiwanią społecznym, ani działanią zaborcy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Podstawy filozoficzne Pozytywizmu.

Upadek powstania styczniowego przyniósł konsekwencje świadomościowe: przekonanie, że bez sprzyjającej sytuacji międzynarodowej nie ma szans na powodzenie powstania zbrojnego, stąd zwrot w stronę problematyki gospodarczo - społecznej i upow...

Język polski

Etos pracy w literaturze pozytywizmu i obozach koncentracyjnych na przykładzie książek Grzesiuka i Zoli

Etos pracy to jedna z zasadniczych wartości pozytywistycznego światopoglądu. Jego rozumienie związane jest z filozofią epoki, a ściślej mówiąc, z propagowanymi przez nią ideami utylitaryzmu, rozumianego jako służba dobru powszechnemu i s...

Język polski

Pozytywizm - infomacje o epoce.

Teorie filozoficzne uczonych zachodnioeuropejskich.

John Stuart Mill - przedstawiciel empiryzmu, Herbert Spencer - twórca filozofii ewolucjonizmu - twierdził, że rozwojowi podlega cały wszechświat a przemiany dokonują się stale i sto...

Język polski

Pozytywizm - wiecej niż ogólnie o epoce..

Teorie filozoficzne uczonych zachodnioeuropejskich.

John Stuart Mill - przedstawiciel empiryzmu, Herbert Spencer - twórca filozofii ewolucjonizmu - twierdził, że rozwojowi podlega cały wszechświat a przemiany dokonują się stale i st...

Język polski

Typowe gatunki literackie pozytywizmu.

Nowela


Ukształtowała się we Włoszech w okresie renesansu - G. Boccacio „Dekameron”. Nowela - zwięzły prozatorski gatunek literacki o wyraziście zarysowanej akcji i jednowątkowej fabule. Jest ściśle podporządkowana rygorom...