Oparzenia
Oddziaływanie bardzo wysokiej i bardzo niskiej temp. Jak również oddziaływanie substancji chemicznych może spowodować uszkodzenia a nawet obumarcie żywych tkanek Bardzo ważne jest postępowanie z poszkodowanym gdyż od tego zależy długość jego leczenia. Częste źródła : gorąca woda, para, tłuszcz, otwarty ogień, rozpalony metal, hot gas.
Stopnie oparzeń : I : nie zagraża życiu i zdrowiu : rumień, obrzęk skóry, pieczenie, brak uszkodzeń głębszych warstw skóry. Mija po kilku dniach. II pojawiają się pęcherze, uszko. Są naczynia krwionośne, z których przesącza się osocze wypełniając pęcherze. Skóra jest czerwona. Głębsze opaże. Dotkliwy i piekący ból, zagraża zdrowiu. III martwica na całej głębokości skóry. Skóra blada, a jej pow. Są czerwone pkt. - spalone cebulki włosów. Bardzo dotkliwy ból na obrzeżach oparzenia zaś samo miejsce krytyczne nie boli. Po pewnym czasie skóra wysycha i pojawia się strup. IV występuje martwica wszystkich warstw skóry i tkanek położonych głębiej. Może dojść do zwęglenia cz. ciała. Lekkie : I i II do 15% pow. Ciała u dorosłych i do 10% u dzieci i starych, lub III do 5% Średnie : I i II o pow. Od 15-30% pow. U dorosłych i 10-20% u dzieci i starych lub III od 5%-15% Obliczanie : reguła dłoni : pow. Dłoni to ok. 1% pow. Ciała Postepowanie 1. Zapewnienie sobie i poszkodowanemu bezpieczeństwa. 2. Odizolowanie od czynnika parzącego i dymu. 3. Jeśli oparzenie jest małe to można schładzać miejsce oparzenia. Jeśli oparzenie wodą lub parą ściągamy odzież (jeśli nie wtopiła się w skórę!) 4. Nałożenie opatrunku jałowego - nie uciskowego. Jeśli oparzone są palce należy rozdzielić je opatrunkiem. 5. Układamy poszkodowanego tak by część poparzona była uniesiona. 6. Podajemy środki przeciw bólowe i wzywamy pogotowie. NIE WOLNO : stosować maści, przekłuwać pęcherzy, stosować spirytusu!!! Wstrząs : zwiększona przepuszczalność naczyń włos. Wpływa na prze
Mieszczenie się osocza krwi do tkanek oparzonych. Część powoduje obrzęk gromadząc się zaś część wylewa się. Powoduje to zmniejszenie ilości krwi i niedotlenienie. Uszkodzona skóra traci ciepło i boli -> nie schładzać big pow.