Bojowe Środki Zapalające

Temat: Bojowe Środki Zapalajace (BSZ).

1. Do najczęsciej stosowanych środków zapalajacych należą: fosfor, magnez, termit, elektron, napalm.

a) FOSFOR: ciało stałe, o barwie wosku i slabym charakterystycznym zapachu. Temperatura zapłonu wynosi ok. 50 stopni C, a temperatura palenia się ok. 1000 stopni C. W trakcie palenia rozpryskuje sie na boki. Fosfor biały i jego opary są trujące. Po dostaniu sie do organizmu, nawet w małych ilosciach, powoduje uszkodzenie: nerek, wątroby i serca. Zastosowanie: w mieszankach zapalających i samozapalajacych. Gaszenie: piaskiem, ziemia, popiołem.

b) MAGNEZ- metal, bardzo lekki, o barwie srebrzystobiałej. Topi sie w temp. 650 stopni C, a wrze i przechodzi w stan pary o temp. ok. 2000 stopni C. Płonacego magnezu i mieszanek zawierających magnez, nie wolno gasic wodą, poniewaz występuje jej rozkład, a wydzielający się wogór wzmaga palenie.

c) TERMIT- mieszanina, składająca się z tlenków zelaza i glinu. Termitu nie da się zapalić płomieniem otwartym. Niezbedne jest do tego silne źródlo ciepła, które może go ogrzać do temperatury 1100 lub 1300 stopni C. Temp. palenia sie termitu wynosi 2000 stopni C. Palenie moze odbywac się w atmosferze beztlenowej.Zastosowanie: pociski artyleryjskie, bomby lotnicze, miny, granaty zapalajace. Przysypywanie piaskiem albo wrzucenie do duzego zbiornika z wodą powoduje obniżenie się temperatury do ok. 1000 stopni C.

d) NAPALM- płynny srodek zapalajacy, wykonany na bazie ropy naftowej z dodatkiem, tzw. "zagestników" (np. kauczuki naturalne). Napalm pali sie przez dłuższy czas. Temperatura palenia do 1100 stopni C. Przylega do różnych powierzchni, pływa po wodzie. Razi nie tylko wysoka temperaturą lecz takze produktami spalania (tlenek węgla oraz gesty czarny dym). Ma zastosowanie w bombach zapalajacych, miotaczach ognia i granatach. Należy go gasić przez odcięcie dopływu tlenu.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Bojowe Środki Zapalające

Bojowe Środki Zapalające. Wszystko w załączniku!

ADRIAN JASNY 1b LO CHOROBRY PSZCZYNA

I.POJĘCIE BOJOWYCH ŚRODKÓW ZAPALAJĄCYCH I ICH PODZIAŁ.
Bojowe środki zapalające, to związki chemiczne zdolne razić ludzi, przed...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Broń chemiczna i biologiczna

Historia bojowych środków trujących:
1. Wojna peloponeska – Spartanie – dymy drażniące ze spalania smoły i siarki
2. Grecy – spalanie ptasich piór
3. I wojna światowa – 1915r. – Niemcy w bitwie pod Ypres
4. Grecy �...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Bronie

Broń – wszelkie środki i przedmioty służące do prowadzenia walki, zarówno w ataku, jak i w obronie, przeznaczone do niszczenia ludzi, sprzętu oraz umocnień po stronie nieprzyjaciela.
Broń konwencjonalna
Broń biała – stosowana ...

Edukacja dla bezpieczeństwa

PO Broń - ściąga

Broń to środki i przedmioty do walki w ataku jak i w obronie, które przeznaczone są do zadawania strat przeciwnikowi. Broń palna to broń wykorzystująca do miotania pocisku proces szybkiego spalania ładunku prochowego. Podział ze względu na...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Broń jądrowa, chemiczna, biologiczna, czyli ABC :]

BROŃ JĄDROWA
256 U - reakcja łańcuchowa --> promieniowanie cieplne,
promieniotwórcze, przenikliwe, impuls elektromagnetyczny
1 kt - 1 kilotona (1`000 ton trotylu)
1 Mt - 1 megatona (1`000`000 ton trotylu)
4 g trotylu = śmie...