Terminy rozpatrzenia spraw

Terminy rozpatrzenia spraw:
• natychmiastowy
• 1 miesiąc
• 2 miesiące: w tym przypadku organ musi poinformować stronę z jakich przyczyn nie wydał decyzji w terminie miesięcznym i wskazać termin w którym sprawa zostanie rozpatrzona
Wszczęte postępowanie może zostać zawieszone na skutek przejściowych okoliczności np. wyjazd strony na delegację, uniemożliwiających jego prowadzenie. Następuje to mocy postanowienia organu. Ustanie tych przyczyn powoduje wznowienie zawieszonego postępowania, które toczy się nadal.
Jeżeli wystąpią przesłanki czyniące postępowanie bezprzedmiotowym np. śmierć, wyjazd na stałe za granice , organ w drodze postanowienia umarza postępowanie. Kończy postępowanie administracyjne wydanie decyzji będącej aktem indywidualnym od której stronie przysługuje odwołanie w terminie 14 dni do organu II instancji za pośrednictwem organu I instancji. Od decyzji wójta, burmistrza, prezydenta miasta wydawanych w ramach zadań własnych gminy stronie przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego.
W trakcie postępowania organ wydaje postanowienie np. o ukaranie świadka grzywną, dopuszczenie dowodu można złożyć , zależenie w terminie 7 dni.
W skład decyzji wchodzi: określenie organu, miejscowość data, podanie podstawy prawnej, czyli konkretnej ustawy np.. Ordynacja podatkowa na mocy której decyzja jest podejmowana w zależności od sprawy uzasadnienie faktyczne i prawne, podpis osoby wydającej decyzje, oraz pouczenie o przysługujących środkach odwoławczych.
W przypadkach przez prawo wskazanych bądź sytuacji przyczynienia się do szybszego rozstrzygnięcia sprawy strony mogą zawrzeć przed organem administracji ugodę mającą moc obowiązującą.
Organ odwoławczy może zaskarżoną decyzję: a) utrzymać w mocy b) uchylić w całości lub w części i w tym zakresie orzec co do istoty sprawy (rozstrzygnąć), albo umorzyć decyzję w I instancji c) umorzyć postępowanie odwoławcze gdy jest bezprzedmiotowe.
Wzruszenie (zburzenie) ostatecznych decyzji administracyjnych może nastąpić za pomocą nadzwyczajnych środków tj.:
• wznowienia postępowania z przyczyn określonych w KPA (strona / urząd ),
• stwierdzenie nieważności decyzji
• decyzja, której wykonanie nosiłoby znamiona przestępstwa
• uchylenie decyzji niewadliwych: jeżeli na mocy decyzji strona nie nabyła prawa może nastąpić w każdym czasie, jeżeli nabyła prawo uchylenie następuje za jej zgodą. Uchylenie nastąpi z przyczyn określonych w KPA także w drodze decyzji organu naczelnego bądź zmienienie decyzji w zakresie w jakim narusza interes gospodarczy państwa albo zagraża zdrowiu lub życiu obywateli bądź w inny sposób narusza interes państwa.
Sądowa kontrola decyzji - jest w kompetencji wojewódzkich sądów administracyjnych bądź naczelnego sądu administracyjnego.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo administracyjne

Prawo administracyjne

Właściwość organu. Wyróżniamy szczególną i ogólną kompetencję organu do podjęcia rozstrzygnięcia:

1 szczególna – zdolność organu do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy;
2 ogólna – zdolność do załatwiania spraw og�...

Prawo

Prawo konstytucyjne - zagadnienia na egzamin

1.Pojęcie prawa konstytucyjnego sensu stricto i sensu largo
Prawo konstytucyjne to całokształt norm prawnych regulujących podstawowe instytucje ustroju gospodarczego państwa, gałąź prawa państwowego całokształt norm prawnych zawartyc...

Wiedza o społeczeństwie

Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu

Przepisy wspólne

Przepisy ogólne
Art. 1. Ustawa określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów, przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do ...

Prawo

Postępowanie administracyjne

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE
1. Wyjaśnij pojęcie strony i podmiotów działających na prawach strony

Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo żąda czynności organu ze względu na s...

Prawo

Prawo finansowe

Urzedy skarbowe jako organ 1 instancji, izby skarbowe jako organy 2 instancji.
W niektorych przypadkach organem 1 instancji jest izba a drugim minister finansow, W szczegolnych przypadkach minister moze byc tez organem 1 instancji.

SAMO...