Jacek Soplica – bohater pozytywny czy negatywny.
Człowiek o dwóch twarzach, …) stary, lecz krępy i bardzo pleczysty (…) miał on nad prawym uchem, nieco wyżej skroni, bliznę wyciętej skóry na szerokość dłoni”. Jacek Soplica, czyli ksiądz Robak. Główny bohater epopei Adama Mickiewicza Pt. „Pan Tadeusz”. W każdym z nas budzi on mieszane uczucia: Jacek Soplica – bohater pozytywny czy negatywny? Otóż według mnie jak najbardziej pozytywna, o czym świadczą jego przemiany.
Pierwsza wewnętrzna zmiana zaszła, gdy Jacek oświadczając się Ewie Horeszkównie zostaje wyśmiany przez jej ojca – „przyjaciela” Stolnika. Wtedy Jacek zaczyna pić. Ożenił się z prostą dziewczyną, matką Tadeusza. Soplica jednak nie obdarzał jej wyjątkowym uczuciem.
Pogrążony w rozpaczy (po Ewie) nie jest w stanie zająć się ani gospodarstwem, ani rodziną. Męczy siebie i bliskich. Pije. Coraz częściej krąży wokół zamku Horeszko. Po czasie, jego żona zmarła z żalu.
Natomiast Jacek w czasie napadu Moskalów na zamek, zabija Horeszko. Po jego zabójstwie Soplica cierpi najmocniej. W oczach ludzi stał się zdrajcą narodowym. Stracił majątek i „przegrał” życie. Długo myślał nad swoimi błędami, a czym dłużej myślał, tym bardziej przekonywał samego siebie, że musi odpokutować swoje grzechy…
Tu nastąpił drugi przełomowy okres w jego życiu. Wyjeżdża za granicę i odbywa pokutę w klasztorze benedyktynów. W końcu zostaje wysłańcem prowadzącym działalność konspiracyjną na terenie trzech zaborów.
Jak zmienił się jego charakter? Na pewno dumę „zamienił” na pokorę. Stał się człowiekiem sprawiedliwym. W czasie „spowiedzi” wyznał wszystkie swoje błędy Gerwazemu. On mu wybaczył. Widział jak Jackowi zależy na czystej duszy.
Nikt z nas nie jest idealny, każdy popełnia jakieś błędy. Ale jeżeli umiemy je naprawić, to zostają nam one wybaczone. Dlatego uważam, że Jacek Soplica jest bohaterem pozytywnym.