Teoria relewancji

Powstała ona w nauce niemieckiej, jako reakcja na wady teorii adekwatnej. Jej przedstawiciele (Mezger, Muller) usiłowali naprawić wady wyżej wymienionej teorii, w szczególności przez konstruowanie sztucznej, „prawnej”, przyczynowości wynikającej z wartościowania przyczyn i skutków. Wyszli oni z założenia równowartości warunków, a wartościowanie oderwali od obiektywnego związku przyczynowego i „przesunęli” je do norm ustawy, związanych z natury rzeczy z oceną i wartościowaniem.
Teoria ta posługuje się specyficzną metodą analizy znamion czasownikowych, zawartych w przepisach ustawy. Uznając istnienie nieograniczonego związku przyczynowego, zwolennicy teorii relewancji ograniczają nie zakres warunków, lecz odpowiedzialność karną, opierającą się na tak pojmowanym związku przyczynowym.
Główne założenie teorii relewancji można sprowadzić do tezy, że aczkolwiek sprawstwo należy ustalić w oparciu o teorię równowartości warunków, to jednakże dla wyznaczenia granic odpowiedzialności karnej sprawcy mają znaczenie nie wszystkie przyczyny, ale tylko niektóre z nich, te mianowicie, które są istotne z punktu widzenia ustawy karnej, czyli – prawnie relewantne. Stąd też wywodzi się nazwa tej teorii.
Na gruncie tej teorii zapytywano by, czy działanie Pana X wypełnia treść znamienia „zabija”. Słowo „zabija” jest jednym ze znamion przestępstwa z art. 148&1 „Kto zabija człowieka...”. Oczywiście uderzenie nieuzbrojoną ręką w głowę nie wypełnia treści działania sprawcy polegającego na „zabijaniu” człowieka. Toteż w świetle tej teorii, wprawdzie Pan X jest sprawcą śmierci Pana Y, jednakże nie może odpowiadać za zabójstwo. Natomiast okoliczności, czy wiedział o choroie Pana Y i w związku z tym, czy mógł przewidzieć skutki swojego ciosu, rozpatrywana jest już nie w płaszczyźnie związku przyczynowego, lecz w płaszczyźnie winy.
Teoria adekwatna i teoria relewancji różniły się od siebie metodą wykrywania związku przyczynowego. Teoria relewancji, bardziej poprawna metodologicznie, umowała związek przyczynowy jako kategorię obiektywną, natomiast teoria adekwatna ograniczała bezpodstawnie zakres związku przyczynowego. W praktyce obie teorie dawały zbliżone wyniki.

Bibliografia
- Prawo Karne w zarysie. Waszczyński

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo

Nauka o przestpstwie. Szeroko poruszony zakres pojęć, zagadnień i uregulowań prawnych zwiazanych z tym tematem

Przestępstwo – słowo może być używane w trzech znaczeniach:
1) jako stwierdzenie faktu społecznego, a więc zdarzenia, które w konkretnym miejscu i czasie miało miejsce
2) jako ustawowy typ przestępstwa, określony w konkretnym pr...

Politologia

Partie i systemy partyjne - na egzamin u dr Jerzego Silskiego

PARTIE I SYSTEMY PARTYJNE

Marek Sobolewski - “Partie i systemy partyjne świata kapitalistycznego”
Konstanty Adam Wojtaszczyk - ”Partie polityczne w państwie demokratycznym”
A.Antoszewski, R. Herbut - “Systemy polityczne ...

Prawo karne

Prawo karne - wykład.

Prawo zajmuje się tym, aby określić, jakie zachowanie nie jest sprzeczne z prawem.
- zabójstwo
- przestępstwo
- morderstwo
- przestępstwo zgwałcenia

Prawo karne:
- materialne
- procesowe – procedura karna �...

Prawo

Prawo karne

Prawo zajmuje się tym, aby określić, jakie zachowanie nie jest sprzeczne z prawem.
- zabójstwo
- przestępstwo
- morderstwo
- przestępstwo zgwałcenia

Prawo karne:
- materialne
- procesowe – procedura karna �...