Polityka wewnętrzna i zewnętrzna ostatnich Jagiellonów.

1. Informacje o Jagiellonach zasiadających w XVi wieku na tronach czeskim i węgierskim.
Władysław Jagiellończyk został królem Czech w 1471 roku dzięki poparciu króla Jerzego z Podiebradów, który wyznaczył go na swojego następcę w 1470 roku. W 1490 roku na Węgrzech doszło do podwójnej elekcji. Na króla zostali wybrani Władysław Jagiellończyk i jego brat Jan Olbracht, którego Władysław pokonał w 1491 roku w bitwie pod Koszycami. W 1506 roku przyszedł na świat jego jedyny syn Ludwik. Władysław, aby zapewnić mu tron Czeski i Węgierski koronował go w 1508 roku na króla Węgier a w 1509 na Króla Czech. Władysław Jagiełło zmarł 13 marca 1516 roku i od tej pory do roku 1526 władzę sprawował Ludwik.

2. Terytorium Korony i Litwy.
W skład terytorium Korony Królestwa Polskiego wchodziły: Warmia, Pomorze Gdańskie, Wielkopolska, Małopolska, Mazowsze, Podlasie, Wołyń, Ukraina. Na Księstwo Litewskie składały się ziemie takie jak: wileńska, trocka, nowogródzka, brzeska, mińska, mścisławska, witebska, orszańska, połocka, smoleńska oraz Żmudź.

3. Konflikt z Rosją.
Państwo moskiewskie rozpoczęło proces jednoczenia utraconych terytoriów. Rozpoczęło to konflikt z Litwą, ponieważ na jej terenie znajdowało się najwięcej dawnych ruskich ziem. Wojska moskiewskie zdobyły Smoleńsk, otwierając sobie tym samym drogę na Litwę. Wojska Wasyla powstrzymała wygrana wojsk polsko-litewskich, a dyplomatyczne działania władcy państwa moskiewskiego doprowadziły do zerwania sojuszu z Habsburgami. Został zawarty rozejm moskiewsko litewski, który zapewniał pokojowe współistnienie obu państw przez 25 lat.

4.Konflikt z Turcją.
W roku 1526 terytorium Węgier wkroczyły wojska tureckie. Polska nie mogła pomóc Węgrom, gdyż w 1524 roku Zygmunt I zobowiązał się do utrzymania pokoju z Turcją. W czasie najazdu, w bitwie pod Mohaczem zginął król Węgier, Ludwik Jagiellończyk. Na Węgrzech w skutek podwójnej elekcji wybuchła wojna domowa. Zakończyła się ona rozbiorem państwa węgierskiego i wcieleniem jego części do Turcji, utworzeniem zależnego od Turcji Siedmiogrodu oraz Królestwa Węgierskiego. W 1533 roku Polska podpisała pokój wieczysty z Turcją mający zapewnić stabilizację południowej granicy Rzeczpospolitej.
Albrecht Hohenzollern, zażądał od Polski zwrotu Prus Królewskich i Warmii oraz wypłacenia odszkodowania za 50 lat polskiej okupacji po 30 tysięcy guldenów rocznie. W wyniku tego rozpoczęła się wojna, która zakończyła się podpisanym przez obie strony zawieszeniem broni na cztery lata. Termin zawieszenia broni minął w 1525 roku. Został podpisany wtedy traktat krakowski, na którego mocy Prusy Książęce stały się dziedzicznym lennem Królestwa Polskiego.

5. Hołd lenny
10 kwietnia 1525 roku w Krakowie Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi Staremu na rynku w Krakowie. Korzyści, które wynikły z hołdu lennego to możliwość wcielenia Prus do Polski po wygaśnięciu dynastii Hohenzollernów oraz pomoc ze strony Prus w razie ataki zbrojnego na Polskę.

6. Walka o panowanie na morzu Bałtyckim
Najważniejsze szlaki handlowe w środkowo-wschodniej Europie biegły przez Inflanty, dlatego było ono atrakcyjne dla wielu państw, tym bardziej, że Zakon Kawalerów Mieczowych był słaby pod względem militarnym . Walka o panowanie na Morzu Bałtyckim rozgrywała się pomiędzy Danią, Szwecją, Moskwą i państwem polsko-litewskim. W wyniku wojny Moskwa zajęła Narwę i Dorpad, Dania wyspę Ozylię. Mistrz Zakonu zachował Kurlandię jako swoje dziedziczne księstwo pod lenną zwierzchnością Korony Polskiej, natomiast Inflanty stały się wspólną prowincją Polski i Litwy.

7.Unia lubelska
W 1548 roku władze w Polsce przejął Zygmunt August. Ponieważ istniało zagrożenie jego bezpotomnej śmierci, Polska dążyła do ściślejszego związku z Litwą. Litwini natomiast potrzebowali pomocy Korony w walce z Rosją, a litewska szlachta pragnęła otrzymać te same przywileje co szlachta polska. W 1569 roku w Lublinie została podpisana unia realna. Na mocy postanowień wspólne dla obu państw miały być: władca, sejm, polityka obronna i zagraniczna i moneta. Oddzielne pozostały: wojsko, urzędy, skarb, język urzędowy.

Polityka Jagiellonów doprowadziła do tego, ze Polska stała się największa Europejską potęgą. Z Rzeczpospolitą liczyły się wszystkie państwa Europy. Zagraniczne rody starały się nawiązać z nią przyjazne stosunki, czego dowodem liczne małżeństwa zawierane przez członków dynastii Jagiellonów z przedstawicielami innych dynastii Europejskich. Jagiellonowie jednak doprowadzili do wojen Polski z Rosją, która w XVIII wieku doprowadziła do jej upadku.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Historia Polski od jej poczatków do wieku XVII

POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO - PLEMIONA POLSKIE.


1. Tezy na temat powstania państwa:

A - Państwo polskie powstało w wyniku najazdu zewnętrznego. Mogły to być plemiona normańskie, które stały na wyższym poziomie cywil...

Historia

Początki demokracji szlacheckiej za panowania Jagiellonów.

Już od drugiej połowy XV wieku szlachta i magnateria polska zaczynały odgrywać dużą rolę w państwie polskim. Dysponowanie ogromnymi środkami finansowymi, które po części były efektem nadawania szlachcie przez władców coraz to większy...

Historia

Początki demokracji szlacheckiej za panowania Jagiellonów

Już od drugiej połowy XV wieku szlachta i magnateria polska zaczynały odgrywać dużą rolę w państwie polskim. Dysponowanie ogromnymi środkami finansowymi, które po części były efektem nadawania szlachcie przez władców coraz to większy...

Historia

Blaski i cienie demokracji szlacheckiej w Polsce.

Po pierwsze demokracja : prawo wyborcze dla wszystkich… Demokracja to ustrój, w którym władze - bezpośrednio lub przez wybranych przedstawicieli – sprawuje lud. Powstała w Atenach 2500 lat temu i do dziś stanowi podstawę władzy polityczn...