Balladyna - kobieta ambitna czy zbrodniarka?

Balladyna to tytułowa postać dramatu Juliusza Słowackiego. Była to córka wdowy oraz siostra Aliny, z którymi mieszkała w małej chatce. Jej rodzina nie była zamożna, być może dlatego dziewczyna tak bardzo pragnęła wzbogacić się i zdobyć władzę. Przy tym była przebiegła, stanowcza i zdecydowana. Realizując swoje cele, nie cofała się przed niczym, odrzuciła zupełnie swoją rodzinę. Jednak i ona niekiedy odczuwała strach oraz wyrzuty sumienia.
A więc kim była? Kobietą ambitną czy zbrodniarką?
Balladyna była piękną brunetką o jasnej, gładkiej skórze. Piękno zewnętrzne jednak było zupełnym przeciwieństwem jej duszy, która była zepsuta i zła. Nie posiadała nawet przeciętnych cech kobiecych, takich jak delikatność, wrażliwość, miłość, spokój. Nie szanowała swojej starej matki, lekceważyła siostrę. Do tego była niezwykle leniwa - w domu nie wykonywała żadnych prac.
Swoje złe cechy ujawniła po tym, jak pierwszy raz zabiła człowieka, a mianowicie swoją siostrę Alinę. Wtedy to pokazała, że potrafi być zdolna do okrucieństwa oraz nie zawaha się przed popełnieniem morderstwa, aby osiągnąć swój cel. Dowiodła, że była okrutna, obłudna i bezwzględna.
Serce Balladyny stawało się z czasem coraz bardziej zatwardziałe. Kolejne zbrodnie nie robiły już na niej żadnego wrażenia, a więzi rodzinne czy przyjacielskie jakby się rozpłynęły. Balladyna wstydziła się swojego pochodzenia i koniecznie pragnęła, aby jej podwładni i najbliżsi nie dowiedzieli się o jej dawnym, ubogim życiu na wsi. Dowodem tego jest wyrzucenie przyjaciół, którzy zawitali do jej pałacu.
Kolejnym argumentem może być fakt, iż Balladyna była na tyle egoistyczna i podła, że wyparła się swojej starej matki, która potrzebowała pomocy. To ona dała jej życie, a wyrodna córka odrzuciła ją. Takie zachowanie musiało skończyć się klęską, na szczęście w tym wypadku porażką Balladyny. Dążąc do władzy drogą zła i egoizmu sama wydała na siebie wyrok.
Myślę, że z powyższych przykładów jasno wynika, że nie można mówić o Balladynie jako o ambitnej kobiecie, ona była po prostu morderczynią i zbrodniarką. Dziewczyna nie miała w sobie ani trochę dobroci. W życiu należy kierować się sercem, a nie zawiścią, nie można też zapominać o podstawowych zasadach moralnych. Balladyna chciała postępować wbrew wszelkim normom i poniosła zasłużoną karę.

ocena: 4

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Balladyna - kobieta ambitna czy zbrodniarka?

PLAN ROZPRAWKI:
I.Teza: Balladyna - kobieta ambitna czy zbrodniarka?
II.Argumenty:
1.Dąży do osiągnięcia władzy 'po trupach'.
2.Okrutna nawet wobec swoich najbliższych : matki, siostry, męża.
3.Dąży do stworzenia sprawi...

Język polski

Balladyna - kobieta ambitna czy zbrodniarka

Balladyna – kobieta ambitna czy zbrodniarka?
„Nie oceniaj po wyglądzie” – to bardzo mądre zdanie, które sprawdza się w życiu. Balladyna była osobą dwulicową – udawała miłą, sympatyczną kobietę i za plecami innych dążyła...

Język polski

Balladyna - kobieta ambitna czy zbrodniarka? Akurat tak się zdazylo, że muszę zdać zaleglą rozprawkę z takim wlasnie tematem z Balladyny. Nie chcę żebyscie pisali mi calą rozprawkę na ten temat, chcę żebyscie wyrazili swoje zdanie na temat tego tematu,

Balladyna - kobieta ambitna czy zbrodniarka? Akurat tak się zdazylo, że muszę zdać zaleglą rozprawkę z takim wlasnie tematem z Balladyny. Nie chcę żebyscie pisali mi calą rozprawkę na ten temat, chcę żebyscie wyrazili swoje zdanie na t...

Język polski

"Kobieta ambitna czy zbrodniarka?" - rozprawka

„Kobieta ambitna czy zbrodniarka” ? Uważam ,że Balladyna była jak najbardziej zbrodniarką. Postaram się to udowodnić w poniższych argumentach.
Pierwszym dowodem jej bezwzględności i okrutności jest zabójstwo swojej siostry Aliny....

Język polski

Balladyna - kobieta ambitna czy zwykła zbrodniarka? Odpowiedz na pytanie i wyjaśnij swój wybór.

Balladyna - kobieta ambitna czy zwykła zbrodniarka? Odpowiedz na pytanie i wyjaśnij swój wybór....

Język polski

Balladyna kobieta ambitna czy zbrodniarka?

Tematem mojego przemówienia jest fragment dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Po przeczytaniu doszedłem do wniosku, iż Balladyna to zbrodniarka, która kieruje się jedynie dobrem własnym i chęcią zdobycia bogactwa. Dowodzą teg...