Transport Polski na tle innych krajów Europejskich


TRANSPORT KOLEJOWY:

W Europie linie kolejowe w państwach wysoko rozwiniętych w ostatnim czasie są modernizowane, aby mogły służyć bardzo szybkim pociągom pasażerskim. Tego typu pociągi jeżdżą dziś we Francji , gdzie powstały superszybkie linie kolejowe. Rozpoczęła się również budowa tego typu linii kolejowych w innych państwach Europy Zachodniej.
Sieć kolejowa Polski jest włączona w europejska sieć kolei, dlatego też podróże do naszych sąsiadów odbywają się bez przeszkód. Istnieje jednak różnica między krajami na wschodzie , gdzie jest inna szerokość torów kolejowych. Nasz kraj zajmuje 4 miejsce wśród innych państw pod względem gęstości sieci kolejowych.

TRANSPORT SAMOCHODOWY:

Liczba samochodów osobowych na świecie przekracza 450 mln , samochodów ciężarowych jest 150 mln. (w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła produkcja tego rodzaju samochodów o połowę) Największymi producentami samochodów osobowych w Europie są :Niemcy i Francja. Największą gęstość sieci dróg kołowych mają państwa Europy Zachodniej. Nasz kraj zajmuje pod tym względem 7 miejsce. Polskie drogi kołowe łączą się z systemem dróg europejskich. Drogi międzynarodowe są oznaczone dużą literą E, a trzeba zauważyć, że takich dróg w Polsce jest dużo.
W państwach wysoko rozwiniętych najważniejszą rolę w drogowej sieci komunikacyjnej pełnią autostrady. W Polsce ich brakuje, tak jak i również dróg szybkiego ruchu. Najwięcej autostrad znajduje się w Europie Zachodniej, gdyż są to kraje bogate.

TRANSPORT ŻEGLUGĄ:

Duże znaczenie dla żeglugi w Europie mają rzeki: Dniepr i Pad. System rzek Europy Zachodniej (główną osią tego systemu jest Ren) i system Dunaju oraz Wołgi są najważniejszymi szlakami żeglugi śródlądowej.
W naszym kraju długość żeglugowych odcinków rzek jest stosunkowo krótka pomimo, że mamy o wiele bardziej korzystniejsze warunki do rozwoju tego rodzaju transportu niż inne państwa. Do pozytywnych cech należą: położenie Polski prawie w całości w dorzeczu Odry i Wisły.

TRANSPORT LOTNICZY:

Transport lotniczy jest niezastąpiony w państwach o dużych obszarach. Jednak transport lotniczy krajowy ma w Polsce niewielkie znaczenie, większe ma międzynarodowy. Największe natężenie ruchu tego ostatniego typu transportu występuje na trasach między Europą Zachodnią a Ameryką Północną.
Wielkie porty lotnicze w Europie znajdują się w Londynie, Frankfurcie oraz w Paryżu. W Polsce największe lotnisko znajduje się w Warszawie. (Okęcie) .Polskie linie lotnicze utrzymują 49 linii zagranicznych z 27 państwami, a ich długość wynosi 106 tys. km

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Geografia społeczno - ekonomiczna Polski - matura

Ludność i procesy urbanizacyjne
Zmiany liczby ludności Polski po II wojnie światowej
Liczba ludności Polski w 1998
roku osiągnęła prawie 39 mln mieszkańców. Pod tym względem
zajmujemy 8 miejsce w Europie. Obecnie głównym...

Ekonomia

Ewolucja powiązań handlowych Polski w okresie transformacji

ROZDZIAŁ I
DETERMINANTY WYMIANY HANDLOWEJ

1.1. Uwarunkowania regionalne
1.1.1. Położenie i poziom rozwoju
1.1.2. Podobieństwo kulturowe
1.1.3. Organizacje lokalne
1.2. Organizacje ponadnarodowe
1.3. Zmienne ...

Historia

Gospodarka Polski w okresie międzywojennym.

I. WSTĘP

W okresie XX-lecia międzywojennego Polska znajdowała się w bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej, gdyż był to czas odżywania kraju, który po tylu latach był rozdzielony pomiędzy trzech zaborców. Poniższa mapa przedst...

Historia

Historia gospodarcza

Despotie Wschodnie.

Dwa ośrodki geograficzne stanowiły kolebkę cywilizacji. Stworzyły się one głównie w dolinach wielkich rzek tj. Tygrys, Eufrat, Nil. Na Bliskim Wschodzie powstało państwo o nazwie Mezopotamia, a później Babilon...

Ekonomia międzynarodowa

Korzyści i zagrożenia związane z przystąpieniem Polski do strefy euro

1
Spis treści
Wstęp...…….…………………………………………………..……………………………...…..5
Rozdział I. Charakterystyka Unii Gospodarczej i Walutowej………………………..............7