Pamiętnik Marcina Borowicza.

16.IX.1876r.

Drogi Pamiętniku!

Tak dawno nie pisałem. Wakacje minęły mi niepostrzeżenie. Czas, który wydawał się płynąć tak wolno, uciekł, zanim zdążyłem odetchnąć. Ferie letnie są chyba najlepsze w roku. Niestety skończyły się wraz z początkiem szkoły, a ja musiałem znowu sięgnąć do książek. Ty wiesz, że nauka jest dla mnie czystą przyjemnością, ale nie w tych warunkach. Chwilami jest trudno. Och, gdybyś mógł się czasem zamienić w człowieka i uścisnąć...
Dzisiaj byłem w teatrze. Długo zastanawiałem się, czy pójść, ale poparty słowami p. Somonowicza, zdecydowałem się. Wydaje mi się, że nie żałuję. W teatrze przebywałem wśród wielu uczniów, większości nie znałem. Sala była ciemna, brudna i obskórna. Przybyło dużo osobistości. Czułem się nieswojo w tym miejscu i pośród tylu nieznanych osób. Dyrektor i nauczyciele przyglądali się nam. W czasie przerwy p. Majewski przyszedł po nas i zabrał do loży dyrektorskiej. Przedstawiono nas dyrektorowi Gimnazjum i prezesowi Izby Skarbowej. Byliśmy wtedy tacy ważni! Czułem się, jak dostojny, poważny, dorosły mężczyzna. Ach, gdyby tak mogło być zawsze! Pan Zabielski chyba mnie polubił. Poczęstowali nas nawet cukierkami!

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pamiętnik Marcina Borowicza.

Dzisiaj miał stać się ten dzień. Dzień, w którym "straszny" dyrektor na którego wszyscy ze zgrozą czekali, miał przyjechać. Nauka wszystkich śpiewu chóralnego "Kol sławień" oraz nauka Piątka i Wójcika wszystkich c...

Język polski

Pamiętnik Marcina Borowicza.

16.IX.1876r.

Drogi Pamiętniku!

Tak dawno nie pisałem. Wakacje minęły mi niepostrzeżenie. Czas, który wydawał się płynąć tak wolno, uciekł, zanim zdążyłem odetchnąć. Ferie letnie są chyba najlepsze w roku. Niestety...

Język polski

Pamiętnik Marcina Borowicza "Syzyfowe prace".

Pamiętam w młodości moment, gdy uczęszczałem do gimnazjum klerykowskiego. Było to dość dawno temu, lecz takich rzeczy się nie zapomina. Gdy pierwszy raz przyjechałem tam z matką, byłem bardzo zdenerwowany, nawet nie wiedzieliśmy, kiedy ...

Język polski

Wątek miłości i przyjaźni w "Syzyfowych pracach".

Wątek, czyli zdarzenia w utworze literackim, związane z postaciami bohaterów. Powieść 'Syzyfowe prace' S. Żeromskiego ma wiele wątków. Np. wątek główny- losy Marcina Borowicza czy działalność rusyfikantów, wątki poboczne- np. losy Ra...

Język polski

Dzieła sztuki nigdy nie rozumiemy samego przez się...

"Dzieła sztuki nigdy nie przyjmujemy jako zrozumiałego samo przez się; widzimy je zawsze na tle jego prekursorów i poprzedników." Przywołując 2-3 utwory literackie uzasadnij tezę sformułowaną przez Brotskiego lub podejmij polemikę.