Opis obrazu "Syna marnotrawnego"

Autorem obrazu pt. „Syn marnotrawny” jest Hieronim Bosch. Dzieło powstało w XV wieku. Swą tematyką nawiązuje do przypowieści biblijnych. Obraz ma nietypowe kształty. Malunek jest kołem, a rama- sześciokątem foremnym.

W centrum obrazu znajduje się syn marnotrawny. Ubrany jest w zużyte, poszarpane szaty i różne buty. Na plecach niesie kosz- symbol łączący bohatera z domem rodzinnym. Łyżka zaczepiona do dobytku oznacza włóczęgostwo. W ręku trzyma kapelusz. Dzięki temu wiemy, że ma zamiar wrócić do domu. Świńska racica zawieszona na szyi syna marnotrawnego informuje o tym, że chce on się nawrócić. Na drugim planie stoi dom. Ma dziurawy dach i ściany. Szyby w oknach są powybijane, a okiennice wyrwane z zawiasów. Wewnątrz stoją postaci. Na dachu autor umieścił odwrócony dzban, mówiący o podążaniu zła drogą. Świnie stojące przed budynkiem są symbolem nieczystości. Bohater stoi obok bramy, wokół której są namalowane trzy sroki obrazujące trzy etapy jego życia. Ma ona uchwyt w kształcie równobocznego trójkąta (symbolizującego Boga) oraz sześć pól wskazujących na biblijne sześć dni stworzenia świata. Za bramą stoi krowa, która jest zwierzęciem ofiarnym poświęconym Bogu. W dali widnieje buk, czyli drzewo życia. Na min siedzi sowa, która jest znakiem mądrości. Dotychczasowe postępowanie syna symbolizuje sikorka zwisająca głową w dół. Kompozycje można podzielić na dwie części. Lewa strona obrazuje zło, a prawa dobro.

Dzieło Hieronima Boscha nakłania nas abyśmy nie grzeszyli. Jeśli jednak tak się stanie to mówi nam o powrocie ze złej drogi. Obraz nie podoba mi się, ponieważ oglądając go czuję smutek. Nastrój dzieła sprawia przygnębiające wrażenie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis obrazu "Syna marnotrawnego"

Autorem obrazu pt. „Syn marnotrawny” jest Hieronim Bosch. Dzieło powstało w XV wieku. Swą tematyką nawiązuje do przypowieści biblijnych. Obraz ma nietypowe kształty. Malunek jest kołem, a rama- sześciokątem foremnym.

W centru...

Język polski

Opis obrazu pt. "Powrót syna marnotrawnego"

Obraz pt. "Powrót syna marnotrawnego" namalowany został przez holenderskiego malarza Rembrandta ok.1668 r. w Amsterdamie. Powstanie obrazu wiąże się ze śmiercią Tytusa - syna malarza. Dzieło obecnie znajduje się w Państwowym Muzeum Ermita...

Język polski

krótki opis::: Opis obrazu rembrandta "Powrót syna marnotrawnego" . 1) Na pierwszym planie 2) Opis głównych bohaterów postać Ojca 3) ręce ojca postać syna 4) nogi syna 5) Na drugim planie 6) Słownictwo opisujące kolory:: Różnobarwny, wielokolor

krótki opis::: Opis obrazu rembrandta "Powrót syna marnotrawnego" . 1) Na pierwszym planie 2) Opis głównych bohaterów postać Ojca 3) ręce ojca postać syna 4) nogi syna 5) Na drugim planie 6) Słownictwo opisujące kolory:: Różno...

Język polski

Opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego".

Obraz "Powrót syna marnotrawnego" namalowany został przez największego siedemnastowiecznego malarza holenderskiego Rembrandta. Dzieło pochodzi z 1662 r. i przedstawia scenę z Pisma Świętego. Ukazuje ona powrót skruszonego syna do r...

Język polski

Powrót syna marnotrawnego - opis obrazu

Opisywany przeze mnie obraz Powrót syna marnotrawnego został wykonany przez Rembrandta Harmensza van Rija w XVII w. Nawiązuje on do Przypowieści o synu marnotrawnym. Malarz przedstawił na nim młodszego syna , który wrócił do swojego ojca.

Wiedza o kulturze

Opis obrazu Rembrandta hermensza von Rijna pt "Powrót syna marnotrawnego"

Opisywany przeze mnie obraz pt. "Powrót syna marnotrawnego", wykonany został przez XVII wiecznego, holenderskiego malarza Rembrandta Mermensza von Rijna. BYł on uwazany za jednego z największych artystów w dziejach sztuki, nie tylko w Holandii....