sonet-utwór należący do liryki charakteryzujący się specyficzną budową,składa sie z 4 zwrotek,dwie pierwsze są cztero wersowe i mają charakter opisowy,dwie ostatnie są trójwersowe o charakterze refleksyjnym. Forma ukształtowana we Włoszech w XIII-XIV w., głównie w twórczości Dantego Alighieri i F. Petrarki.
Sonet to 14 -wersowy rymowany utwór poetycki pochodzenia włoskiego, złożony z 2 czterowierszy i 2 tercyn. Rozpowszechniony i modyfikowany w literaturze europejskiej . W poezji polskiej pojawił się w najwcześniej w twórczości J. Kochanowskiego.
„Jesteś Sokratesem, Cezarem, Kolumbem, Szekspirem Ułożyłeś sonet, rozbiłeś atom Zbudowałeś krematoria Wzniosłeś katedrę Notre Damme” – słowa T. Różewicza wykorzystaj jako motto do rozważań nad wielkością i małością człowieka.
„Lub robić coś. Kochaj kogoś. Nie bądź gałganem. Żyj porządnie.” – przywołana jako wstęp cześć z przedwojennych wykładów uniwersyteckich T. Kotarbińskiego może doskonale łączyć się z tematem mojej rozprawki. Człowiek, o il...
Charakterystyka epok historycznych.
ANTYK
Antyk (inaczej starożytność) to epoka, która obejmuje piśmiennictwo od czasów najdawniejszych (początki piśmiennictwa ok. XIII w. p.n.e.) do V w. n.e. Umowna data końca epoki starożytnej to 476 r. - data upadku Cesarstwa Z...
Młoda Polska.
1. Ramy czasowe
Początek: 1890r.
Koniec: 1918r.
2. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MŁODEJ POLSKI
2.1 Sytuacja kraju
Po zrywie wolnościowym w epoce romantyzmu, zmęczony naród skierował się ku filozofii pozytywistyczn...
Młoda polska - opracowanie epoki.
62. RAMY CZASOWE
Początek: 1890 r.
Koniec: 1918 r.
63. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MŁODEJ POLSKI
63.1 SYTUACJA KRAJU
Po zrywie wolnościowym w epoce romantyzmu, zmęczony naród skierował się ku filozofii pozytywistycznej. Epoka ...
Młoda Polska.
1. RAMY CZASOWE
Początek: 1890 r.
Koniec: 1918 r.
2. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MŁODEJ POLSKI
2.1 SYTUACJA KRAJU
Po zrywie wolnościowym w epoce romantyzmu, zmęczony naród skierował się ku filozofii pozytywistycznej. Epoka spo...