Analiza wiersza Tadeusza Różewicza "Ocalony".

W utworze Różewicza "ocalony" podmiot liryczny przeżył wojnę. Widział wiele strasznych rzeczy i niepotrafi soę z nimi pogodzić, jest zdezorientowany.
W wierszu nie ma środków stylistycznych przez co nie towarzyszą mu emocje, jakie powieniec okazywać podmiot mówiący, takie jak nienawiść do wroga, żal, strach.
Jednym srodkiem tylistycznym jakim zastosowano w wierszu jest antyteza, która ma na celu uzmysłowić słuchaczowi cięzki los bohatera.
Jest zmarnowany psychicznie, wszystko jest mu obojętne. Wojna pozbawiła go człowieczeństwa- boi się zaufać drugiej osobie, sam juz nei wie w co wierzyć. Piękne ideały,szlachetne słowa, sens pojęć przestały istnieć z chwilą gdy człwoiek zaczął kierować sie instynktem.
Ostatnia zwrotka przypomina nam o tym, że podmiot liryczny, pomimo młodego wieku, widział straszne rzeczy, które na stałe zostawiły ślad w jego pamięci.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Analiza wiersza Tadeusza Różewicza "Mam dwadzieścia cztery lata ocalałem prowadzony na rzeź".

Wiersz Ocalony Tadeusza Różewicza jest analizą stanu umysłu ludzkiego, umysłu doświadczonego, dotkniętego zdarzeniami II wojny światowej. Wydaje się, że żadna z dotychczasowych wojen nie wyrządziła takich szkód w ludzkiej psychice, mor...

Język polski

Analiza wiersza Tadeusza Różewicza pt. "Ocalony"

W wierszu Tadeusza Różewicza pt. "Ocalony" podmiot liryczny ujawnia się wprost za pomocą czasowników w pierwszej osobie: "ocalałem", "widziałem", "szukam" oraz zaimków osobowych, "mam", "...

Język polski

Analiza wiersza Tadeusza Różewicza pt. "ocalony"

Tadeusz Różewicz podczas wojny był AK-owskim partyzantem. W 1945r miał 24 lata i wówczas uchronił się od śmierci. Jak sam pisze wojna pozostawiła w nim pustkę.
Tytuł "ocalony" ma znaczenie ocalenia tylko fizycznego. Podmiot ...

Język polski

Analiza i interpretacja porównawcza wierszy "Ocalony" T. Różewicza oraz "Mam dwadzieścia pięć lat " J. Barana.

Analizując i interpretując wiersze Tadeusza Różewicza „Ocalony” i Józefa Barana „Mam dwadzieścia pięć lat”, porównaj kreacje doświadczeń pokoleniowych i egzystencjalnych.

Zarówno Tadeusz Różewicz jak i Józef Baran pod...

Język polski

Analiza wiersza "Ocalony" Tadeusza Różewicza.

Tadeusz Różewicz

„Ocalony”
Mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź.

To są nazwy puste i jednoznaczne:
człowiek i zwierzę
miłość i nienawiść
wróg i przyjaciel
ciemność ...