Czy media kreują fałszywy obraz świata?

Media są instytucjami, których podstawową funkcją jest przekaz informacji masowemu odbiorcy. Zalicza się do nich telewizję, radio, prasę, czy popularny obecnie Internet. Każdy ich rodzaj jest rozpowszechniony prawie na całym świecie i trudno spotkać człowieka, który nie słyszałby o ich istnieniu. Z racji znaczenia mediów często nazywa się je czwartą władzą. Jednak czy możemy ufać im bezgranicznie?

Najistotniejszym zadaniem mediów jest informowanie obywateli o wydarzeniach w kraju i na świecie. Mają one charakter opiniotwórczy, przedstawiane fakty są analizowane, wyjaśniane, bada się ich przyczyny i prognozuje, jakie mogą być ich skutki. Dziennikarze przyglądają się wszystkiemu, co się dzieje w państwie, od pracy polityków, aż po funkcjonowanie najmniejszych przedsiębiorstw. Aby jednak przyciągnąć uwagę obywateli media muszą dokonać selekcji informacji. Wykonują reportaże jedynie o sprawach, które zainteresują społeczeństwo, pomijając mniej ważne fakty. Oczywiście starają się uniknąć utraty wiarygodności, emitując, bądź publikując jak najwięcej opisów wydarzeń, co jest bardzo trudne, gdyż np. w przypadku telewizji serwis informacyjny taki jak Fakty, czy Wydarzenia trwa ok. 20 minut, a każda gazeta codzienna, tygodnik, miesięcznik, czy inne czasopismo ma ograniczoną ilość stron. W czasach, gdy wszechobecna jest tzw. pogoń za pieniądzem nikt nie ma tyle czasu, żeby czytać encyklopedię, bądź oglądać telewizję przez cały dzień, dlatego też media muszą skondensować wszystkie podawane informacje.

Selektywność doboru informacji jest koniecznością, przez co często dziennikarze, świadomie bądź nawet nieświadomie, tworzyć fałszywy, nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Celem emitowanych lub publikowanych reportaży jest zainteresowanie odbiorcy, często obecnie nagłaśnia się jakieś wydarzenia, które później nazywa się aferami, rzadko jednak pokazuje się wyjaśnienie tych spraw, gdyż do tego czasu wybucha kolejny skandal, a poprzednia afera nie interesuje już obywateli. Aby uzupełnić te braki tworzone są stacje takie jak TVN24, które przez cały dzień emitują najświeższe wydarzenia z całego świata, próbuje się w ten sposób zyskać na wiarygodności i uniknąć zbyt dużej selekcji informacji. Wszystkie media zatem kreują mniej lub bardziej fałszywy obraz świata, jednak gdy dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu okazuje się, iż dziennikarze nie mają innego wyboru.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Wpływ mediów na proces wychowania

TEMAT: Wpływ mediów na proces wychowania.


Wychowanie jako proces – zgodnie z większością definicji – jest utożsamiane z oddziaływaniem na psychikę i zachowanie człowieka, przy czym przez oddziaływanie to rozumie się szc...

Reklama

Dziecko jako odbiorca reklamy

Najbardziej radykalnym czynnikiem zmian jest prawdopodobnie rozpowszechnienie telewizji. Często w pokoju dziecka znajduje się drugi telewizor, który w wielu rodzinach traktowany jest jako członek rodziny, towarzyszący jej w ciągu całego dnia....